20. 8. 2018

Zomrel Gunther Witte

Zomrel Gunther Witte

Gunther Witte, muž, ktorý stál pri zrode najdlhšie vysielaného a mimoriadne úspešného voľného seriálu nemeckej verejnoprávnej televízie Miesto činu (Tatort), už nie je medzi živými.
Niekdajší šéf oddelenia televíznych filmov Západonemeckého rozhlasu a televízie (WDR) zomrel vo štvrtok 16. augusta v Berlíne náhle vo veku 82 rokov.
Meno rodáka z lotyšskej Rigy, ktorý však vyrastal v nemeckej metropole, nie je ani v spolkovej republike veľmi známe. Platí to napriek tomu, že jeho "vynález" patrí medzičasom k Nemecku rovnako ako futbal či pivo a že sa práve jemu podarilo zmeniť televízne zvyklosti krajanov v miere dovtedy nepoznanej.
Muž, ktorý študoval divadelnú vedu a manažment v bývalej Nemeckej demokratickej republike, aby odišiel neskôr na Západ, pracoval vo WDR v rôznych funkciách už od roku 1963. O šesť rokov neskôr dostal úlohu vymyslieť koncepciu kriminálneho televízneho seriálu, ktorá sa, ako sa ukázalo, na desaťročia stala "ťahákom" a zárukou vysokej miery sledovanosti. Vlani si jednu z epizód seriálu pozrelo rekordných 14,6 milióna divákov.
Medzičasom videli diváci v Nemecku, ale aj Rakúsku a Švajčiarsku celkove 1063 epizód seriálu Miesto činu, ktorý nie je neznámy ani divákom v zahraničí vrátane Slovenska. Podobne ako pre mnohých fanúšikov žánru v SR bol aj Witteho obľúbeným hrdinom seriálu komisár Schimanski, ktorého predstaviteľ Götz George (1938-2016) už tiež nie je medzi živými.
Witteho ocenili v roku 2001 Cenou Adolfa Grimmeho za celoživotné zásluhy o rozvoj televízie.

Copyright ©TASR 2018