5. 8. 2008

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Európska komisia schválila úver, ktorý dostala dánska televízia verejnej služby TV2. Úver je garantovaný vládou a preto podliehal schváleniu EK. Quasi komerčná dánska televízia verejnej služby sa dostala do problémov v cashflow aj pre slabý trh a investície. Pomoc v sume 200 milioonov DKK , ktorú TV2 dostal sa minula účinkom. TV 2 je Public Private Partnership projekt, ktorý však skôr odstrašujúcim príkladom spôsobu finacovania. Ešte máji 2004 Európska komisia nariadila dánskej verejnoprávnej televíznej stanici TV2 vrátiť nadmernú kompenzáciu za plnenie úloh verejnej služby. Komisia začala toto preskúmanie po sťažnosti predloženej komerčnou stanicou pôsobiacou na dánskom trhu, ktorá tvrdila, že TV2 získala štátnu pomoc na financovanie svojich úloh verejnej služby. Preskúmanie ukázalo, že celková výška štátnej pomoci, ktorú TV2 získala, prekročila náklady na vykonávanie misie verejnej služby o 84,4 milióna eur. TV2 mohla použiť nadmernú kompenzáciu na financovanie svojich komerčných činností, čím bola nadmerne zvýhodnená oproti konkurentom, ktorí nezískali štátne financie. Aby sa obnovili konkurenčné podmienky v komerčných činnostiach TV2, Komisia jej nariadila vrátiť nadmernú kompenzáciu vrátane úroku.
Zahraniční novinári majú povinnosť oznámiť čínskym úradom 24 hodín vopred, ak chcú fotografovať alebo vyspovedať ľudí na pekinskom Námestí nebeského pokoja. Reportéri dostanú eskortu a na miesto krvavo potlačených prodemokratických demonštrácií z roku 1989 musia vstúpiť z južnej strany. Inštrukcie zverejnila na svojej stránke pekinská radnica. Prístup zahraničných médií na Námestie nebeského pokoja bol jedným z citlivých bodov rokovaní vysielacích spoločností s usporiadateľmi OH. Výsledkom bolo iba júnové zrušenie absolútneho zákazu živých vysielaní z tohto miesta.
V Iráne popravili novinára, ktorého odsúdili za terorizmus. Jaghúb Mirnehad dostal trest smrti za údajnú príslušnosť k ozbrojenej skupine s napojením na teroristickú sieť al-Kájda. Mirnehad sa podľa obžaloby podieľal na smrtiacich útokoch proti iránskym vojakom na hranici s Pakistanom. Pracoval pre denník z hlavného mesta Teherán, no podľa iránskych predstaviteľov jeho poprava nesúvisela so žurnalistikou.
© 2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
AFP/Getty Images
Neznámy útočník v pondelok postrelil a vážne zranil filipínskeho rozhlasového komentátora Dennisa Cuestu, ktorý sa vybral na nákup v meste General Santos na juhu krajiny, informovala dnes polícia. Útok môže podľa nej súvisieť s novinárovou prácou. Cuesta s priateľom kráčal po ulici, keď sa spoza neho vynoril ozbrojený muž a päťkrát naňho vystrelil z tesnej blízkosti, uviedol šéf mestskej polície Robert Po. "Po strelnej rane do hlavy, ramena a boku je Cuesta v bezvedomí v miestnej nemocnici," povedal Po novinárom a dodal, že rozhlasovému komentátorovi sa vyrážali smrťou za jeho útoky na hazardné hry a drogy. Cuesta bol programovým riaditeľom rozhlasovej siete Radio Mindanao a moderátorom dennej talkshow s názvom "Straight to the Point" (Priamo k veci), ktorá sa zameriavala na témy ako korupcia, kriminalita a sociálne otázky v miestnej komunite. Národná únia filipínskych žurnalistov (NUJP) útok odsúdila. Išlo už o štvrtý tohtoročný prípad napadnutia novinára. Od januára už zavraždili dvoch žurnalistov. Filipíny sú pre novinárov jedným z najnebezpečnejších miest na svete. Od roku 2001 tu zabili 57 predstaviteľov masmédií. Organizácia Výbor na ochranu novinárov (VON) so sídlom v New Yorku v apríli označila Filipíny za šiestu najnebezpečnejšiu krajinu sveta pre žurnalistov. Informovala tlačová agentúra Reuters.

Jimmy Spravodlivosť (Jimmy Justice) je kameraman-amatér, ktorý sa medzičasom stal postrachom newyorských policajtov. Jeho koníčkom sa stalo totiž nakrúcanie ochrancov poriadku v situáciách, keď sa sami dostávajú do konfliktu so zákonmi. S obľubou zachytáva služobné vozidlá polície pri parkovaní v lokalitách, kde aj pre ne platí zákaz zastavenia, napríklad automobily dopravných policajtov na autobusových zastávkach či policajné vozidlá blokujúce prístup k pouličným rozvodom vody, ktoré by v prípade požiaru mali využiť hasiči. Jimmy nielenže umiestňuje najvydarenejšie investigatívne videozáznamy na portál YouTube, ale pravidelne zasiela e-maily odborovej organizácii policajtov. Na základe jeho záznamov už potrestali viacerých hriešnikov z radov ochrancov zákonov. V období napredujúcej digitalizácie sa Jimmy Justice radí medzi "bdelých občanov", kameramanov-amatérov, ktorých zábery čoraz častejšie využívajú osobitne v New Yorku na odhalenie prehreškov policajtov. V uplynulých týždňoch rezonovali vo verejnosti najmä dva takéto prípady. Prvý z videozáznamov, zachytávajúci policajta, ktorý počas cyklistických pretekov 25. júla zrazil na Times Square jedného z účastníkov, si na spomínanom internetovom portáli pozrelo viac ako milión zvedavcov. Druhý videozáznam, ktorý otriasol verejnosťou, zachytil policajta, ako mláti palicou zviazaného, na zemi ležiaceho podozrivého. Oboch hriešnikov až do ukončenia vyšetrovania týchto prípadov suspendovali. Jimmy Justice však napriek týmto skutočnostiam nemá iba stúpencov, ale aj kritikov, podľa ktorých ide o samoľúbu odpornú osobnosť. "Správa sa ako tínedžer. Myslím si, že je to veľké dieťa, inak by sa nevenoval zastrašovaniu tých, ktorí si plnia povinnosti," vyhlásil napríklad šéf policajných odborov James Huntley.
Koncern News Corporation mediálneho magnáta Ruperta Murdocha plánuje v priebehu nasledujúceho roka investovať 100 miliónov USD do spustenia šiestich regionálnych televíznych staníc v Indii. Tieto televízie budú pod značkou Star vysielať v šiestich jazykoch. Murdoch chce tiež dvojnásobne zvýšiť počet zamestnancov v spoločnosti Dow Jones Newswires, ktorú kúpil vlani spolu s prestížnym americkým hospodárskym denníkom Wall Street Journal za 5,6 miliardy USD (109,27 miliardy Sk). Rozšírením svojho impéria o Indiu si Murdoch, jeden z najbohatších ľudí, posilní svoj vplyv v Ázii. Tento región patrí medzi najrýchlejšie expandujúce svetové mediálne trhy. News Corporation má už zastúpenie v Číne, ale podľa niektorých analytikov oveľa otvorenejší mediálny trh v Indii ponúka väčšie príležitosti. Informoval o tom britský spravodajský server BBC.
Copyright © TASR 2008