27. 1. 2021

Zomrel Vladimír Suchánek

Zomrel Vladimír SuchánekVo veku 87 rokov zomrel známy český maliar a grafik Vladimír Suchánek. Ako popredná osobnosť v oblasti litografickej tvorby sa podieľal na výtvarnom sprievode množstva domácich aj zahraničných bibliofílií, ilustroval básnické zbierky. Celosvetový ohlas si získali jeho exlibris a uznaniu sa tešila aj jeho známková tvorba.
Vladimír Suchánek sa narodil 12. februára 1933, študoval na pedagogickej fakulte Karlovej univerzity a grafiku na Akadémii výtvarných umení (AVU) v Prahe.
Suchánek po prvý raz vystavoval v roku 1957 v rodnom Novom Městě nad Metují. Neskôr usporiadal 174 samostatných výstav doma i v zahraničí vrátane Holandska, Belgicka, Nemecka, Dánska, Švédska, Grécka, Poľska, Slovenska, USA, Číny a Japonska. Zúčastnil sa tiež na viacerých medzinárodných bienále.
Okrem iného sa stal členom Európskej akadémie vied a umení (EASA). V roku 1969 sa stal členom Združenia českých umelcov grafikov s názvom Hollar, pričom v rokoch 1995-2015 bol jeho predsedom. Jeho výtvarné diela sa nachádzajú v mnohých verejných i súkromných zbierkach v Česku i zahraničí.
Za svoju grafickú tvorbu získal približne tri desiatky ocenení. V roku 2006 mu prezident ČR Václav Klaus udelil štátne vyznamenanie - medailu Za zásluhy v umení.


Copyright © TASR 2021