25. 6. 2013

RTVS NEWS

RTVS NEWS

Na obrazovkách RTVS dostane po dlhšom čase opäť priestor pôvodná slovenská animovaná tvorba. Večerníčkový seriál Mimi a Líza pôjde do vysielania koncom tohto roka. "Som veľmi rád, že do programu zaraďujeme nový pôvodný večerníček - pôvodnú animovanú detskú tvorbu, ktorá má tie najvyššie ambície a ktorá spĺňa tie najvyššie kritériá kvality,“ uviedol na tlačovej konferencii v Trenčíne riaditeľ Sekcie programu RTVS Tibor Búza.
Autorkou trinásťdielneho seriálu je režisérka a animátorka Katarína Kerekesová, ktorá na diele scenáristicky spolupracovala s Katarínou Molákovou. Seriál prináša dobrodružné príbehy poslušnej Mimi a bláznivej Lízy, ktoré spolu odhaľujú tajuplné svety svojich susedov. Nájde sa v ňom nielen mnoho vtipných a dobrodružných momentov, ale aj posolstvo o nutnosti tolerancie - malá Mimi je totiž nevidomá. "Mimi je slepá, preto má zatvorené oči, Líza má veľké modré oči, ktoré vnímajú celý svet veľmi intenzívne a nepretržitým prúdom dobrodružných myšlienok. Tieto dve osobnosti, ktoré reprezentujú aj osobnostnú zložku každého z nás, vstupujú do dobrodružných svetov a sprostredkúvajú malým deťom hru a fantáziu,“ uviedla Kerekesová.

Na Art Film Feste v Trenčíne a Trenčianskych Tepliciach predstavila Kerekesová päť hotových dielov rozprávkového seriálu, spolu s výtvarníkom Borisom Šímom momentálne pracujú na ďalších. "Do konca roka ich bude finalizovaných sedem a budú odvysielané cez Vianoce v roku 2013. Vo výrobe však ešte pokračujeme tak, aby sme uzavreli trinásťdielnu sériu,“ spresnila Kerekesová.
Projekt, ktorý podporil aj Audiovizuálny fond, plánuje RTVS využiť v rámci Večerníčka na Dvojke. Vyskladaný je dlhodobo zo zahraničných akvizícií a repríz seriálov z minulosti. Kreslené filmy a seriály verejnoprávna televízia počas uplynulých rokov nevyvíjala, centrum animovanej tvorby bolo zrušené ešte v roku 2002. Pôvodný rozprávkový seriál tak bude príjemným osviežením. "V celosvetovom meradle je tých 13 dielov ako televízny formát len malý čriepok, ale som nesmierne rada, že sa podarilo presadiť výrobu a koprodukciu s RTVS. Pokiaľ nebudeme ponúkať našim deťom pôvodné rozprávky, dostaneme sa do takej polohy, ako keby sme prestali hovoriť s vlastnými deťmi,“ uviedla pre tlačovú agentúru SITA Kerekesová.
Súbežne sa pracuje aj na knižnej verzii, ktorú spracuje slovenská autorka žijúca vo Fínsku Alexandra Salmela, rozprávkový seriál sa dočká aj rozhlasového vysielania. "Našou ambíciou je uviesť premiéru tejto rozprávky počas Vianoc nielen v televíznej, ale aj knižnej a rozhlasovej podobe,“ dodal Búza.
Katarína Kerekesová je absolventka animovanej tvorby na VŠMU v Bratislave. Už počas štúdia nakrútila animované filmy Milenci bez šiat (1997) a Pôvod sveta (2002), v roku 2010 sa k nim pridal film Kamene, ktorý bol ocenený Národnou filmovou cenou Slnko v sieti v kategórii animovaný film. So seriálom Mimi a Líza sa v roku 2011 zúčastnila aj na podujatí Cartoon Forum, ktoré je najvýznamnejšou európskou platformou pre tvorcov animovaných seriálov.

© 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.