2. 11. 2022

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Irán zadržal vyše 300 ľudí obvinených z propagovania nenosenia hidžábu

Iránske úrady v utorok oznámili, že prepustili osem novinárov zadržaných počas protivládnych protestov. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.
Reformný denník Sazandegi v nedeľu uviedol, že "viac ako 20 novinárov" je vo väzbe a niekoľko ďalších bolo predvolaných na výsluch. Podľa miestnych médií viac ako 300 iránskych novinárov a fotoreportérov podpísalo vyhlásenie, v ktorom kritizujú úrady za to, že "zatýkali kolegov a zbavovali ich občianskych práv po zadržaní".
Teheránske združenie novinárov vo vyhlásení zverejnenom v novinách Etemad odmietlo "bezpečnostný prístup" ako "nezákonný" a "v rozpore so slobodou tlače".
Iman Shamsai z ministerstva kultúry povedal, že "nikto nebol zatknutý v Teheráne za mediálnu aktivitu", uviedla iránska tlačová agentúra ISNA. "Nesmieme útočiť na celú novinársku profesiu a obviňovať mediálnu komunitu kvôli obvineniu alebo dokonca zločinu," povedal Shamsai. Dúfa tiež, že "problémy vyriešime čo najskôr".
Vlnu masových protestov po celom Iráne vyvolala smrť 22-ročnej Kurdky Mahsy Amíníovej, ktorá zomrela 16. septembra vo väzbe iránskej mravnostnej polície. Zatkli ju za údajné porušenie pravidiel obliekania pre ženy. Do čela protestov sa postavili mladé ženy, ktoré si z hláv strhávali a pálili hidžáby.
Demonštrácie úrady označujú "výtržnosti", pri ich potláčaní boli zabité desiatky ľudí, najmä demonštrantov. Ďalšie stovky boli zatknuté.

Maja Hitij/Getty Images

Miliardár a podnikateľ Elon Musk sa stal výhradným riaditeľom sociálnej siete Twitter po tom, ako skompletizoval jej nákup za 44 miliárd dolárov a rozpustil jej predstavenstvo. TASR správu prevzala z agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na v pondelok predložené dokumenty Americkej komisie pre cenné papiere a burzy (SEC).
K naplneniu prevzatia spoločnosti Twitter Muskom podľa týchto dokumentov došlo 27. októbra a miliardár sa tým stal "výhradným riaditeľom" spoločnosti.
Musk 27. októbra odvolal výkonného riaditeľa Twitteru Paraga Agrawala, finančného šéfa Neda Segala a šéfku právnych záležitostí a politiky Vijayu Gaddeovú.
Denník Washington Post v pondelok s odvolaním sa na zdroj oboznámený so záležitosťou oznámil, že Twitter plánuje prepustiť štvrtinu zamestnancov v rámci prvého kola redukcie pracovných miest. To, kedy by sa v Twitteri mohlo začať s rozsiahlym prepúšťaním, nie je známe.

Zdroj: TASR