MEDIA NEWS
Česká Vojenská polícia, ktorá si pred viac ako týždňom z dôvodu vyšetrovania úniku spisu armádnej tajnej služby odniesla z kancelárie redaktorov Českej televízie (ČT) v Prahe niekoľko vriec zaistených listinných materiálov, videokaziet, dátových nosičov i počítače, dnes vrátila zvyšok odnesených dokumentov a predmetov. Asi 80 percent materiálu Vojenská polícia vrátila minulý týždeň. Doslova manévre ozbrojených príslušníkov Vojenskej polície v budove spravodajstva ČT k vyšetrovaniu úniku spisu z roku 2007 nijako neprispeli. Hovorca ČT Ladislav Šticha dnes konštatoval, že žiaden z materiálov nebol Vojenskou políciou vyhodnotený ako dôkaz v trestnom konaní.
Prípad vstupu asi 12-členného komanda samopalmi ozbrojených príslušníkov Vojenskej polície na pôdu ČT bude mať dôsledky nielen politické, ale aj právne. Na štvrtok opozičná ČSSD zvolala do Poslaneckej snemovne mimoriadnu schôdzu, na ktorej má byť jedným z bodov programu debata o zásahu Vojenskej polície v ČT.
Ešte tento týždeň chce vedenie ČT podať sťažnosť na Ústavný súd ČR. Právny zástupca ČT je totiž presvedčený, že napriek tomu, že Vojenská polícia bola v budove ČT so súdnym povolením, televízia mala mať právo brániť vydaniu listiny a chrániť zdroj svojich informácií.
Postup vojenských policajtov prešetruje štátne zatupiteľstvo, inšpekcia ministra obrany a je aj predmetom trestného oznámenia ČT. Už niekoľko hodín po zásahu Vojenskej polície minister obrany ČR Alexander Vondra postavil dočasne mimo službu veliteľa tohto útvaru a dvoch dôstojníkov. Zoznam vojenských policajtov postavených mimo službu sa dodatočne rozšíril o dôstojníka Pavla Marečka, ktorý zásah v ČT osobne riadil.
Akciu Vojenskej polície v ČT dodatočne ostro kritizoval dokonca i sudca Kryštof Nový, ktorý povolil zaistenie písomností pochádzajúcich z prostredia vojenskej tajnej služby. "Vydal som povolenie na zhabanie jedného listinného dôkazu alebo jeho kópií či fascikla. Ale nie na vysťahovanie celej kancelárie. Kladiem si otázku, či zasahujúci policajti prejavili absolútnu neznalosť a ignorovanie zákona, alebo či úmyselne nezneužili príkaz súdu na prehliadku kancelárie číslo 145, a to v situácii, keď vedeli, že kanceláriu využívajú traja redaktori. Teda nielen Karel Rožánek, ktorý mal dokumentom disponovať," uviedol sudca.
Copyright © TASR 2011