2. 7. 2008

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Spolupracovníka turkménskeho vysielania Rádia Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL) násilím držia v psychiatrickej liečebni. V utorok to spoločne vyhlásili vysielacia spoločnosť financovaná Spojenými štátmi americkými a organizácia Reportéri bez hraníc. Sazak Durdymuradov "nedávno pribudol do radov pacientov" v psychiatrickom ústave Boinuzin vo východoturkménskej oblasti Lebap. RFE/RL so sídlom v Prahe o tom informovalo vo svojom vyhlásení. "Predstavitelia ústavu pre RFE/RL potvrdili jeho prítomnosť 10 dní po zatknutí Durdymuradova v jeho dome 20. júna," uvádza sa vo vyhlásení. "Durdymuradova vyšetrili desiati lekári, ktorí mu diagnostikovali psychickú labilitu," uviedla vo svojom vyhlásení organizácia Reportéri bez hraníc naliehajúc na "turkménske úrady, aby Durdymuradova okamžite prepustili." "Vo svetle týchto udalostí sme všetci o to viac šokovaní, že po rokovaniach s Turkménskom o ľudských právach Európska únia vyhlásila, že je optimistická nakoľko situácia sa vyvíja," uvádza sa vo vyhlásení. Organizácia pre ochranu ľudských práv Amnesty International vo svojej správe zverejnenej 23. júna uviedla, že v Turkménsku stále dochádza k porušovaniu ľudských práv a to aj navzdory prísľubu prezidenta, že ich bude chrániť.
O víťazoch starovekých olympijských hier sa súčasníci dozvedali len prostredníctvom pergamenov, ktoré v dňoch, týždňoch i mesiacoch nasledujúcich po skončení programu, putovali po krajine. V treťom tisícročí milióny ľudí po celom svete spoznajú meno olympijského víťaza v priebehu niekoľkých sekúnd. Vďaka novým technológiám budú olympijské hry v Pekingu prístupnejšie pre oveľa viac ľudí ako v minulosti. Pracovníci v rôznych úradoch budú môcť sledovať namiesto čakania na denné súhrny po skončení svojej práce prenosy priamo na svojom počítači, ďalší si budú môcť prečítať textové správy či pozrieť videoobrázky na svojich mobilných telefónoch. A tí, ktorí dôležité udalosti zmeškali, si ich budú môcť nájsť v rôznych vyhľadávačoch na internete. "Vďaka moderným technológiám môžu ľudia sledovať to, čo chcú vidieť, a nie iba to, čo im ponúkali televízne spoločnosti," vyhlásil technologický konzultant z Hongkongu Danyll Wills a pokračoval: "YouTube bude zaplavené obrázkami. Môžete prísť a vybrať si snímky z 8000 iných kamier." Medzinárodný olympijský výbor už začal predávať aj práva na využívanie moderných technológií, viaceré televízne spoločnosti budú olympijské hry vysielať s národnou ochranou aj na svojich internetových stránkach. "Vzhľadom na popularitu internetu a jeho rozšírenie v domácnostiach a úradoch mnohí ľudia v súčasnosti viac sledujú programy na svojich počítačoch či laptopoch. Nové trendy sa dostávajú do popredia veľkou rýchlosťou, v budúcnosti bude našou televíznou obrazovkou displej počítača," hovorí profesor hongkonskej univerzity pre vedu a techniku Gary Čan.V Japonsku bude zasa moderné sledovať olympijské prenosy na displejoch mobilných telefónov, v krajine vychádzajúceho slnka sa v blízkom čase očakáva veľký boom predaja mobilov s digitálnou televíziou.
© 2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.