SLOVAK MEDIA NEWS
"Podľa právneho názoru Telekomunikačného úradu (TÚ) SR spoločnosť SATRO môže napriek uzneseniu súdu naďalej vysielať a poskytovať služby v Bratislave prostredníctvom systému MMDS," uviedol hovorca TÚ SR Roman Vavro. Predseda TÚ SR Milan Luknár tvrdí, že nové rozhodnutie o spoločnosti SATRO ešte nevydal. Na rozhodnutie má predseda TÚ SR zákonnú lehotu 60 dní, ktorá ešte neuplynula a podľa zákona môže lehotu na vydanie rozhodnutia predĺžiť. Lehotu na predĺženie vydania rozhodnutia mu pritom zákon presne neurčuje. V prípade predĺženia lehoty na vydanie rozhodnutia však o tom musí informovať účastníkov konania a uviesť dôvod.
"Je neuveriteľné, ak si Telekomunikačný úrad osobuje právo nerešpektovať právne záväzné rozhodnutie Najvyššieho súdu (NS) Slovenskej republiky a nevykonať právoplatný rozsudok, voči ktorému už nie je možný opravný prostriedok. K tomu naozaj ťažko niečo dodať," uviedol v reakcii na stanovisko TÚ SR žalobca v spore s TÚ SR pred NS SR Július Pereszlényi.
"Vzhľadom na fakt, že sme ešte doposiaľ nedostali žiadne oficiálne vyjadrenie z TÚ SR, sa k vyjadreniu p. Vavra nevieme vyjadriť," uviedla Jana Zorvanová zo spoločnosti SATRO. Hneď ako SATRO dostane vyjadrenie k licencii na MMDS vysielanie z TÚ SR, stanovisko poskytne.
Pereszlényi tvrdí, že spoločnosť SATRO má na základe rozsudku NS SR z 2. marca tohto roku bezodkladne ukončiť vysielanie televízneho signálu prostredníctvom MMDS v Bratislave a okolí, pretože v súčasnosti vysiela bez právoplatnej licencie. V stanovisku sa ďalej uvádza, že NS SR svojím rozsudkom, ktorý bol doručený všetkým zúčastneným stranám, "potvrdil závažné právne nedostatky vo výberovom konaní Telekomunikačného úradu SR, ktorý káblovému operátorovi SATRO licenciu udelil v novembri 2002".
Najvyšší súd svojím rozsudkom 2. marca 2006 zrušil posledné rozhodnutie predsedu TÚ SR a úradu vec vrátil na ďalšie konanie a na nové rozhodnutie. Voči tomuto rozhodnutiu NS SR nie je možný opravný prostriedok.
Július Pereszlényi bol v roku 2002 účastníkom výberového konania o licenciu na vysielanie prostredníctvom MMDS. Podľa neho spoločnosť SATRO získala od TÚ SR licenciu na poskytovanie služieb televízneho operátora prostredníctvom bezdrôtového systému MMDS vo frekvenčnom pásme 2 500 - 2 690 MHz v hlavnom meste a okolí v roku 2002. Bratislavská krajská prokuratúra začiatkom roku 2003 podala na TÚ SR protest so žiadosťou, aby úrad pre nezrovnalosti vo výberovom licenčnom konaní licenciu zrušil.
Predseda TÚ Milan Luknár v máji 2003 protestu prokuratúry vyhovel a rozhodnutie úradu o udelení licencie zrušil. Súčasne však rozhodol, že TÚ musí opätovne rozhodnúť o udelení licencie firme SATRO, upozorňuje vo svojom stanovisku Pereszlényi. Ako ďalej konštatuje, v júli 2003 vydal úrad druhé rozhodnutie o licencii pre SATRO, ktoré bolo na základe protestu prokurátora v januári 2004 právoplatne zrušené.
TÚ následne v máji toho istého roku vydal tretie rozhodnutie o licencii pre spoločnosť SATRO, ktorá napriek tomu, že rozhodnutie nenadobudlo právoplatnosť, MMDS vysielanie v Bratislave prevádzkovala. V auguste 2004 to všetkým účastníkom výberového konania písomne potvrdil aj TÚ SR. Krajská prokuratúra preto podala upozornenie prokurátora proti postupu TÚ SR, za nezákonné vyznačenie právoplatnosti a vykonateľnosti rozhodnutia. Odbor štátneho dohľadu TÚ SR v septembri uložil firme SATRO povinnosť skončiť prevádzku MMDS a v októbri Rozkladová komisia TÚ SR odporučila predsedovi úradu zrušiť tretie rozhodnutie o licencii pre SATRO. "Ten však namiesto toho tretie rozhodnutie o licencii potvrdil, takže účastníci výberového konania požiadali o reálnu nápravu NS SR, ktorý licenciu firme SATRO zrušil," dodáva Július Pereszlényi.