8. 5. 2018

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Európska aliancia tlačových agentúr (EANA) dôrazne podporuje iniciatívy zamerané na zabezpečenie udržateľnej produkcie nestranného agentúrneho spravodajstva, na ktoré sa občania budú môcť spoľahnúť, aby boli informovaní o dôležitom vývoji v ich krajinách i na celom svete. Uvádza sa to v pondelňajšom stanovisku EANA, pod ktoré sa podpísal jej generálny tajomník Erik Nylen.
EANA v citovanom stanovisku uvítala aktuálny návrh, ktorý do Výboru pre právne záležitosti Európskeho parlamentu (JURI) predložil spravodajca EP pre smernicu o autorských právach Axel Voss.
"Treba uznať a podporiť organizačný a finančný príspevok vydavateľov a tlačových agentúr pri vydávaní spravodajských produktov, aby sa tak zabezpečila udržateľnosť vydavateľského priemyslu a tým zaručila dostupnosť spoľahlivých informácií," uviedol nemecký poslanec Voss.
Spravodajcov návrh považuje EANA za zásadný krok správnym smerom k zabezpečeniu produkcie kvalitného agentúrneho spravodajstva.
Veľmi ziskové spoločnosti, ako Facebook či Google, ponúkajú svojim používateľom kvalifikované spravodajstvo od vydavateľov vrátane tlačových agentúr, ale neponúkajú im za jeho použitie adekvátnu náhradu.
Cieľom spomínaného návrhu je to, aby sa niektoré internetové platformy podelili o časť zo svojich príjmov s vydavateľmi a tlačovými agentúrami. Tie totiž výrazne investujú do kvalitného spravodajstva a tlačových správ, napríklad vysielaním redaktorov pokrývať udalosti v nebezpečných zónach.
Rada EANA naliehavo žiada členov výboru JURI, aby hlasovali za kompromisný návrh poslanca Vossa v čase nadchádzajúceho júnového hlasovania tohto výboru o navrhovanej smernici Európskej komisie o autorských právach.
Podporu tomuto návrhu Komisie už vyjadrili viaceré parlamentné výbory, preto je mimoriadne dôležité, aby tak urobil aj zodpovedný parlamentný výbor pre túto oblasť a rovnako aj ministri Európskej rady, dodala vo svojom stanovisku EANA.
EANA, ktorej členom je aj Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR), je tradičná stavovská organizácia tlačových agentúr z Európy. Jej úlohou je formulovať, koordinovať a spoločnými silami riešiť výzvy agentúrnej žurnalistickej práce v dynamicky sa meniacich trhových, legislatívnych a technologických podmienkach a v otázkach autorských práv.

Dánsky vynálezca Peter Madsen sa neodvolá voči usvedčeniu z vraždy švédskej novinárky Kim Wallovej. Informovala o tom v pondelok agentúra AP s odvolaním sa na prokuratúru.
Prokuratúra na Twitteri uviedla, že obhajoba sa odvolala iba voči doživotnému trestu, ktorý Madsenovi vymeral mestský súd v Kodani. Prokuratúra trvá na tom, že trest je správny.
Madsena uznali 25. apríla za vinného z vraždy a sexuálneho útoku na 30-ročnú Wallovú. Súd sa jednomyseľne uzniesol, že 47-ročný páchateľ ju vlákal do svojej podomácky vyrobenej ponorky, aby s ním urobila rozhovor, o ktorý sa pokúšala celé mesiace.
Obhajoba v tom čase oznámila, že sa odvolá, ale nespresnila, či voči Madsenovej vine alebo trestu. Termín pre odvolacie konanie zatiaľ nestanovili.
Madsen vraždu popieral. Wallová podľa neho zomrela na ponorke nešťastnou náhodou. To, že jej telo rozštvrtil a oddelené časti zabalené v plastových vreciach následne pohádzal do mora, však pripustil.
Wallová navštívila Madsena v jeho ponorke 10. augusta 2017. O deň neskôr sa ponorka potopila v zálive Köge ležiacom juhozápadne od Kodane.
Telo novinárky sa nenašlo, po viac ako desiatich dňoch však vylovili z mora pri dánskom pobreží jej trup, od ktorého boli úmyselne oddelené hlava a končatiny. Neskôr sa podarilo nájsť i ďalšie časti tela, na ktorom bolo 15 bodných rán.


Copyright © TASR 2018