MEDIA NEWS
Odbory gréckych žurnalistov uskutočňujú dnes 24-hodinový štrajk, ktorý spôsobil, že sa zastavilo vysielanie spravodajských programov, aktualizovanie správ na webových stránkach a vydávanie tlačených médií.
Odbory žiadajú lepšie pracovné podmienky a protestujú proti reformám trhu práce v súkromnom sektore. Štrajk sa koná v čase, keď Grécko rieši vážnu ekonomickú krízu. Štrajk v súkromných aj štátnych médiách nasleduje po minulotýždňovom zatvorení tlačenej verzie mienkotvorného denníka To Vima a koná sa tiež v atmosfére obáv z prepúšťania v gréckom mediálnom sektore, ktorý sa zmieta v problémoch.
Dôsledkom štrajku bude aj skutočnosť, že v stredu 1. decembra nevyjdú denníky.
Grécke odbory nahneval plán vlády uvoľniť uplatňovanie kolektívnych zmlúv o mzdách, čo je najnovšia zo série nepopulárnych reforiem trhu práce. Reformy majú byť zavedené ako súčasť dohody o medzinárodnej záchrannej pôžičke pre Grécko.
Zdroj: Associated Press
Za podnecovanie k rozvracaniu štátu zadržali pekinského aktivistu Paj Tung-pchinga po tom, ako na internete zverejnil fotografiu z prodemokratických demonštrácií v Číne z roku 1989, ktoré nakoniec potlačila armáda a zabila pri tom stovky ľudí. Informovala o tom dnes tlačová agentúra Reuters.
Paj Tung-pching (47) bol zadržaný prvýkrát. Pri významných udalostiach, ako napríklad olympijské hry, ho doteraz vždy polícia odviezla z Pekingu na "dovolenku", alebo mu úrady prikázali zdržiavať sa doma. Uviedla to dnes do telefónu aktivistova manželka Jang Tan.
Muža podľa slov manželky zadržali minulú sobotu a pekinská polícia jej v nedeľu zatelefonovala dôvod zatknutia. Čína často používa neurčito sformulované obvinenie z podvracania štátu, keď chce uväzniť aktivistov, ktorých pokladá za buričov.
"Som naozaj vystrašená. Toto je silné obvinenie. O takom niečom som počula prvýkrát," uviedla manželka.
Zatknutie prichádza krátko po tom, čo jednu Číňanku odsúdili na rok nútených prác za zverejnenie satirického odkazu na internetovej sociálnej sieti Twitter, ktorý sa týkal rozbitia japonského pavilónu na výstave Expo v čínskom Šanghaji.
Zadržanie muža zároveň prichádza v období, keď niekoľko čínskych aktivistov hlásilo zvýšené perzekúcie po októbrovom udelení Nobelovej ceny za mier uväznenému disidentovi Liou Siao-poovi. Ten si odpykáva 11-ročný trest za rozvracanie štátu. Odsúdili ho za to, že sa ako spoluautor podieľal na výzve na uskutočnenie reforiem čínskeho politického systému jednej strany.
Paj Tung-pching sa stal aktivistom počas prodemokratických demonštrácií v roku 1989, keď v stúpil do ilegálnych odborov zamestnancov, ktoré podporovali študentov na čele protestov odohrávajúcich sa na pekinskom Námestí Nebeského pokoja (Tchien-an-men).
Copyright © TASR 2010