Ad Lex Nižňanský 19
Voliť generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTS), ktorý by mal vzniknúť spojením Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo), by mal parlament verejným hlasovaním, a nie tajnom voľbou. V rozsiahlom pozmeňovacom návrhu k právnej norme o RTS z ministerstva kultúry to presadzuje skupina koaličných poslancov za SaS, SDKÚ-DS a Most-Híd. Nový šéf spojenej verejnoprávnej inštitúcie by mal mesačne zarábať deväťnásobok priemernej mzdy. V pôvodnom návrhu je uvedený sedemnásobok. Dôvodom pre vyššiu mzdu je podľa Jany Kiššovej zo SaS, ktorá návrh v pléne predniesla, zložitosť a rozsah agendy riaditeľa. Predkladatelia pozmeňovacieho návrhu zároveň vypúšťajú možnosť podať návrh na odvolanie generálneho riaditeľa najmenej 30 poslancami. Štatutárneho zástupcu spojenej inštitúcie by mal podľa nich vymenovať od 1. januára 2011 predseda parlamentu Richard Sulík, pričom si môže vybrať medzi terajšími riaditeľmi STV a SRo, teda Štefanom Nižňanským a Miloslavou Zemkovou. Pozmeňovací návrh sa dotýka aj vysielania v jazyku národnostných menšín a ustanovuje samostatné organizačné útvary v oblasti národnostného vysielania.
„Prečítali ste nám tu jednu novelu zákona. Je to najlepší dôkaz nekvalitného návrhu, ktorý nám tu minister kultúry predložil,“ zareagoval na rozsiahly pozmeňovací návrh exminister kultúry a poslanec za Smer-SD Marek Maďarič. Ako poznamenal, keď je 28 pozmeňovacích návrhov, bolo by slušné stiahnuť to. Maďarič tvrdo kritizoval aj navrhovaný plat generálneho riaditeľa RTS. „Neviem, či ste to už predebatovali s nejakým horúcim kandidátom, či ten deväťnásobok mu vyhovuje a či ste si uvedomili, že sa to blíži platu prezidenta SR,“ poukázal. Maďarič návrh na zlúčenie rozhlasu a televízie od začiatku kritizuje, považuje to za amatérsky krok, ktorého cieľom je politické ovládnutie verejnoprávneho priestoru. „Je to jedna veľká potemkinovská dedina,“ vyhlásil v rozprave k návrhu zákona, o ktorom plénum rokuje v druhom čítaní.
Maďarič pripustil, že STV má veľké finančné problémy, ale zodpovednosť za to nesie podľa neho manažment. Na druhej strane považuje za nespravodlivé tvrdiť, že sa STV nezačala zlepšovať a obáva sa, že „súčasná renesancia“ v STV a SRo sa zmenou, ktorú prináša zákon, skončí. „Takto nepripravené zlúčenie STV a SRo je výrazom odbornej a politickej bezradnosti ministra kultúry a cynického technokratizmu ministra financií,“ vyhlásil.
Ján Senko zo Smeru-SD je presvedčený, že v zákone sa skrývajú ďalšie problematické ustanovenia. „Ustanovenie o verejnej voľbe generálneho riaditeľa svedčí o tom, že sa boja a zrejme ani vo vnútri koalície nie je zhoda,“ podotkol. Senko si myslí, že koalícia po skúsenosti s voľbou generálneho prokurátora nechce vytvárať na verejnosti ďalšie trapasy. „Uvidíme, či tento zákon nebude umieračikom pre verejnoprávne médiá na Slovensku,“ dodal.
Návrh zákona o Rozhlase a televízii Slovenska je rýchlym, razantným a neštandardným riešením. Pred plénom to vyhlásil minister kultúry Daniel Krajcer (SaS), ktorého rezort návrh vypracoval. „Situácia, v ktorej sa nachádza predovšetkým Slovenská televízia, je neštandardná a takéto situácie si vyžadujú rýchle a razantné riešenia,“ zdôraznil po niekoľkýkrát. Krajcer je presvedčený, že väčšina občanov Slovenska so zmenou vo verejnoprávnych médiách súhlasí. Opozícia návrh od začiatku kritizuje, označuje ho za amatérsky, neodôvodnený, ušitý horúcou ihlou a vidí v ňom jediný cieľ - politické ovládnutie verejnoprávnych médií.
Minister kultúry nesúhlasí s kritikou, že návrhu zákona nepredchádzala žiadna analýza či audit. „Toto je vec, ktorú má v kompetencii manažment a manažment, ak zákon prejde, takýto audit a analýzu vypracuje,“ vyhlásil. Zdôraznil, že rezort kultúry nemá ambíciu zákonom vyriešiť všetko. „To, čo my ponúkame, je základné legislatívne nastavenie celého procesu,“ vysvetlil. Krajcer zároveň podotkol, že návrhom neobmedzujú programové služby, len stanovujú ich minimálny počet. „Mimochodom, mám dojem, že súčasný manažment ruší tretí športový kanál,“ poznamenal. Okrem iného zareagoval aj na opozičnú kritiku, že cieľom je politizácia. „Čo sa týka politizácie, úroveň politizácie, ku ktorej ste vy pristúpili v posledných štyroch rokoch, sa prekonať nedá,“ zdôraznil.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.