22. 5. 2011

Festival de Cannes

Festival de Cannes

Producent filmu Strom života Terrenca Malicka Bill Pohlad s Jane Fonda.

Hlavnú cenu Medzinárodného filmového festivalu v Cannes - Zlatú palmu - získal dnes film amerického režiséra Terrencea Malicka The Tree of Life (Strom života). Piata Malickova snímka je rodinnou ságou z amerického Stredozápadu z 50. rokov 20. storočia v hlavných úlohách s Bradom Pittom a Seanom Pennom. Namiesto režiséra, ktorý si udržuje odstup od médií, prevzala ocenenie dvojica producentov. O Zlatú palmu za najlepší film, jedno z najprestížnejších ocenení vo svete kinematografie, sa celkovo uchádzalo 20 snímok. Udeľovanie cien uzavrelo najväčšiu prehliadku svetového filmu, ktorá sa v Cannes začala 11. mája. Cenu pre najlepšiu herečku získala Američanka Kirsten Dunstová za úlohu vo filme Melanchólia od dánskeho režiséra Larsa Von Triera. Dunstová v ňom stvárnila nevestu, oslavujúcu svoju svadbu v čase, keď Zemi hrozí zrážka s planétou. Za najlepšieho herca bol vyhlásený Francúz Jean Dujardin za účinkovanie v nemom romantickom filme "The Artist" (Umelec). Snímka zachytáva príbeh hollywoodskej hviezdy z 20. rokov 20. storočia, ktorej kariéru zruinovalo zavedenie zvukového filmu. Copyright © TASR 2011 Francúzsko-španielsku herečku Astrid Berges-Frisbeyovú a francúzskeho lámača ženských sŕdc Nielsa Schneidera ešte minulú sobotu ocenili na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes. Cenu Trophée Chopard pre mladé talenty strieborného plátna im slávnostne odovzdal Robert De Niro. Dvadsaťpäťročná Berges-Frisbeyová, ktorá hrá morskú pannu v najnovšom pokračovaní Pirátov z Karibiku, sa v ďakovnej reči rozplakala. Dvadsaťtriročný Nils Schneider žijúci v Quebecu hviezdil vo filme Imaginárne lásky, ktorý v Cannes predstavili minulý rok.

Organizátori 64. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Cannes pripravili v utorok špeciálny večer na počesť francúzskeho herca Jeana-Paula Belmonda. Prezident festivalu Gilles Jacob odovzdal 78-ročnému hercovi najvýznamnejšie ocenenie Zlatú palmu ako poctu jeho 50-ročnej kariére. Belmondo sa preslávil v roku 1960 po tom, ako vo filme Jean-Luca Godarda Na konci s dychom (1959) stvárnil uhladeného, neustále fajčiaceho rebela po boku Jean Seberg, ktorá hrala ním očarenú predavačku novín. Jeho expresívne vystupovanie a drzý šarm z neho spravili jednu z najobľúbenejších tvárí Európy. Belmondova úspešná kariéra pokračovala vďaka ďalšiemu Godardovmu filmu Pierrot Le Fou (1965), snímke Siréna od Mississippi (1969) režiséra Francoisa Truffauta, ako aj ďalším filmovým klasikám zo 60. rokov. Od roku 2001, keď prekonal mŕtvicu, pracuje iba sporadicky. Herec za potlesku a jasotu vystúpil pomaly, s pomocou paličky pred obecenstvo, aby si prevzal cenu. "Som veľmi dojatý touto poctou, na ktorú nemám nijaké právo," povedal Belmondo. Počas večera sa konala tiež premiéra dokumentu Belmondo, The Career, ktorý nakrútili Vincent Perrot a Jeff Domenech. Po nej nasledovala slávnostná večera a párty. Umelecký riaditeľ Medzinárodného filmového festivalu v Cannes Thierry Frémaux povedal prítomným, medzi ktorými boli i viac ako dva tucty niekdajších Belmondových kolegov vrátane režiséra Claudea Leloucha, herca Jeana Rocheforta a herečky Claudie Cardinale, že Belmondo dlho vzdoroval pokusom organizátorov festivalu udeliť mu túto cenu. Nakoniec sa im ho však podarilo prehovoriť.

© 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.