Радио-телевизија Србије
Zlúčenie Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo) do jednej inštitúcie podľa poslanca Národnej rady SR za Most-Híd a člena OKS Petra Zajaca si pravdepodobne vyžiada dodatočné peniaze zo štátneho rozpočtu. „Skúsenosť hovorí, že veľká zmena, ktorá fúzuje dve takéto médiá, vedie k zvýšeniu výdajov. Ak si hovoríme, že sme vláda verejných úspor, tak je to v protiklade k tomu, čo táto vláda hovorí. Možno naozaj predpokladať, že už na roky 2011 a 2012 bude treba oveľa väčšie výdaje v štátnom rozpočte, ako sa predpokladá,“ povedal po schválení zákona o Rozhlase a televízii Slovenska (RTS) Zajac. Podľa neho vôbec nie je jasné, či právna norma povedie k úsporám. Zákon v sebe skrýva množstvo úskalí, Zajac za ďalšie označil chabé kompetencie riaditeľov zložiek televízie a rozhlasu v zlúčenej inštitúcii, ktorí sa tak stávajú nástrojom v rukách generálneho riaditeľa RTS. Poslanec zdôraznil, že na vyriešenie základného problému STV, odvolanie riaditeľa a rady, stačila malá novela, potom sa malo začať diskutovať, čo ďalej s televíziou.
Štvorica poslancov za Most-Híd, členov OKS, preto zákon nepodporila. Pri hlasovaní vytiahli karty, hlasovacie zariadenie ich vykázalo ako neprítomných, čím nešli priamo proti koalícii, lebo znížili kvórum potrebné na schválenie zákona.
„Nebola to dohoda, je to moje poslanecké právo. Že niečo zlé v týchto dvoch inštitúciách je, je jasné. Že s tým treba konečne niečo urobiť, je každému jasné. Preto moje rozhodnutie je také, aké je,“ vysvetlil podporu zákonu poslanec za SNS Igor Štefanov. Za návrh hlasovali šiesti národniari.
Exministra kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD) hlasovanie SNS veľmi prekvapilo, podľa neho sa týmto subjekt Jána Slotu stal siedmou stranou vládnej koalície. Zákon označil za zlý, zakladajúci riziká do budúcna s tým, že ide o politické ovládnutie médií. Podľa neho nerieši problémy, ktoré sa mali riešiť. Za zlé riešenie tiež Maďarič považuje, že poslanci mediálneho výboru sa až dnes oboznámili s 28-bodovým pozmeňujúcim návrhom, ktorý rozsahom zodpovedá veľkej novele.
Zlúčenie Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo), ktoré obe inštitúcie čaká od 1. januára, manažmenty oboch médií zatiaľ podrobnejšie nekomentujú. Chcú si najprv preštudovať definitívne znenie zákona o Rozhlase a televízii Slovenska (RTS) - novej verejnoprávnej inštitúcii, ktorá od nového roka vznikne ich spojením. Vznik RTS má byť podľa plánov ministerstva kultúry vedeným Danielom Krajcerom prvým krokom v reforme verejnoprávnych médií. STV aj SRo rešpektujú dnešné rozhodnutie poslancov zákonodarného zboru. Verejnoprávna televízia však "napriek tomu vyjadruje ľútosť nad tým, že politika dnes zvíťazila nad vecným a konštruktívnym hľadaním riešení," konštatoval pre agentúru SITA hovorca STV Peter Susko.
Slovenský rozhlas podľa jeho generálnej riaditeľky Miloslavy Zemkovej plnil a rešpektoval zákon taký ako mal doteraz a bude plniť a rešpektovať aj nový zákon". "Rozhlas nie je politický partner, je to médium, ktoré funguje zo zákona a bude si zákonné úlohy plniť," konštatovala ďalej pre SITA Zemková. Dodala, že v súčasnosti je hlavnou úlohou manažmentu SRo príprava rozhlasu na fúziu.
Slovensko bude mať novú verejnoprávnu inštitúciu. Rozhlas a televízia Slovenska (RTS) vznikne k 1. januáru 2011 zlúčením STV a SRo. Vyplýva to zo zákona o RTS, ktorý dnes schválil parlament. Minister kultúry Daniel Krajcer, ktorého rezort návrh pripravil a predložil v skrátenom legislatívnom konaní, odôvodňoval zákon vážnymi hospodárskymi škodami, ktoré by hrozili verejnoprávnej televízii, ak by fungovala ďalej v súčasnom režime.
Reforma verejnoprávnych inštitúcií má trvať minimálne tri roky, začne sa ich spojením a vyvrcholí zrušením doterajšieho modelu financovania. Všetko sa má udiať v súčinnosti s ministerstvom financií. Jedným z prvých krokov má byť zrušenie koncesionárskych poplatkov k 1. januáru 2012. Medzi posledné kroky reformy bude patriť presídlenie rozhlasu a televízie do jednej efektívnej budovy. Tá by mala mať spoločné technologické zázemie pre rozhlasové i televízne vysielanie.
Súčasné vedenie STV vyčíslilo, že budúci rok počíta v hospodárení s mínusom 37 miliónov eur. Rezort kultúry ráta s tým, že spojením SRo a STV štát ušetrí v roku 2011 približne 1,65 milióna eur. Úspora by sa mala prejaviť najmä pri administratíve a personálnom obsadení. Zlúčenie STV a SRo si podľa ministerstva kultúry v najbližších štyroch rokoch nevyžiada ani cent zo štátneho rozpočtu.
Po podpísaní prezidentom by mal zákon nadobudnúť účinnosť 1. januára 2011.
Schválenie zákona o Rozhlase a televízii Slovenska (RTS), ktorý zlučuje Slovenskú televíziu (STV) a Slovenský rozhlas (SRo) do jednej inštitúcie, považuje minister kultúry Daniel Krajcer za prvý krok reformy verejnoprávnych médií. Podľa neho ide po 15-tich rokoch o naozajstný koncepčný návrh programového fungovania týchto inštitúcií.
Nového generálneho riaditeľa spojeného média by podľa ministra parlament teoreticky mohol voliť na februárovej schôdzi. Krajcera teší, že štatutára RTS, ktorý inštitúciu povedie do zvolenia nového generálneho riaditeľa, vymenuje predseda parlamentu Richard Sulík, pričom si môže vybrať medzi terajšími riaditeľmi STV a SRo, teda Štefanom Nižňanským a Miloslavou Zemkovou. „Som rád, že sa podarilo vyriešiť otázny inštitút, že minister kultúry by vstupoval do procesu, keby sa dvaja štatutári nedohodli. Ja osobne som inicioval, aby sa hľadalo iné riešenie. Po nadobudnutí účinnosti zákona predseda parlamentu rozhodne, kto z týchto dvoch riaditeľov bude štatutárom do zvolenia nového,“ vysvetlil minister.
Krajcer ponecháva na prezidenta Ivana Gašparoviča, ako sa k zákonu postaví. Ak by ho vrátil na opätovné prerokovanie národnej rade, poslanci ho stihnú prediskutovať ešte v tomto roku. „Schôdza je naplánovaná do 17. decembra, ten časový priestor je vytvorený,“ konštatoval.
Minister zároveň poznamenal, že s poslaneckým klubom SNS nebol dohodnutý na podpore pre zákon. Podľa vlastných slov diskutoval s členmi mediálneho výboru i jednotlivými poslancami. Za právnu normu hlasovalo šesť zákonodarcov za SNS. Krajcera nemrzí, že zákon nepodporila štvorica poslancov za Most-Híd, ktorí sú členmi OKS. "Poslanci sú slobodní ľudia," komentoval ich postoj pri hlasovaní.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.