Seminár UNESCO
Urýchliť ratifikáciu Dohovoru UNESCO o ochrane a podpore rozmanitosti kultúrnych prejavov bolo cieľom odborného seminára, ktorý sa uskutočnil na pôde Ministerstva zahraničných vecí SR.
Generálna tajomníčka slovenskej komisie pre UNESCO Božena Krížiková uviedla, že po konzultáciách s Európskou komisiou sa robí na Slovensku kampaň pre skorú ratifikáciu Dohovoru. Na seminár prijali pozvanie zástupcovia z členských i nečlenských krajín Európskej únie. "V Dohovore sú kompetencie európskeho spoločenstva a výsostne národné. Mal by smerovať k suverénnej kultúrnej politike národných štátov a zároveň by mal cez európske spoločenstvo ošetriť veci týkajúce sa obchodu," poznamenala.
Aby mal Dohovor aj politickú silu a vážnosť malo by ho podľa Krížikovej ratifikovať minimálne 60 krajín a potom krajiny urobia jeho právnu aplikáciu. "Krajina musí vyhlásiť politickú stratégiu v tejto oblasti a je na zodpovednosti vlád, aby vyčlenili taký rozpočet, aby kultúra mohla prežiť," zdôraznila. Za dôležité považuje, že Európa má silný potenciál kultúrneho priemyslu a kinematografie. "Snáď Dohovor napomôže tomu, aby sa v rámci kinematografickej tvorby i jej distribúcie zmenili percentá obsadenia kinosál na filmy určitej destinácie," dodala Krížiková.
Prijatie medzinárodného Dohovoru UNESCO o ochrane a podpore rozmanitosti kultúrnych prejavov na Slovensku chce tiež dosiahnuť združenie 17 profesionálnych kultúrnych organizácii. Za týmto účelom vznikla ešte vlani v marci Slovenská koalícia pre kultúrnu diverzitu, ktorá združuje spisovateľov, režisérov, hercov, novinárov či hudobníkov. Tajomník grémia koalície Ľubomír Fifik verí, že na základe účasti SR v tomto dohovore sa vytvorí iný vzťah k pohľadu na kultúru, ako bol dosiaľ, a kultúra sa prestanie vnímať len ako tovar, ale ako súčasť duchovna nevyhnutného pre rozvoj civilizácie. Dúfa tiež, že prijatie dokumentu zaviaže vládu vynakladať väčšie percento z HDP na kultúru.
Dohovor prijala Generálna konferencia UNESCO vlani 20. októbra a jeho vstup do platnosti je podmienený ratifikáciou 30 štátmi. Do procesu sa už zapojila aj Európska únia. SR je jednou zo 148 krajín zemegule, ktoré hlasovali za prijatie dohovoru. Proti bolo iba šesť štátov, vrátane Spojených štátov amerických a Izraela.
Za vznikom dohovoru stála Kanada a Francúzsko. V rámci Svetovej obchodnej organizácie je totiž záujem na tom, aby v jednotlivých krajinách neboli domáce produkty dotované z verejných zdrojov, výnimka pre oblasť kultúry platila len do roku 2005. USA sa teraz dohodami s jednotlivými krajinami snažia dosiahnuť, aby bola liberalizovaná celá oblasť, vrátane kultúry. Teoreticky by to znamenalo, že by USA odmietli kúpiť akýkoľvek európsky film, keďže väčšina z nich má podporou z verejných zdrojov. Tieto dohody podpísali doteraz hlavne africké krajiny a štáty Latinskej Ameriky.