30. 10. 2015

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike vyzvalo dnes novinárov, aby si v súvislosti s vojnou v Sýrii viac všímali oficiálne zdroje vrátane ruských.
Tlačový atašé ruského veľvyslanectva Alexej Kulagin na brífingu informoval, že "ruská účasť v bojoch proti teroristom v Sýrii je zameraná predovšetkým na zachovanie štátnych inštitúcií v krajine a obranu tamojších občanov, ktorí trpia následkom vojny". Situácia je podľa neho stále zložitá a teroristické sily pokračujú vo svojich aktivitách.
"Zároveň evidujeme viac prípadov dezercie v radoch extrémistických skupín. Vznikla aj nebezpečná tendencia násilnej mobilizácie obyvateľstva. Takéto nástroje používajú niektoré extrémistické a teroristické skupiny v Sýrii," uviedol Kulagin.
Podľa neho existujú informácie, že teroristické skupiny získavajú pomoc zo zahraničia, pričom ide predovšetkým o vojenskú techniku a vojakov. "Takéto skutočnosti tak vyvolávajú otázky, či strany zúčastnené v sýrskej kríze majú záujem o mierové urovnanie konfliktu," doplnil.
Na otázku TASR, ktoré krajiny dodávajú teroristom zbrane, kto je ich výrobcom a o aké typy ide, reagoval starší radca ruského veľvyslanectva Dmitrij Kovaľkov: "Čo sa týka dodávok zbraní pre opozíciu, tak to určite vedia odborné štruktúry, ale my takéto informácie nemáme."
Kulagin pokračoval, že Moskvu pobúrili informácie uvedené v nedávnej správe generálneho tajomníka OSN o humanitárnej situácii v Sýrii s odkazom na Úrad OSN pre ľudské práva "o údajných civilných obetiach v Sýrii v dôsledku akcií vzdušno-kozmických síl Ruska". Takéto vyhlásenia nemajú podľa Kulagina "nič spoločné so skutočným stavom veci".
"Považujeme ich za súčasť propagandistickej kampane rozpútanej proti našej krajine... Predpokladáme, že jej cieľom je zámerné prekrúcanie úspechov protiteroristických akcií ruského vojenského letectva," konštatoval atašé ruského veľvyslanectva.
Poznamenal, že za týchto okolností je dôležité nedovoliť vtiahnuť sa do "informačných pascí, zámerne pripravených určitými silami". Spomenul internetom šírenú fotografiu sýrskeho dievčatka, ktoré bolo údajne obeťou ruských náletov. "Neskôr sa ukázalo, že tento snímok bol urobený 25. septembra, teda ešte pred začatím operácií vzdušných síl Ruska v Sýrii. Ale tento fakt mnohé médiá ignorovali," konštatoval.
"Ešte raz by sme chceli vyzvať novinárov, aby aktívnejšie venovali pozornosť a pravidelnejšie si vo svojej práci viac všímali, a to zdôrazňujem, oficiálne zdroje vrátane ruských, v ktorých sa zverejňujú mnohopočetné fotografie a videá o priebehu ruskej činnosti v Sýrii. Tieto materiály je nielen možné, ale je nutné analyzovať a porovnávať s informáciami, ktoré sa vhadzujú do mediálneho priestoru, a vyvodiť patričné závery," apeloval Kulagin.
Cieľom ruských náletov, ako zdôraznil, nie sú v žiadnom prípade objekty civilnej infraštruktúry. "Moskva dúfa, že v budúcnosti bude sekretariát OSN využívať len viackrát overené, spoľahlivé a dôveryhodné zdroje informácií a nebude sa orientovať na neisté informácie z terénu alebo z niektorých západných metropol s odkazom na anonymné telefonáty alebo tvrdenia niektorých mimovládnych organizácií," povedal atašé.
Tvrdil aj to, že veľvyslanectvo USA v Moskve sprístupnilo médiám podrobný informačný materiál v tom znení, že obeťami ruských akcií v Sýrii nie sú teroristi, ale zástupcovia opozície a civilné objekty. "Táto americká tlačová správa sa opäť odvoláva na akúsi britskú pozorovateľňu pre sledovanie situácie v oblasti ľudských práv v Sýrii," doplnil.
Na otázku TASR, či Moskva považuje Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne za objektívny zdroj informácií, reagoval Dmitrij Kovaľkov: "Nepovažujeme ho za dôveryhodný zdroj informácií."
Kovaľkov k ruským náletom povedal, že sú zacielené výhradne na pozície organizácie Islamský štát a iných teroristických skupín. "Tieto ciele sa vyberajú v koordinácii s rozviedkou Sýrie, Iránu a Iraku. Máme v irackom Bagdade koordinačné centrum, ktoré koordinuje nálety ruských vojenských síl, ktoré sú na podporu pozemnej operácie sýrskej armády," vysvetlil Kovaľkov.
Okrem toho informoval o novom kole medzinárodných rokovaní o vojne v Sýrii, ktoré sa koná od štvrtka vo Viedni. "Bol dosiahnutý mierny pokrok, keďže Moskva a Saudská Arábia si vymenili zoznamy opozičných skupín, ktoré by mohli byť zapojené do politických rokovaní so sýrskou vládou. Takýto zoznam nám sľúbili aj Spojené štáty, ktoré hovoria aj o tom, že treba zapojiť Slobodnú sýrsku armádu. Rusko je tiež za to, aby Slobodná sýrska armáda bola zapojená do tohto procesu. Ale keď sa pýtame napríklad Američanov, kto je na čele tejto armády, kto je tam veliteľ, konkrétnejšie informácie nám neposkytujú... Moskva vystupuje aj za zapojenie Kurdov do rokovaní ohľadne Sýrie, pretože sú značnou súčasťou niekoľkých krajín regiónu, ale táto otázka nebola ešte nastolená počas rokovaní vo Viedni," povedal Kovaľkov a dodal, že na ďalšom kole rokovaní vo Viedni sa zúčastnia aj predstavitelia sýrskej vlády a opozície.

Copyright © TASR 2015