18. 4. 2007

STV NEWS

STV NEWS
Návrh novely zákona o STV, ktorým by mala Slovenská televízia povinne vysielať celé záznamy z rokovania Národnej rady SR nasledujúci deň po rokovaní od 08:00 na svojom druhom programe, je podľa STV v rozpore s princípmi, na ktorých sú založené televízne stanice verejnej služby. Informoval o tom poverený hovorca STV Jozef Gogola.
Novelu, ktorú minulý týždeň predložili do parlamentu, navrhujú poslankyne za ĽS-HZDS Ľudmila Mušková, Zdenka Kramplová a Katarína Tóthová. Ako sa v správe STV uvádza, v krajinách Európskej únie (EÚ) nie je možné, aby štát zákonom zasahoval do vysielacej štruktúry nezávislej verejnoprávnej televízie inak než formou všeobecne platných právnych predpisov (napríklad zákony na ochranu zdravia či mravného vývoja detí a mladistvých).
Navyše by navrhnuté riešenie znamenalo pre STV nezanedbateľné ekonomické straty a takýto zásah by výrazne nabúral našu programovú stratégiu pre Dvojku.
"STV však bude hľadať cesty, ako prácu Národnej rady SR priblížiť divákom v lepších vysielacích časoch modernými technickými prostriedkami. Táto téma však bude otázkou ďalších rokovaní," uvádza sa v správe STV. Podľa poslankyne Tóthovej by prijatie novely a tým aj povinnosť vyplývajúca pre STV prispela k lepšiemu informovaniu občanov o práci poslancov a pomohlo by to obmedziť skreslené nepravdivé informovanie. Verí, že návrh novely získa v parlamente podporu. Ak by sa tak stalo, mohol by zákon platiť od septembra.
O posun vysielania záznamu z rokovania NR SR na Dvojke z nočného na denné žiadajú poslanci ĽS-HZDS viac rokov, doteraz neúspešne.