24. 4. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS



Rumunsko vylúčili z tohtoročnej pesničkovej súťaže Eurovízia po tom, ako tamojšia štátna stanica Televiziunea Romana (TVR) nezaplatila Európskej vysielacej únii dlhy vo výške 16 miliónov švajčiarskych frankov (14,5 milióna eur). Informovala o tom v noci na dnes stanica BBC.
Európska vysielacia únia (EBU) tvrdí, že dlhy siahajú do roku 2007, a označila danú záležitosť za "poľutovaniahodnú". Od rumunskej vlády požadovala, aby inkriminovanú čiastku vyplatila do 20. apríla. Únia totiž považuje rumunský štát za právne zodpovedný za riešenie vzniknutej situácie.
Rumunsko dosiaľ ešte na Eurovízii nezvíťazilo, v rokoch 2005 a 2010 však skončilo na treťom mieste. Po prvý raz sa na tejto súťaži zúčastnilo v roku 1994. V máji vo švédskom Štokholme mal Rumunsko reprezentovať na aktuálnom ročníku Eurovízie spevák Ovidiu Anton so skladbou "Moment of Silence".
Nejde o prvý prípad vyškrtnutia krajiny z Eurovízie. V roku 1982 bolo vylúčené Grécko, ktoré chcelo súťažiť s piesňou založenou na ľudovom nápeve, čím nespĺňalo kritériá pôvodnej kompozície. V roku 2009 bolo diskvalifikované Gruzínsko, pretože jeho skladba obsahovala politický text.

Copyright © TASR 2016

Štrajky novinárov v Grécku budú pokračovať. Grécke združenie novinárov rozhodlo, že pôvodne 48-hodinový štrajk, ktorý sa začal vo štvrtok, bude predĺžený až do stredajšieho rána (27. apríla). Následne budú predstavitelia združenia hovoriť o ďalšom postupe, oznámil dnes podľa agentúry DPA tamojší odborový zväz žurnalistov.
V Grécku počas štrajku nevychádzajú noviny a v rozhlase a televízii chýba spravodajstvo. Televízie vysielajú len filmy a dokumenty, v rádiách si okrem hudby možno vypočuť dokumentárne či vzdelávacie programy. Štrajkuje sa aj v štátnej tlačovej agentúre. Ak preto Gréci hľadajú informácie o aktuálnom dianí, sú odkázaní najmä na médiá z gréckej časti Cypru.
Žurnalisti protestujú proti plánovanému zlúčeniu ich pomerne finančne zdravej dôchodkovej a zdravotnej poisťovne so stratovými poisťovňami iných profesijných zväzov, uviedla DPA. Ide o súčasť opatrení na základe návrhu zákona, ktorý má v najbližších dňoch schváliť parlament. Vláda vysoko zadlženého Grécka musí realizovať tvrdé úsporné opatrenia, aby dostala od medzinárodných veriteľov ďalšiu finančnú pomoc.

Novú spoločníčku Doktora v britskom sci-fi seriáli Doctor Who (2005) stvárni Pearl Mackie. Tvorcovia to oznámili dnes počas polčasovej prestávky semifinálového futbalového zápasu FA Cupu na televíznej stanici BBC One. Londýnčanka po boku predstaviteľa dvanásteho Doktora Petra Capaldiho nahradí Jennu Coleman, ktorá v kultovom seriáli, u nás známom aj pod názvom Pán času, účinkovala v rokoch 2012 - 2015. Desiata sezóna by sa na televízne obrazovky mala dostať v roku 2017. Bude tiež poslednou pre doterajšieho hlavného tvorcu Stevena Moffata, z ktorého rúk projekt prevezme tvorca krimi seriálu Broadchurch (2013) Chris Chibnall.
Mackie, ktorá v roku 2010 absolvovala školu bristolského divadla Old Vic, v súčasnosti účinkuje v adaptácii detektívneho románu The Curious Incident of the Dog in the Night Time na londýnskom West Ende. "Nesmierne sa teším, že sa pridávam k rodine Doctor Who. Je to výnimočný britský projekt. Nemôžem byť viac hrdá na to, že môžem TARDIS nazývať svojím domovom," vyjadrila sa nová členka hereckého obsadenia. "Peter Capaldi je úžasný herec a jeho Doktor je bláznivý a fantastický. Nemôžem sa dočkať, aké dobrodružstvá v čase a priestore ho čakajú spolu s Bill," doplnila s tým, že jej rola je výborne napísaná, silná, inteligentná a zároveň zraniteľná. Na spoluprácu sa podľa vlastných slov teší aj Capaldi, podľa ktorého je jeho nová herecká partnerka výborná herečka, má šmrnc a bude osviežením projektu.
Hlavnou postavou sci-fi série Doctor Who je excentrický humanoidný mimozemšťan, ktorý si hovorí Doktor a cestuje priestorom i časom v lodi zvanej TARDIS. Tá zvonku vyzerá ako stará modrá policajná búdka, ale vnútri je obrovská. Na cestách sa k nemu často pridávajú rôzni ľudia alebo ďalší mimozemšťania a spoločne zachraňujú Zem i vesmír. Seriál vysielali najprv v rokoch 1963 až 1989, no celosvetový fenomén sa z neho stal až po štarte modernej verzie v roku 2005. Doktora hral vtedy už deviaty herec Christopher Eccleston. Zmeny hercov tvorcovia vysvetlili tým, že Doktor sa s každým úmrtím regeneruje do nového tela.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.