31. 7. 2011

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Spoločnosť UPC čelí v Rakúsku problémom s bezpečnosťou. Podľa viedenského výskumného centra pre IT bezpečnosť Secure Business Austria (SBA) majú wi-fi routre Thomson TWG870U, ktoré podľa spoločnosti v Rakúsku využíva 10 tis. zákazníkov, vážnu bezpečnostnú chybu. Ako informoval portál derstandard.at, tento typ routra vytvára okrem používateľom nakonfigurovanej siete aj druhú, zvonku neviditeľnú sieť. Tá má navyše pri všetkých routroch tohto typu okrem rovnakého identifikátora (SSID) aj rovnaké prístupové heslo. Táto bezpečnostná chyba sa dá následne zneužiť, keď je možné využiť sieť na surfovanie bez vedomia zákazníka, prípadne meniť celú konfiguráciu routra. "Pre používateľa, ktorý o danej chybe nevie, z toho môžu vyplynúť nepríjemné dôsledky, keď môže byť trestne stíhaný za nelegálne aktivity na internete, o ktorých však vôbec nevedel," uviedlo SBA vo vyhlásení. Hovorca slovenskej spoločnosti UPC Broadband Slovakia Jaroslav Kolár pre agentúru SITA potvrdil, že firma na Slovensku neposkytuje užívateľom internetového pripojenia tento typ routrov. "Užívateľom poskytujeme iba modemy, aj to iných značiek, ktoré zákazníci získavajú na zápožičku počas celého obdobia, počas ktorého využívajú služby internetu UPC Fiber Power," informoval Kolár. Firma UPC v Rakúsku v reakcii na zistenia SBA uviedla, že zistenú chybu odstránila už po medializácii rovnakého prípadu v Holandsku, kde router Thomson ponúkala tamojšia pobočka UPC. Výskumné centrum SBA naopak tvrdí, že chyba na týchto routroch aj napriek krokom spoločnosti naďalej pretrváva. UPC v Rakúsku je dcérskou firmou spoločnosti Liberty Global, Inc, ktorá je vedúcim medzinárodným poskytovateľom káblových služieb ponúkajúci televízne služby, hlasové služby a vysokorýchlostný prístup k internetu. Spoločnosť Liberty Global prevádzkuje širokopásmové komunikačné siete, ktorými obsluhuje približne 16 mil. zákazníkov v 17 krajinách najmä v Európe, a tiež v Japonsku, Čile a Austrálii.
© 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Lietadlá NATO zničili tri televízne satelitné vysielače v líbyjskej metropole Tripolis, využívané vodcom Muammarom Kaddáfím. Oznámil to dnes hovorca aliancie. "Pri nálete bojových lietadiel NATO bola použitá supermoderná munícia s presným navádzaním s cieľom eliminovať využívanie satelitnej televízie Kaddáfím na zastrašovanie (civilného) obyvateľstva Líbye a na podnecovanie násilia," uviedol hovorca NATO, plukovník Roland Lavoie. Pri nočnom útoku boli vyradené z činnosti tri pozemné televízne satelitné vysielače. Podľa agentúry Reuters však líbyjská štátna televízia stále vysiela. Hovorca zdôraznil, že ciele útoku boli dôkladne vytipované tak, aby sa minimalizovalo riziko ľudských obetí, a aby nedošlo k poškodeniu kľúčovej televíznej infraštruktúry, ktorá bude potrebná po skončení konfliktu. Líbyjskou metropolou Tripolis otriaslo niekoľko výbuchov. Podľa líbyjskej televízie išlo o nálety NATO zamerané voči civilným cieľom, čo však nebolo možné overiť.

Televízna stanica National Geographic Channel odvysiela koncom augusta rozsiahly rozhovor s bývalým americkým prezidentom Georgeom W. Bushom, v ktorom si 43. prezident USA zaspomína na udalosti z obdobia teroristických útokov z 11. septembra. Podľa Busha bude mať 11. september rovnaké miesto v kalendári, aké ma deň, kedy si USA pripomínajú bombardovanie americkej námornej základne Pearl Harbor. "Pre nás, ktorí sme v tom období žili, to bude deň, na ktorý nezabudneme," uviedol Bush v interview. Bush sa rozhovoril aj o pocitoch, ktoré prežíval, keď sa o útokoch dozvedel. Okrem pocitov zodpovednosti za krajinu, Bush uviedol, že sa začal obávať o svoju rodinu. "Jednou z mojich obáv, rovnako ako aj ostatných ľudí žijúcich v manželstve bolo, či je moja žena v poriadku, či sú naše dcéry v poriadku," dodal Bush v približne hodinovom rozhovore. Návšteva miesta útokov bola "prechádzkou peklom", pričom z leteckého pohľadu sa ruiny zdali ako "obrovská jazva", uviedol Bush. Rozhovor sa nakrúcal počas dvoch dní, a to len deň po tom, čo bolo oznámené zabitie organizátora útokov z 11. septembra Usámu bin Ládina. "Nepocítil som žiadne veľké šťastie alebo radosť. Mal som pocit, že niečo sa uzavrelo, bol to pocit zadosťučinenia," dodal Bush.

Copyright © TASR 2011