MEDIA NEWS
Americké ministerstvo spravodlivosti nemá v úmysle súdne stíhať novinára Glenna Greenwalda, zodpovedného za zverejnenie dokumentov získaných bývalým spolupracovníkom americkej Národnej agentúry pre bezpečnosť (NSA) Edwardom Snowdenom. V rozhovore pre denník Washington Post to povedal americký minister spravodlivosti Eric Holder.Američan Greenwald, ktorý žije v Brazílii, napísal niekoľko článkov na základe dokumentov, ktoré mu odovzdal jeho krajan Snowden. Tie v lete ukázali, že americká tajná služba monitorovala elektronickú komunikáciu miliónov ľudí po celom svete. Nedávno sa následne prevalilo, že medzi sledovanými boli aj vrcholní štátnici. Aféra poškodila vzťahy USA najmä s ich spojencami.
„Určite nesúhlasím s tým, čo Greenwald urobil,“ upozornil Holder. Podľa neho Greenwaldova činnosť nie je rýdzo „angažovanou žurnalistikou“ a zmazáva hranice medzi advokáciou a novinárčinou. Nie je mu vraj však známe, že by existovali podklady, na základe ktorých by mohli Greenwalda právne stíhať.
Greenwald, ktorý v minulosti prejavoval obavy z toho, že bude stíhaný a zatknutý v USA, Holderovo vyhlásenie uvítal. „Je to pozitívny krok, že minister spravodlivosti vyslovene uznal, že žurnalistika nie je a nemala by byť zločinom v Spojených štátoch,“ podotkol. Zároveň ale dodal, že vzhľadom na zlé skúsenosti s americkou vládou pri dodržiavaní slobody tlače, plánuje svoj prípad radšej konzultovať so svojím advokátom, či sa na ústne vyhlásenie predstaviteľa USA môže spoľahnúť.
Copyright © ČTK 2013
Česká televízia si uctí zosnulého amerického hudobníka Loua Reeda prostredníctvom programu s názvom Je nám ctí... Lou Reed 1942-2013. Kanál ČT art odvysiela 14. decembra dokument o bývalom spevákovi The Velvet Underground a neskôr naň nadviaže záznamom koncertu z pražského Divadla Archa. Vystúpenie sa konalo 4. júla 2012 a Reed počas večera odohral najväčšie hity, ale aj menej známe skladby, pričom koncert venoval Václavovi Havlovi. "Ide vraj o Reedov posledný nakrútený koncert," vyhlásil výkonný riaditeľ ČT art Tomáš Motl.
Lou Reed zomrel 27. októbra v obci Amagansett v štáte New York. Dožil sa 71 rokov. Lekár Charles Miller z clevelandskej nemocnice potvrdil, že spevák zomrel v dôsledku problémov s pečeňou, ktorú mu transplantovali v máji. Hudobníčka Laurie Anderson zverejnila po manželovej smrti v týždenníku The East Hampton Star otvorený list, v ktorom napísala, že Reed zomrel, keď sa pozeral na stromy a rukami cvičil tai-či.
Lewis Allan Reed sa narodil 2. marca 1942 v newyorskom Brooklyne. V roku 1964 založil spomínanú formáciu The Velvet Underground, ktorá sa na komerčnej scéne nikdy nepresadila, keďže jej maximom bolo 171. miesto v americkom rebríčku Billboard 200 za debutový album The Velvet Underground & Nico (1967). Album, na obale ktorého je veľký žltý banán Andyho Warhola, však zaradil magazín Rolling Stone na 13. priečku v rebríčku najvplyvnejších nahrávok histórie. Reed zo skupiny v roku 1970 odišiel a následne odštartoval sólovú kariéru. Odvtedy vydal 22 štúdiových albumov, ten posledný nahral spoločne s kapelou Metallica a nazval ho Lulu (2011). V roku 1990 obnovil činnosť skupiny The Velvet Underground, s ktorou koncertoval aj v roku 1993. V roku 1996 uviedli kapelu do Rock'n'rollovej siene slávy. V roku 1998 si vystúpenie Reeda vyžiadal počas svojej návštevy Bieleho domu jeho blízky priateľ Václav Havel. Vtedajší americký prezident Bill Clinton mu vyhovel a v Bielom dome sa tak pre českého prezidenta hrali aj skladby Sweet Jane či Perfect Day. V máji 2000 zaznamenal Reed ďalší míľnik vo svojej kariére, keď v Ríme koncertoval pred pápežom Jánom Pavlom II. V roku 2001 zase vystúpil s Lucianom Pavarottim, s ktorým si zaspieval svoj najväčší hit Perfect Day. Vlani sa predstavil ako headliner úvodného dňa hudobného festivalu Pohoda.
© 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.