26. 10. 2021

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Facebook takes down Bolsonaro video over false vaccine claim | Nasdaq 
Facebook odstránil v nedeľu večer zo svojej platformy video brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara pre nepravdivé tvrdenia o vakcíne proti koronavírusu. V pondelok o tom informovala agentúra Reuters.
Bolsonaro vo videu, ktoré bolo neskôr odstránené, tvrdil, že existuje súvis medzi vakcínami proti COVID-19 a rozvojom ochorenia AIDS.
"Naše pravidlá nepovoľujú tvrdenia, že vakcíny proti COVID-19 zabíjajú alebo vážne škodia ľuďom," uviedol v pondelok hovorca spoločnosti Facebook.
Video, v ktorom Bolsonaro spája očkovanie proti koronavírusu s ochorením AIDS, bolo prvýkrát zverejnené na sociálnych sieťach vo štvrtok a zatiaľ je stále dostupné na webe YouTube.
Už v júli odstránila spoločnosť Alphabet Inc. z platformy YouTube Bolsonarové videá, v ktorých odporúčal na liečenie COVID-19 preparáty hydroxychlorochín a ivermektín, pričom výskumy dokázali, že tieto liečivá proti ochoreniu vyvolanému koronavírusom neúčinkujú.
Odvtedy sa Bolsonaro vyhýba menovaniu týchto liečiv počas živého vysielania na sociálnych sieťach a odporúča namiesto toho vo všeobecnosti "včasnú liečbu" ochorenia COVID-19.
Mnohí odborníci na verejné zdravie kritizujú Bolsonara za to, že vystupoval proti zavedeniu lockdownu v Brazílii, odmieta na verejnosti nosiť rúško, vyhlasuje, že nie je zaočkovaný, a presadzuje liečbu neoverenými preparátmi.
Brazílsky Senát dokonca začal v apríli vyšetrovanie postupu vlády Bolsonara v súvislosti s pandémiou. Senátor Renan Calheiros, ktorý vedie toto vyšetrovanie, minulý týždeň navrhol obviniť prezidenta Bolsonara z vraždy pre údajne chyby vlády, ktoré podľa neho viedli k úmrtiu desiatok tisíc ľudí.Služba zahraničnej rozviedky Ruskej federácie (SVR) spustila ďalšiu kampaň s cieľom preniknúť do tisícov amerických vládnych a firemných počítačových sietí, rovnako ako do počítačových sietí ekonomických inštitútov. Informovali o tom predstavitelia americkej technologickej spoločnosti Microsoft. Správu priniesol v pondelok denník The New York Times (NYT).
Microsoft uviedol, že nedávno oznámil viac ako 600 organizáciám, že sa stali terčom približne 23.000 pokusov o vstup do ich systémov. Ataky prišli niekoľko mesiacov po tom, ako prezident USA Joe Biden zaviedol proti Moskve sankcie v reakcii na sériu sofistikovaných špionážnych operácií po celom svete, pripomenul NYT.
Centrum pre bezpečnostné hrozby (MSTIC) amerického softvérového giganta uviedlo, že percento úspešných útokov bolo nízke, neposkytlo však dostatok informácií na to, aby bolo možné určiť ich závažnosť, napísala agentúra AP. Typ útokov spadá podľa niektorých amerických predstaviteľov do kategórie špionáže, ktorú proti sebe pravidelne vykonávajú veľmoci. Trvajú však na tom, že ak by boli útoky úspešné, veľkú časť viny nesie práve Microsoft a ďalší poskytovatelia cloudových služieb, pretože nedostatočne ochránili svoje internetové úložiská pred útokom.
NYT pripomenul, že americkí vládni úradníci dlhodobo presadzujú, aby sa čoraz viac údajov umiestňovalo na takzvané cloudové úložiská. Firma Amazon napríklad prevádzkuje cloudovú službu pre americkú Ústrednú spravodajskú službu (CIA) a počas vlády prezidenta Donalda Trumpa získal Microsoft zákazku na presun dát amerického ministerstva obrany na šifrované servery. Program bol však nedávno zrušený Bidenovou

Zdroj: TASR