11. 1. 2015

CHARLIE HEBDO SPECIAL

CHARLIE HEBDO SPECIAL


Polícia v nemeckom meste Hamburg v nedeľu potvrdila zadržanie dvoch mužov podozrivých z nočného útoku na priestory denníka Hamburger Morgenpost, ktorý zo solidarity vo štvrtok zverejnil kontroverzné karikatúry francúzskeho týždenníka Charlie Hebdo. Útok sa odohral o druhej v noci a výsledkom je poškodenie časti jeho archívu, no nikto neutrpel zranenia. Neidentifikovaní muži podľa polície hodili do priestorov denníka zápalné fľaše a kamene. Plamene sa privolaným hasičom podarilo rýchlo zlikvidovať.
Na parížsku redakciu týždenníka Charlie Hebdo v stredu zaútočili bratia Kouachiovci. Tí prišli pomstiť provokačné protiislamské karikatúry, ktoré týždenník pravidelne publikoval. O život pripravili 12 ľudí. Opätovné zverejnenie karikatúr týždenníka bolo súčasťou spravodajského pokrytia tragickej streľby svetovými médiami.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Redakciu belgického frankofónneho denníka Le Soir dnes evakuovali po anonymnom telefonáte, v ktorom sa jej neznámy volajúci vyhrážal bombovým atentátom. Uviedla to tlačová agentúra Belga.
Redakcia túto správu potvrdila. Ulica Rue Royale v centre Bruselu, kde má redakcia sídlo, bola obkľúčená policajnými silami.
"Anonymný telefonát, v ktorom padli hrozby pre redakciu, viedol k rozhodnutiu evakuovať budovu," povedal pre Belga zástupca novín Maroun Labaki.
Novinárka z Le Soir Martine Dubuissonová pre médiá potvrdila, že v anonymnom telefonáte odzneli hrozby typu "Vaša redakcia vybuchne, lebo nás neberiete vážne".
Redakcia evakuovala nielen svoje sídlo v širšom centre Bruselu, ale preventívne rozhodla aj o evakuácii svojej tlačiarne vo valónskom mestečku Nivelles.
K anonymnému telefonátu došlo krátko popoludní - v čase, keď vyše 10.000 ľudí pochodovalo ulicami Bruselu v rámci "občianskeho pochodu proti nenávisti a slobody prejavu".
Obyvatelia Bruselu sa po krvavých útokoch z posledných dní v Paríži rozhodli na diaľku pripojiť k obyvateľom francúzskej metropoly, ktorí si dnes v počte okolo milióna ľudí pripomenuli 17 obetí týchto útokov a pochodovali za jednotu národa a slobodu prejavu.
Na manifestácii v Paríži sa zúčastnili štátnici z krajín EÚ, a ďalších krajín sveta, vrátane moslimských. Nechýbajú zástupcovia Ruska, Ukrajiny, Izraela, Palestíny, Turecka či Kuby.
Medzi pochodujúcimi bol aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Pred bruselským sídlo, Severoatlantickej aliancie boli dnes všetky zástavy na pol žrde.

Účasť na dnešnom pochode na pamiatku 17 obetí nedávnych útokov v Paríži a na podporu hodnôt Francúzskej republiky môže presiahnuť milión účastníkov. Informovali o tom dnes organizátori akcie a s odvolaním sa na nich aj televízia BFM TV.
Podľa parížskej prefektúry presné údaje budú známe až po skončení akcie, na ktorej priebeh dohliadajú desiatky policajtov. Predbežné odhady hovoria, že na "veľkom republikánskom pochode" sa zúčastnilo od 1,3 do 1,6 milióna ľudí.
Demonštrácia bola napriek svojej masovosti pokojná. Jej účastníkov bolo toľko, že v niektorých úsekoch pochodu medzi Námestím republiky a Národným námestím sa dokonca vytvárali "zápchy". Podľa BFM TV bol na niektorých miestach dav ľudí "totálne kompaktný". Po zotmení mnohí účastníci pochodu rozsvietili sviečky alebo svietili svojimi mobilmi.
Na pochode sa zúčastnili ľudia všetkých generácií, rôznych vierovyznaní a politického presvedčenia, pričom v rozhovoroch s novinármi spontánne vyjadrovali radosť nad "jednotou a bratstvom", ktoré medzi nimi zavládli počas pochodu na obranu základných slobôd. Mnohí vyhlásili, že emóciami nabitý pochod v nich vyvoláva nádej, že spoločne sa "podarí poraziť zlo". Tešili sa aj z toho, že ľudia dali najavo, že im záleží na hodnotách, na ktorých stojí francúzsky štát.
Mnohí ľudia mali v rukách transparenty s nápisom "Je suis Charlie" (Som Charlie), čo je slogan súvisiaci s prvým zo série útokov, ktorý sa odohral v stredu v redakcii satirického týždenníka Charlie Hebdo. Iní niesli plagáty s nápisom "Je suis juif" (Som žid) či "Je suis policier" (Som policajt) na pamiatku obetí útokov na supermarket s kóšer potravinami či smrteľne zranenej policajtky z Montrouge.
Z davu sa sporadicky ozýval spev Marseillaisy, ktorá je štátnou hymnou Francúzska. Skupina ľudí počas pochodu niesla aj obrovskú bábku Marianne, ktorá je spolu s Marseillaisou výrazným symbolom Francúzska.
Pochod sa konal aj za účasti francúzskych politikov a vyše 40 štátnikov z mnohých krajín sveta, vrátane arabských a prevažne moslimských.
Politici absolvovali len krátku časť trasy, ale francúzsky prezident Francois Hollande potom prešiel k sekcii, kde boli sústredení príbuzní 17 obetí, vyjadril im sústrasť a zotrval s nimi v rozhovore. Potom sa presunul do Elyzejského paláca, kde ešte prijal svojich kolegov-štátnikov, ktorí pochodom ulicami Paríža podporili cieľ akcie: vyjadriť podporu ideálom Francúzskej republiky a odmietnuť teror, zastrašovanie, radikalizáciu a odmietnuť fanatizmus, rasizmus a antisemitizmus.
Séria útokov, ku ktorým došlo v Paríži od stredy do piatku, si vyžiadala 17 obetí na životoch. Brutalita útokov Francúzsko šokovala a vyvolala veľkú vlnu solidarity a odhodlanie bojovať za zachovanie základných hodnôt Francúzskej republiky a postaviť sa proti násiliu a terorizmu.
Podobné protesty ako v Paríži sa dnes konali aj v ďalších francúzskych mestách. Cieľ francúzskych pochodov podporili aj účastníci demonštrácií v iných európskych mestách.

Veľkú súdržnosť a vzájomné vyjadrovanie si podpory cítil dnes predseda vlády SR Robert Fico, ktorý sa aj v spoločnosti svetových politikov zúčastnil na spomienkovom pochode v Paríži s cieľom vyjadriť solidaritu Francúzsku po sérii teroristických útokov. Ako povedal v telefonickom rozhovore pre TASR, ide o dobrý spôsob, ako protestovať proti zlu.
"Odhady hovoria o takom obrovskom počte ľudí, ktorý prevýšil aj počty ľudí na manifestácii po oslobodení Paríža. Je to dojímavé, takýto pokojný masový pochod je tou najlepšou odpoveďou na udalosti, ktoré sa stali. Bolo cítiť veľkú mieru solidarity, súdržnosti, ľudia spievali francúzsku hymnu a pokrikovali povzbudzujúce heslá," popísal atmosféru premiér.
Podľa jeho slov aj forma, akou ostatní politici zo sveta podporili túto manifestáciu, len potvrdzuje, že je to obrovská téma. "Hovoril som s niektorými premiérmi, o boji proti terorizmu sa bude diskutovať aj na najbližšom summite Európskej rady," avizoval.
Robert Fico je rád, že sa na pochode zúčastnil. "Chcel som dať najavo, že toto nie je cesta riešenia rozdielnych názorov a že patrím medzi politikov, ktorí sú pripravení prijímať rozhodnutia v boji proti terorizmu," uzavrel s dôvetkom, že francúzskemu prezidentovi Francoisovi Hollandovi povedal niekoľko povzbudzujúcich slov.
Za účasti francúzskych politikov a desiatok štátnikov z mnohých krajín sveta a státisícov ľudí sa dnes v Paríži konal pochod, ktorého cieľom bolo vyjadriť solidaritu Francúzsku v súvislosti so sériou nedávnych teroristických útokov.
Vyčíňanie teroristov si vyžiadalo 17 obetí na životoch. Brutalita útokov Francúzsko šokovala a vyvolala veľkú vlnu solidarity a odhodlanie bojovať za zachovanie základných hodnôt Francúzskej republiky a postaviť sa proti násiliu a terorizmu.

Francúzski vyšetrovatelia zatiaľ nevedia, kto je zodpovedný za útoky, ktoré sa od stredy do piatku odohrali v Paríži a vyžiadali si 17 obetí na životoch. Vyhlásil to dnes americký generálny prokurátor Eric Holder v rozhovore pre televíziu ABC.
Holder reagoval na otázku o prepojení páchateľov útokov na teroristickú sieť al-Káida a džihádistickú organizáciu Islamský štát, ku ktorým sa oni sami prihlásili.
"V tomto okamihu nemáme k dispozícii hodnovernú informáciu, ktorá by nám umožnila určiť, aká z organizácií je (za útoky) zodpovedná," uviedol Holder. Spresnil však, že obe islamistické organizácie predstavujú nebezpečenstvo pre USA i ich spojencov.
Dodal tiež, že nemá informácie o tom, že by sa po parížskych útokoch aktivovali nejaké spiace teroristické bunky na území USA. Pre televíziu CBS však Holder uviedol, že najviac sa obáva tzv. osamelých vlkov, ktorí by útoky mohli plánovať a pripravovať nepozorovane.
Vysvetlil, že "zdecimovanie" jadra al-Káidy znížilo alebo úplne potlačilo jej potenciál zosnovať atentát podobný útokom z 11. septembra 2001, ale upozornil na aktivizáciu jej odnoží, napríklad al-Káidy na Arabskom polostrove, ktoré sa pokúšajú vyprovokovať a inšpirovať svojich prívržencov, aby páchali útoky menšieho rozsahu.
"Myslím, že možnosť takých útokov na území Spojených štátov existuje," pripustil Holder v súvislosti so svojou zmienkou o osamelých vlkoch.
Vo vyhlásení pre americkú televíziu CNN Holder uviedol, že Spojené štáty spolupracujú so spojencami na monitorovaní ľudí, ktorí by mohli ohroziť bezpečnosť krajiny. Spresnil, že do Sýrie a Iraku podľa jeho informácií vycestovalo alebo sa o to pokúsilo asi 150 Američanov a asi 12 z nich je stále na Blízkom východe.
Holder sa dnes v Paríži zúčastnil na schôdzke s predstaviteľmi rezortov vnútra a spravodlivosti európskych štátov, ktorí diskutovali o reakcii na existujúce bezpečnostné hrozby. Holder informoval, že prezident USA Barack Obama zvoláva na 18. februára do Washingtonu veľké stretnutie spojencov venované bezpečnostným otázkam.

Manželka Chérifa Kouachiho, jedného z páchateľov útoku na redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo, odsudzuje čin svojho manžela, ktorý v stredu spoločne s bratom Saidom pripravil o život 12 ľudí. Uviedol to dnes v Paríži jeden z advokátov mladej ženy, Christian Saint-Palais.
Kouachiho ženu v sobotu po 72 hodinách strávených v policajnej väzbe prepustili na slobodu. Bola v skupine 16 osôb zadržaných v spojitosti s útokmi.
Podľa advokáta žena vyjadrila pobúrenie, šok a zdesenie nad násilnosťami, spáchanými bratmi Kouachiovcami a odsúdila ich. Vyjadrila tiež sústrasť pozostalým po obetiach útokov a ubezpečila, že zdieľa reakciu Francúzov a medzinárodného spoločenstva odsudzujúcich násilie.
Advokát spresnil, že jeho mandantka u manžela nikdy nevypozorovala žiadne náznaky, že by sa pripravoval na teroristický čin. Uviedol, že jeho činom bola šokovaná.
Spravodajská televízia RTL, ktorá o tom informovala, spresnila, že advokát Kouachiho ženy je jedným z účastníkov masového pochodu, ktorým si Parížania dnes popoludní uctia pamiatku obetí islamistických útokov a prihlásia sa k tradičným hodnotám Francúzskej republiky.
Útoky v Paríži odsúdili v sobotu prostredníctvom vyhlásenia aj matka a sestry ďalšieho z páchateľov - Amédyho Coulibalyho, ktorý podľa najnovších informácií útočil zrejme trikrát. Najprv v stredu postrelil bežca Fontenay-aux-Roses, vo štvrtok v Montrouge smrteľne zranil mestskú policajtku a v piatok so zbraňou v ruke zaútočil v Paríži na supermarket s kóšer potravinami, kde zastrelil štyroch ľudí.
Amédyho Coulibalyho zastrelila elitná policajná jednotka v piatok podvečer pri zásahu v kóšer potravinách, ktorý sa uskutočnil takmer simultánne s policajnou operáciou v obci Dammartin-en-Goele, kde sa pred prenasledovaním skryli obaja páchatelia útoku v parížskej redakcii Charlie Hebdo. Práve ním sa spustila špirála útokov, ktoré si vyžiadali životy 17 ľudí - 15 mužov a dvoch žien.
Polícia počas vyšetrovania zistila, že všetci traja páchatelia týchto útokov patrili do rovnakej džihádistickej bunky, ktorá sa sformovala pri mešite v jednej z parížskych štvrtí. Coulibaly počas rukojemníckej drámy v Paríži v telefonickom vyhlásení pre novinárov uviedol, že svoj postup koordinoval s Kouachiovcami.


Copyright © TASR 2015