2. 9. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Anglický herec Jim Broadbent doplnil obsadenie pripravovanej siedmej sezóny seriálu Hra o tróny (2011). Tvorcovia síce zatiaľ neprezradili, v akej úlohe sa 67-ročný Broadbent v seriáli predstaví, má ísť však "podstatnú postavu".
Nakrúcanie novej série sa začne na jeseň, pričom televízna spoločnosť HBO ju predstaví na budúci rok v lete. Na rozdiel od doterajších sezón, ktoré ponúkli vždy po desať epizód, bude mať očakávaná séria o tri časti menej. Na réžii spolupracujú Mark Mylod, Jeremy Podeswa, Matt Shakman a Alan Taylor. V nových častiach sa opäť predstavia Peter Dinklage, Kit Harington, Lena Headey, Emilia Clarke či Nikolaj Coster-Waldau. Hoci predlohou seriálu je knižná séria Pieseň ľadu a ohňa Georgea R. R. Martina, od piatej sezóny sa seriál uberá vlastnou cestou. Tvorcovia už totiž použili všetok materiál z doteraz vydaných kníh. Martin v súčasnosti pracuje na šiestej knihe z plánovaných siedmich. Seriál, ktorý sa skončí v roku 2018 ôsmou sezónou, nedávno získal 23 nominácií na ceny Primetime Emmy.
James "Jim" Broadbent získal v roku 2002 Oscara ako najlepší herec vo vedľajšej role filmu Iris (2001). Okrem toho je známy zo snímok ako napríklad Výstrely na Broadwayi (1994), Richard III (1995), Moulin Rouge (2001), Denník Bridget Jonesovej (2001), Gangy New Yorku (2002), Trh márnosti (2004), Bridget Jonesová: S rozumom v koncoch (2004), Jednotka príliš rýchleho nasadenia (2007), Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky (2008), Mladá Viktória (2009), Harry Potter a Polovičný princ (2009), Železná lady (2011), Harry Potter a Dary smrti - 2. (2011), Atlas mrakov (2012), Špina (2013), Paddington (2014), Brooklyn (2015) či Orol Eddie (2016).

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Česká televízia (ČT) bude v nasledujúcej jesennej sezóne na kanáli ČT art pokračovať v reflexii českej kultúry. Ponúkne portréty významných tuzemských osobností umeleckej scény aj štúdie fenoménov ako sú revivalovej kapely, český pop, amatérsky film, regionálne divadla alebo pražské Studio Ypsilon. V uplynulých troch rokoch existencie kanálu ČT art tvorili dve tretiny jeho programe pôvodné relácie Českej televízie, povedal novinárom riaditeľ ČT Petr Dvořák.
Trojročné narodeniny svojho kultúrneho kanála včera ČT oslávilo priamym prenosom predstavenie Praha stovežatá Studia Ypsilon, ktoré bolo v máji 2000. "Pri prvých skúškach sme boli skeptickí, prišlo nám to ako predstavenie pre deti. Ale s publikom dostalo neuveriteľnou injekciu. Nie je to dramatický útvar ako hra, ale vlastne také sympózium o Prahe, "uviedol herec Jiří Lábus, ktorý je členom Ypsilonky od roku 1972.
Priamy prenos úspešné inscenácie predznamená jednu z noviniek jesenného programu ČT art, ktorú bude cyklus Legenda Studio Ypsilon. Projekt Rok regionálnych divadiel ponúkne po 13 večerov výnimočná predstavenia, ktorá vznikala na mimopražských scénach. Doplnené budú dokumentárnymi portréty jednotlivých scén.
Vážnu hudbu okrem iného zastúpi druhá rada séria dokumentov Môj pokus o majstrovský opus. V réžii Alice Nellis, Olgy Špátovej, Eriky Hníkovej a ďalších sa zameria na tuzemskej hudobnej osobnosti, akými sú kontratenorista Jan Mikulášek, klavirista Ivo Kahánek alebo harfistka Jana Boušková.
Populárna hudbe bude na ČT art venovaný desaťdielnej cyklus o skupine Olympic a sériu jej spomienkových koncertov v Malostranské besede, koncert k výročiu festivalu Porta 50 alebo dokument o histórii festivalu Zlatá lýra. Populárny hudobnú scénu sa pokúsi zmapovať relácia PopStory a fenoménu revivalových kapiel sa bude venovať dokument režiséra Šimona Šafránka Zeme revival.
Dokumentárny film Jany Chytilovej Cesty Jozefa Pleskota sa na Arte stane prvým zo zamýšľanej radu dokumentov o súčasnej českej architektúre. ČT art uvedie aj zberný dokument Odvaha o realizácii jednej z najväčších bronzových sôch na svete Jaroslava Rony. Dramatické osudy záchrany kópií niektorých filmov pripomenie dokumentárna séria Arzenál.
Na jeseň sa na Artu objavia aj novinky zo zahraničnej tvorby. Novou radou bude napríklad pokračovať seriál Šílenci z Manhattanu. Prvýkrát sa na obrazovkách ČT predstaví aj dánsky seriál 1864, dvojdielny portrét George Harrisona v réžii Martina Scorseseho alebo štvordielny cyklus o Walta Disneyho.
Kultúrne kanál ČT art začal vysielať 31. augusta 2013. Za tri roky bolo odvysielaných 10.950 hodín, z ktorých 68 percent tvorila vlastná výroba. Takmer štvrtina vysielanie patrila premiéram.

Americkí filmári predvčerom obnovili prácu na seriáli Knightfall, ktorého nakrúcanie ohrozil piatkové požiar dekorácie na pražskom Barrandove. Bude sa pracovať v exteriéroch aj v barrandovských štúdiách. Po dohovore s našimi poisťovňami a spoločností Barrandov Studio plánujeme čo najskôr postaviť znova vonkajšie zničenej kulisy a dokončiť filmovanie v SR, uviedla dnes v písomnom vyhlásení bez bližších podrobností spoločnosť Stillking Films.
Spoločnosti, ktorá pre Američanov zabezpečuje produkciu v Česku, podľa odhadov spôsobil oheň škodu až 100 miliónov korún. Spálenej kulisy boli poistené. Príčinu požiaru odhalí až odborná znalecká skúmanie.
Kulisy horeli na pozemkoch susediacich sa štúdiu na Barrandove, ktoré si prenajala Stillking Films. Dekorácie historickej Paríža stavala spoločnosť Barrandov Studio. Kulisa vznikala desať týždňov a zaplnila 30.000 metrov štvorcových. Filmovým architektom je Ondřej Nekvasil.
Američania začali seriál pre stanicu History Channel točiť v Chorvátsku, do Česka sa presunuli v júli približne na päť mesiacov. Príbeh seriálu Knightfall sa odohráva medzi 13. a 14. storočím a zachytáva skutočné udalosti, ktoré viedli k prenasledovaniu a pádu templárskych rytierov. Natáčať sa podľa pôvodného plánu malo do decembra potrebné na Točníku, v Průhoniciach či v Doksanoch.

Copyright © ČTK 2016