Quo vadis,
slovenská verejnoprávnosť?
Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu (MKCR) SR stojí pred výzvou záchrany a obnovy verejnoprávnych médií, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú v kríze. Na dnešnom medzinárodnom seminári o súčasných problémoch a návrhoch efektívneho fungovania verejnoprávnych médií na Slovensku to povedal šéf rezortu Daniel Krajcer.
Najväčší problém verejnoprávnych inštitúcií nevidí minister v definícii verejnoprávnosti, ale v politickom a záujmovom zasahovaní do vysielania najmä Slovenskej televízie (STV), a tiež v "katastrofálnom stave financií" opäť predovšetkým v STV. Stav v Slovenskom rozhlase (SRo) je podľa Krajcera iný.
"Manažment SRo dokáže hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, STV do konca roku 2010 vygeneruje stratu možno až do výšky 17 miliónov eur a dlh STV je niekoľkonásobne vyšší, a to už považujem za alarmujúca situáciu," vysvetlil.
Práve preto chce MKCR SR prísť podľa neho s koncepčným riešením, ktoré predpokladá jasné definovanie financovania a na druhej strane reálne určenie rozsahu vysielania médií verejnej služby. "Cesta účelových dotácií nie je riešením," myslí si Krajcer, podľa ktorého práve tie vytvárajú neprimeraný a nekorektný politický tlak na manažmenty verejnoprávnych médií.
"Naša snaha je urobiť poriadok minimálne v modeli financovania," zdôraznil. Upozornil tiež na to, že pokiaľ nie je nastavený reálny, spravodlivý model financovania, tak sa bude stále hovoriť o nedostatku peňazí pre verejnoprávne médiá.
"Nevyhnutným predpokladom pre prežitie verejnoprávnych médií je, aby sme zabezpečili špecifické, právne, technické, finančné a organizačné podmienky, potrebné pre naplnenie verejnej služby v novom technickom a spoločensko-kultúrnom prostredí," vyhlásil Krajcer. Myslí si, že tu by mohlo byť pre tieto médiá inšpiráciou preskúmanie fungovania v iných organizáciách, napríklad aj v spoločnostiach súkromného sektora.
"Niektoré modely poukazujú na to, že aby sa mohlo stať riadenie efektívnejším, mali by sme sa vzdať starých prístupov v prospech tvorivosti, flexibility, rozmanitých druhov moderného manažmentu a transparentného a participačného mechanizmu rozhodovania," zdôvodnil.
Pripomenul tiež zásadné otázky pripravovanej reformy. Sú nimi podľa neho výška príspevku zo štátneho rozpočtu, návrh na zmenu organizácie a činnosti rád a prehodnotenie zákonom stanovených hlavných úloh a rozsahu vysielania verejnoprávnych médií. Dodal, že pri riešení otázok postavenia a funkcií verejnoprávnych médií bude musieť rezort zohľadniť to, čo považuje v súčasnosti za osobitné a čo komerčný sektor nemôže zabezpečiť. Zdôraznil, že rezort kultúry neplánuje privatizáciu verejnoprávnych inštitúcií.
Pokiaľ ide o redefinovanie verejnoprávneho vysielania a zrušenie úhrad ako jedného z hlavných príjmov verejnoprávnych vysielateľov a ich nahradenie príspevkom zo štátneho rozpočtu, bude podľa Krajcera potrebné zrušiť zákon upravujúci platenie, vyberanie a vymáhanie úhrady za verejnú službu. A tiež novelizácie zákonov o STV a SRo, zákona o energetike, ale aj zákona o vysielaní a retransmisii.
Verejnoprávne médiá by mali spojiť svoje sily a ľuďom nielen cez svoje vysielanie vysvetľovať, čo vlastne znamená verejnoprávnosť. Práve neschopnosť odkomunikovať túto úlohu je podľa generálneho riaditeľa verejnoprávnej Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR) Jaroslava Rezníka jednou z príčin "alarmujúco zložitej situácie" okolo verejnoprávnych médií.
"Ja a vy všetci sme zodpovední za to, v akom stave je dnes povedomie o verejnoprávnych médiách," odkázal dnes svojim spoludiskutérom na medzinárodnom seminári o súčasných problémoch a návrhoch efektívneho fungovania verejnoprávnych médií na Slovensku.
Myslí si, že povedomie o týchto inštitúciách by mohla u ľudí zvyšovať akási obdoba Asociácie nezávislých televíznych a rozhlasových staníc. Ako priblížil, tá združuje väčšinu súkromných televízií a rádií a snaží sa o to, "aby duálny systém nebol duálny, ale aby oni mali väčšinu a verejnoprávne médiá aby boli menšinové".
Preto by podľa Rezníka mohla v dohľadom čase vzniknúť asociácia napríklad verejnoprávnych médií, ktorá "bude jasne a zreteľne deklarovať svoje záujmy, a bude ich vysvetľovať verejnosti". Zdôraznil, že verejnoprávne médiá majú nezastupiteľnú civilizačnú úlohu, na ktorú nemožno zabúdať. "Nie je celý svet len o zábave a o tom, aký typ trávenia voľného času sa ponúka," vyhlásil Rezník. Podľa neho je toto úloha, ktorú verejnoprávne médiá dostatočne nekomunikujú.
V súvislosti so zmenami, ktoré pripravuje v oblasti verejnoprávnych médií vláda Ivety Radičovej poznamenal, že tieto inštitúcie nemajú právo nikomu vyčítať, že príde s novými modelmi. Tvrdí, že to svedčí tak o ich kreativite, ako aj o slabosti súčasného systému. "A tá slabosť vyplýva z toho, že 10 alebo 15 rokov idú tieto inštitúcie (STV a SRo) popri sebe, ale ani raz sa systémovo nespojili pri formulovaní svojich záujmov, a myslím tým záujmy diváckej a poslucháčskej verejnosti," vysvetlil.
Podľa Rezníka práve dozrel čas na to, aby si verejnoprávne médiá a ich vedenie uvedomili, "že napriek tomu, že svoje povinnosti plníme maximálne zodpovedne, s maximálnym nasadením, s maximálnou mierou vlastných schopností a umnosti, naša vina spočíva v tom, že sme doteraz neboli dosť schopní a súdržní, aby sme komunikovali verejnoprávny záujem verejnosti".
Generálny riaditeľ TASR zároveň vyčítal semináru, že počas všetkých jeho doterajších ročníkov sa a ňom otvárajú otázky nadefinovania napríklad verejnoprávnosti. Upozornil preto, že napríklad SRo má v zákone zadefinovaných 16 hlavných úloh a ďalších 19 činností. "Je tam úplne všetko. Už tam chýba len to, aby vyplácali priamo sociálne dávky," poznamenal s tým, že jedna vec tam ale predsa chýba, a to aj v prípade STV.
"Nie je tam, ako tam majú byť kvalitní ľudia, ako zaplatení, aby to boli oni, ktorí budú určovať nejaký civilizačný kódex tejto krajiny," zdôraznil Rezník, ktorý netvrdí, že odmieta zmeny v otázke verejnoprávnych médií, no možno ich podľa neho robiť až potom, "ako sa legitímne zasadíme za to, aby sme verejnosti vysvetlili, o čom verejnoprávne médiá sú".
Podľa riaditeľa Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA) Vladimíra Repčíka sa možno verejnoprávne médiá nachádzajú v súčasnosti pred historickom rozhodnutím, ktoré súvisí s novými technológiami. "Všetky médiá sa dostávajú do nových technologických podmienok. Čiže duálne delenie začína byť zastarané," povedal.
Zároveň si myslí, že problémom verejnoprávnych médií je práve to, "či stíhajú toto tempo bravúrnych technologických zmien". "Lebo ako tak sledujem STV, mám pocit, že jej spravodajstvo vôbec nereaguje na to, že spravodajstvo začína byť doménou iných médií," uzavrel.
Copyright © TASR 2010