Nebudeme banovať ?
Zrušenie verejnoprávnych médií, o ktorom vo svojom projekte hovoril vtedajší kandidát na generálneho riaditeľa RTVS Tibor Takáč, je dobrým podnetom do budúcnosti. V dnešnej rozprave k voľbe šéfa RTVS to na pôde Národnej rady SR uviedol poslanec Mosta-Híd Ondrej Dostál. Takáč napokon svoju kandidatúru stiahol.
"Považujem za dobré, že zaznel aj tento názor. Je to podnet, aby sme uvažovali nad tým, či vôbec chceme mať verejnoprávne vysielanie, či súkromné médiá nie sú schopné pokryť všetky potreby občanov v oblasti médií," povedal. Podľa jeho slov ak je názor, že verejnoprávne vysielanie má existovať, tak si treba položiť otázku, či verejnoprávna inštitúcia je jedinou možnosťou, ako toto vysielanie zabezpečiť. "Či nie sú aj iné cesty, napríklad formou zakúpenia vysielania v súkromných subjektoch," navrhol.
Dostál upozornil, že tak, ako sa dnes nikto nečuduje, že neexistujú verejnoprávne noviny, tak o pár rokov sa nebudeme čudovať ani tomu, že tu nebudú verejnoprávne elektronické médiá. "Dnes tá doba ešte zrejme nie je, ale som rád, že tá idea sa objavila," dodal.
S touto myšlienkou sa podľa vlastných slov pohrával aj Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS). "Osemnásť rokov sme sa dozvedali na konci volebného obdobia toho či onoho riaditeľa to isté, že verejnoprávne médium je v dlžobách a v zásuvke sú nevýhodné zmluvy. Je to pre mňa vážny dôvod na to, že verejnoprávne médiá stratili svoje opodstatnenie," priznal. Galbavý však v kútiku duše verí, že teraz sa podarí nastaviť celú reformu verejnoprávnych médií tak, že "nebudeme banovať". Súčasnú snahu koalície vníma ako posledný pokus. "Na zrušenie verejnoprávnych médií potrebujeme podporu v pléne, je to na našej dobrej vôli," uzavrel.
Exminister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) Dostála a Galbavého upozornil, že Slovensko je členskou krajinou EÚ a v rôznych dokumentoch sa zaviazalo podporovať a rozvíjať verejnoprávne médiá.
Na margo blížiacej sa voľby generálneho riaditeľa RTVS podotkol, že tieto zmeny majú od začiatku jasný cieľ: "privlastniť si verejnoprávne médiá, a to aj za cenu riskantného kroku, ktorý sa snažíte prezentovať ako reformu, no je to len mechanické zlúčenie".
Maďarič tvrdí, že za cenu tohto cieľa vládne strany neváhali ani zmeniť pravidlá, ktoré vytvorili pred dvoma volebnými obdobiami. "Zvolíte si tak generálnu riaditeľku RTVS. To, že je výsledok voľby jasný, potvrdil aj Richard Sulík, keď koncom minulého roka pre TASR povedal, že Koaličná rada rozhodne a aby sa cieľ naplnil, bolo potrebné urobiť voľbu verejne," podčiarkol opozičný zákonodarca.
Maďarič je presvedčený, že voľba šéfa RTVS bude spochybniteľná a spochybňovaná. Dôvodom sú niektoré postupy na mediálnom výbore, napríklad aj ten, keď do ďalšieho procesu voľby sa dostali aj tí kandidáti, ktorí poslali prihlášky po zákonnej lehote. "Výsledkom voľby bude fakticky to, že na čele RTVS bude človek politický, zvolený koalíciou a my sa naň žiaľ takýmto spôsobom budeme musieť pozerať," avizoval.
Kriticky sa vyjadril aj k výroku ministra kultúry Daniela Krajcera (SaS), podľa ktorého je najlepšou kandidátkou na tento post Miloslava Zemková. "Musel jej tú koaličnú pečiatku vbuchnúť na čelo? Nemáme na výber, budeme sa na ňu pozerať cez prizmu vášho rozhodnutia a vašich výrokov," dodal.
Copyright © TASR 2011