Zlatý žobrák
Zlatý žobrák, ocenenie za najlepší program Medzinárodného festivalu lokálnych televízií, putuje do Bosny a Hercegoviny za film režiséra Branka Lažiča Bol som len dieťa. Porota vo filme ocenila najmä profesionalitu, s akou podáva mnohými zabudnutý príbeh mimoriadnej beštiality počas druhej svetovej vojny.
17. ročník festivalu sa skončil odovzdaním cien v sobotu (11.6.). Osemčlenná medzinárodná porota vyberala tie najlepšie programy spomedzi sedemdesiatich súťažných príspevkov z 19 krajín. Zlatý žobrák v kategórii Mladý tvorca ostáva na Slovensku. Získala ho talentovaná režisérka Agnes Dimun za film Dlhovlasí chlapi. „Sú to vlastne výpovede mužov, ktorí nosia dlhé vlasy a prezrádzajú to, čo by normálne o sebe nepovedali,“ povedala Dimun pre TASR. Dodala, že tento film nakrútila ešte ako študentka Akadémie umení v Banskej Bystrici. „Nemyslela som si, že by mohol mať taký úspech. Inšpiroval ma k nemu Miloš Forman svojimi kultovými Vlasmi. Odvtedy som túžila robiť filmy a oslovila ma aj téma,“ dodala nádej slovenskej dokumentaristiky z Prievidze.
Celkovo sa festivalu zúčastnilo 132 účastníkov z 22 krajín. Ako uviedol člen poroty Marcel Dekanovský, hodnotili príspevky zo sveta a najmä Európy. „Prišli žánre ako sú dokument, ale aj hrané filmy. Ale videli sme aj audiovizuálne experimenty – a napríklad bolo zaujímavé v rámci workshopu filmového režiséra Jacoba Bergera sledovať absolútne nové formy lokálneho prístupu k správam, so špecifickým lokálnym pohľadom filmára. V každom prípade sme mohli vidieť ukážky televíznej tvorby, ktorá sa nedá vidieť vo veľkých komerčných televíziách, ani na zvyčajných festivaloch,“ povedal Dekanovský.
Riaditeľka festivalu Eva Dekanovská uviedla, že festival má aj iné dimenzie. „O dva roky sa stanú hlavnými mestami európskej kultúry Košice a francúzske Marseille. Zistili sme, že vo Francúzsku mnoho ľudí ani netuší, že Košice vôbec existujú, nieto žeby ešte vedeli, kde sa nachádzajú,“ povedala Dekanovská. Doplnila, že aj preto vznikla spolupráca medzi košickou TV Naša a marseillskou TV Tabasco. „Budeme vyrábať a dodávať do Francúzska desaťminútový magazín o živote a akciách, ktoré sa v Košiciach dejú, podobné programy by časom mali prísť aj z Francúzska k nám. Pokiaľ viem, ide o prvú reálnu spoluprácu dvoch inštitúcií z partnerských miest EHMK 2013,“ dodala riaditeľka festivalu.
V rámci festivalu sa uskutočnila v kine City Cinemas prehliadka Európa na plátne. Predstavilo sa v nej 17 dokumentov z 11 krajín. Prehliadka bola unikátna v tom, že sa v jednotlivých sekciách stretli na jednej platforme filmy z lokálnej ale aj takzvanej veľkej produkcie.
Copyright © TASR 2011