20. 2. 2018

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Právnik austrálskeho denníka The Daily Telegraph obvinil herca Geoffreyho Rusha, že sa počas viacerých divadelných predstavení nevhodne dotýkal svojej nemenovanej kolegyne. Advokát sa tak vyjadril počas súdneho pojednávania týkajúceho sa žaloby, ktorú na vydavateľstvo menovaného periodika Nationwide News Pty Ltd. podal Rush pre viaceré články súvisiace s jeho nevhodným správaním sa.
Tom Blackburn v pondelok na súde uviedol, že sa 66-ročný rodák z mesta Toowoomba nevhodne dotýkal herečky počas piatich po sebe idúcich nocí počas posledného týždňa produkcie Kráľa Leara Divadelnej spoločnosti mesta Sydney. Herec sa podľa jeho slov kolegyne dotkol tak, ako nikdy predtým, z čoho sa cítila nepríjemne. "Povedala, aby prestal. On to neurobil," uviedol právnik.
Rushov právnik Richard McHugh počas pojednávania obvinenia poprel s tým, že sú vágne a neupresňujú jeho správanie. "Do dnešného dňa nie je jasné, čo hovoria. Nie je to len nejasné, je to úplne neprehľadné," povedal McHugh. Ako dodal, údajný incident sa stal na pódiu pred stovkami ľudí a vtedy sa musel dotýkať aj iného herca, pretože je to súčasťou inscenácie.
Právni zástupcovia novín už skôr tvrdili, že v článkoch nevyhlasovali, že sa Rush dopustil nevhodného správania sexuálnej povahy. Blackburn uviedol, že pre potreby obhajoby je dôležité to, že herečka požiadala Rusha, aby prestal a on tak neurobil, čo z toho robí nevhodné správanie.
Rush, ktorý obvinenia z nevhodného správania sa vehementne popiera, na pondelkovom pojednávaní nebol.
Rozruch okolo Rusha sa spustil po tom, ako Divadelná spoločnosť mesta Sydney koncom novembra oznámila, že dostala sťažnosť o nevhodnom správaní sa herca voči istej nemenovanej osobe. Herec následne v tejto súvislosti v decembri odstúpil z funkcie prezidenta Austrálskej akadémie filmových a televíznych umení (AACTA) a podal na denník žalobu. V nej tvrdí, že noviny svojimi článkami s nepravdivými tvrdeniami rozrušili jeho rodinu a poškodili mu kariéru.
Geoffrey Roy Rush je jednou z mála osobností, ktoré sa môžu pochváliť takzvanou trojitou korunou herectva, keď získal Oscara, cenu Tony aj Primetime Emmy. Cenu americkej Akadémie filmových umení a vied si vyslúžil v roku 1997 vďaka hlavnej úlohe v dráme Žiara (1996). Ďalšie tri nominácie mu vyniesli snímky Zamilovaný Shakespeare (1998), Quills - Perom markíza de Sade (2000) a Kráľova reč (2010). Svoju jedinú Primetime Emmy získal vďaka titulnej úlohe v televíznom filme Život a smrť Petra Sellersa (2004). Na konte má tiež tri britské filmové ceny BAFTA, dva Zlaté glóbusy a štyri Screen Actors Guild Awards. Hral aj v Kráľovnej Alžbete (1998), sérii Piráti Karibiku (2003, 2006, 2007, 2011, 2017) či snímkach Mníchov (2005), Najvyššia ponuka (2013) alebo Zlodejka kníh (2013).

Úrady v Gaze zablokovali spustenie miestnej televíznej stanice pre ženy. Stalo sa tak tesne predtým, ako mala začať vysielať. Palestínske militantné hnutie Hamas, ktoré v Pásme Gazy vládne, oznámilo, že stanica Tajf TV nedostala potrebné povolenia. Televízia naopak tvrdí, že splnila všetky právne požiadavky.
Ľudskoprávne skupiny dlhodobo kritizujú Hamas za nerešpektovanie práv žien v Pásme Gazy. Televízia pre ženy tam mala byť prvou svojho druhu. Jej cieľom bolo "ukázať palestínske ženy ako integrálnu súčasť spoločnosti, ako aj ich rolu pri jej budovaní".
Televízia sa však ľahko vzdať neplánuje. "Naša myšlienka ostáva a my budeme na nej ďalej pracovať," uviedli jej zástupcovia na Facebooku.

Americkým médiám sa prihlásili dvaja zamestnanci spoločnosti, ktorú úrad špeciálneho vyšetrovateľa ruského zasahovania do amerických prezidentských volieb Roberta Muellera - spolu s dalšími dvoma firmami a trinástimi jednotlivcami - obvinil v súvislosti so snahami ovplyvňovať výsledok prezidentských volieb v prospech ich neskoršieho víťaza Donalda Trumpa. Obaja Rusi tvrdia, že to, čo Muellerov úrad v 36-stranovej popisuje, je podľa ich skúseností nepochybne pravda.
Američania sa podľa nich mýlia - alebo sú nedôslední - v jedinom: Obvinili 13 ľudí, ale Rusov, ktorí sú v tejto ruskej spoločnosti zamestnaní, sú stovky. Sú podelení na viaceré oddelenia podľa zamýšľanej geografickej sféry vplyvu ich činnosti a pracujú na smeny.
Ljudmila Savčuk aj Marat Mindijarov, dvaja bývalí zamestnanci firmy s nič nehovoriacim názvom Internetová výskumná agentúra, pracovali síce obaja na jej domácom oddelení, no činnosť vykonávali v zásade rovnakú, akú popisujú vo svojej správe Američania. Išlo o vytváranie a publikovanie príspevkov na sociálnych sieťach, ktoré mali v ruskej spoločnosti vyvolať určité nálady či reakcie. Savčuk ani Mindijarov nepochybujú, že rovnaké metódy používa firma aj pri pôsobení v zahraničí.
Na oddelení, ktoré malo na starosť Spojené štáty a americké prezidentské voľby v roku 2016, pracujú podľa Mindijarova len "ľudia s vynikajúcimi jazykovými znalosťami, profesionálni prekladatelia, absolventi vysokých škôl". Sám sa do tohto oddelenia hlásil, no nevzali ho, pretože jeho angličtina podľa jeho nadriadených nebola na potrebnej úrovni. Podľa Mindijarova je takmer nemožné rozoznať, že pracovníci tejto firmy, vystupujúci pod vymyslenými identitami Američanov, sú v skutočnosti Rusi.
Savčuk aj Mindijarov potvrdzujú, že aj na domácom oddelení bolo pravidlom, že jeho pracovníci nikdy nevystupovali na sociálnych sieťach pod svojím menom, ale mali vytvorené falošné identity. Tie im vytvárali ich šéfovia podľa toho, na akú skupinu mali práve zapôsobiť. Savčuk spomína, ako sa sama nevedela vynačudovať, keď pozorovala, ako jej vymyslené príspevky ľudia berú vážne a zdieľajú ich. "Mysleli si, že sú to ich vlastné myšlienky. Ale boli to myšlienky vymyslené propagandistami," hovorí.
Muellerov tím vo svojej správe uvádza, že hlavným zámerom obvinených ruských občanov a inštitúcií bolo "podnecovať konflikty v rámci politického systému Spojených štátov, okrem iného počas prezidentských volieb v roku 2016". Ich aktivity smerom do Spojených štátov sa pritom podľa vyšetrovateľov začali už v roku 2014 a až po dvoch rokoch sa začali zaoberať najmä prezidentskými voľbami.
Jednou z obvinených osôb je aj Jevgenij Prigožin, podnikateľ z Petrohradu, ktorý je šéfom Internetovej výskumnej agentúry. "Nehnevám sa, že som sa ocitol na tomto zozname," reagoval na svoje obvinenie Prigožin, ktorý je známy aj ako "Putinov kuchár", keďže ruský prezident zvykne vodiť zahraničné návštevy do jeho reštaurácií. "Američania sú veľmi citliví ľudia. Vidia to, čo chcú vidieť", povedal.
Správu amerických vyšetrovateľov neskôr komentoval aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý tvrdenia v nej obsiahnuté označil za "táraniny". "Kým neuvidíme fakty, všetko ostatné sú len táraniny," povedal na bezpečnostnej konferencie v Mníchove.
Opatrnejšie sa v pondelok vyjadril Putinov hovorca Dmitrij Peskov. Podľa neho sú obvinenia zo strany Američanov síce smerované proti "ruským občanom", ale "nijako nenaznačujú, že by do toho bola akýmkoľvek spôsobom zapojená ruská vláda".


©2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Investičná skupina PPF sa dohodla s medzinárodnou skupinou Modern Times Group (MTG), že od nej kúpi 95 percent bulharskej mediálnej spoločnosti Nova Broadcasting Group. PPF zároveň kúpi aj zvyšných päť percent od spoločnosti Eastern European Media Holdings. Uzavretie transakcie podlieha schváleniu príslušnými regulačnými orgánmi, rozhodnutie sa očakáva počas prvého polroka 2018. Firma to dnes oznámila v tlačovej správe. Cenu neuviedla.
Nova je najväčší bulharskou komerčnou mediálnou skupinou, ktorú tvorí sedem televíznych staníc a 19 firiem poskytujúcich on-line mediálne služby. Nova zamestnáva v Bulharsku okolo 650 ľudí.
PPF predtým vlastnila českú komerčnú televíziu Nova, ktorú v roku 2005 predala spoločnosti CME. Skupina investuje do viacerých odvetví zahŕňajúcich bankovníctvo, finančné služby, telekomunikácie, nehnuteľnosti a biotechnológie. PPF pôsobí v Európe, Rusku, Ázii a Severnej Amerike. Skupina vlastnila v polovici minulého roka aktíva dosahujúce takmer 35 miliárd eur a zamestnávala celosvetovo 155.000 ľudí.
Pôvodne švédska MTG vlastnila od roku 2005 do minulého roka polovicu v českej televízii Prima. Podiel predala spoločnosti Denemo Media Ivana Zacha a Vladimíra Komára. MTG je poprednou medzinárodnou skupinou zameranou na oblasť digitálnej zábavy. Značky z portfólia MTG zahŕňajú televízne a rozhlasové stanice, rovnako ako aktíva z oblasti digitálnej zábavy.

Copyright © ČTK 2018