SLOVAK RADIO NEWS
Zavádzaním novej organizačnej štruktúry vo verejnoprávnom rozhlase sa dnes začala zaoberať Rozhlasová rada. Ako povedal jej predseda Vladimír Talian, rada sa zoznámila s dokumentmi, ktoré súvisia so zavádzaním novej organizačnej štruktúry v Slovenskom rozhlase od 1. augusta. Konštatovala, že potrebuje ešte ďalšie dokumenty. Preto požiadala vedenie, aby na jej septembrové rokovanie predložilo aktuálny zoznam funkčných miest v SRo a tiež aktualizovaný harmonogram ďalších krokov, ktoré prinesie zmena organizačného poriadku. Talian sa osobne domnieva, že na hodnotenie zavádzania novej organizačnej štruktúry v SRo uplynulo málo času. Nová organizačná štruktúra rozhlasu je len prvý krok jeho transformácie pod novým vedením. Druhým bude od začiatku budúceho roka nová programová štruktúra a následne zavádzanie nových technológii. "Len čo sa zosúladí nová programová štruktúra s organizačným poriadkom, v tej chvíli vznikne produkt, ktorý budeme môcť hodnotiť." Zmena sa nedeje za "búrlivých okolností, prebieha bolestivo, ale štandardne", dodal Talian.
Po zmene organizačnej štruktúry rozhlasu k 1. augustu sa znížil počet interných zamestnancov SRo z 863 na 775. Pre médiá to počas rokovania Rozhlasovej rady uviedol programový riaditeľ Ľuboš Machaj. Z rozhlasu odišlo 88 interných zamestnancov, pričom ide o rôzne pozície od redaktorov až po riadiace a technické pozície. Machaj zároveň pripomenul, že pre SRo pracujú aj externí pracovníci. Prepúšťanie vyplýva z projektu novej generálnej riaditeľky SRo Miloslavy Zemkovej, podľa ktorého by rozhlas mal do konca budúceho roka prepustiť 180 zamestnancov. Prepúšťanie súvisí so zavádzaním novej organizačnej štruktúry, programovej štruktúry a tiež nových technológií. Po zmene organizačnej štruktúry SRo k 1. augustu museli podľa Machaja všetci zamestnanci podpísať novú zmluvu. Väčšina tak urobila a rokuje sa s tými, ktorí odmietli. Zmluvy sú interné a väčšina je na čas neurčitý, doplnil.
Programový riaditeľ SRo v súčasnosti intenzívne pracuje na novom programe rozhlasu, ktorý by sa mal spustiť od januára 2007. Podľa Machaja ostane základná koncepcia súčasného vysielania zachovaná, každý okruh však čakajú isté zmeny. Rádio Slovensko by sa malo stať modernejším a informačným, Rádio Devín prinesie viac kultúry, bratislavské, bystrické a košické Rádio Regina by mali viac spolupracovať. Rádio_FM bude pokračovať v rebrandingu a národnostné Rádio Patria bude podľa Machaja "viac racionálne". V súčasnosti je už na Rádiu Slovensko a Rádiu Regina zavedené nové programovanie hudby, dodal Ľ. Machaj.