1. 11. 2022

RTVS 1. novembra odvysiela nový dokument Biskup Michal Buzalka

RTVS 1. novembra odvysiela nový

 
RTVS 1. novembra odvysiela nový dokument Biskup Michal Buzalka | Kinema.sk

 dokument Biskup Michal Buzalka

RTVS uvedie na Sviatok všetkých svätých v premiére nový dokument Biskup Michal Buzalka. V súčasnosti je spustený proces jeho blahorečenia, od ktorého sa očakáva, že bude vyhlásený za blahoslaveného. Počas sviatočného dňa odvysiela RTVS v televízii a rozhlase aj ďalšie zaujímavé programy.

Počas druhej svetovej vojny bol Michal Buzalka vojenským biskupom, čo komunistická moc zneužila ako zámienku k obvineniu z kolaborácie. V roku 1951 ho v bábkovom procese proti trom katolíckym biskupom odsúdili za vojenskú zradu, velezradu a špionáž pre Vatikán. Nový dokumentárny koprodukčný film RTVS zhodnocuje vyše dvadsaťročný historický výskum, ako aj najnovšie poznatky z bádania vo Vatikánskych archívoch. Približuje príbeh kňaza, ktorý prešiel vrcholiacou maďarizáciou a po rozpade Uhorska zažil besnenie boľševizmu. Premiéru odvysiela Dvojka v utorok 1. novembra o 20.10 h.

Jednotka vo sviatočný utorkový deň o 10.00 h odvysiela rímsko-katolícku bohoslužbu z Kostola Všetkých svätých v Bytči, po ktorej od 11.30 h bude nasledovať dvojdielny hraný film Páter Pio. O 15.00 h prinesieme špeciálnu časť Agatha Christie: Poirot. Sviatočné vysielanie na Jednotke doplnia aj rozprávkové príbehy Rozprávky bratov Grimmovcov: Šťastný Janko a Popolvár najväčší na svete. Dvojka počas dňa ponúkne divákom o 9.50 h filmovú rekonštrukciu tragickej udalosti, ktorá na začiatku 70-tych rokov postihla československú expedíciu pri výstupe na jeden z vrcholov Himalájí pod názvom Vynes na horu svoj hrob. Popoludní odvysiela okrem iných programov aj televízny film podľa prózy Fraňa Kráľa Čenkovej deti či Živý bič, ktorý v dvoch častiach uvádzame v HD kvalite s digitálnou retušou. O 14.00 h odvysiela Dvojka film o neuveriteľných príbehoch ľudí, ktorí sa ocitli v stave klinickej smrti a vrátili sa späť pod názvom Posledná cesta. Trojka odvysiela počas Sviatku všetkých svätých o 8.25 h dokument Znaky otcovských hrobov z cyklu Za siedmimi horami i dokument Kde leží naša hrdosť z cyklu V tichu minulosti o 13.50 h.

Rádio Slovensko venuje Zamyslenie téme Čo je na tomto svete konečné a čo večné. Hosťom Dobrého rána, Slovensko! bude katolícky kňaz Daniel Dian. Hosťom Nory Gubkovej bude Daniela Mošková, kvetinárka a ekologická pestovateľka, ktorá bude hovoriť aj o kúpe lokálnych kvetov v súvislosti so Sviatkom všetkých svätých.

Rádio Regina odvysiela o 9.05 h v priamom prenose rímskokatolícku sv. omšu z Bratislavy. Podvečer po 17.00 h je v relácii Zastavený čas pripravená mozaika rozhovorov s ľuďmi, ktorí spomínajú na odchody svojich blízkych a priateľov i známe osobnosti a to najvzácnejšie, čo im odovzdali.

Rádio Devín o. i. o 15.30 h zaradilo do vysielania pásmo poézie Silvie Kaščákovej: Každý, koho milujeme, je smrteľný. Rádio SIovakia International v rozhovore s gréckokatolíckym kňazom Rastislavom Čižikom priblíži zádušné sviatky u západných a východných kresťanov. Odvysiela tiež panelovú diskusiu s duchovnými z rôznych