25. 5. 2011

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Bono a The Edge z írskej kapely U2 vystúpia počas finále speváckej súťaže American Idol, ktoré sa uskutoční v stredu. Prezradil to dlhoročný manažér U2 Paul McGuinness počas sobotňajšieho odovzdávania hudobných cien magazínu Billboard, kde skupina získala dve ocenenia. V utorok však muzikanti spoločne so zvyšnými dvoma členmi U2 ešte stihnú vystúpiť v Rice-Eccles Stadium v meste Salt Lake City. Hovorca kapely uviedol, že Bono a The Edge počas finálového večera v Los Angeles vystúpia spolu s predstaviteľmi muzikálu Spider-Man: Turn Off The Dark, ku ktorému muzikanti napísali hudbu. U2 patrí k najúspešnejším kapelám na svete. Na konte majú hity ako Sunday Bloody Sunday, One, With or Without You či Where the Streets Have No Name a podľa neoficiálnych odhadov viac ako 150 miliónov predaných albumov. Tridsiateho júna 2009 odštartovali na slávnom barcelonskom štadióne Camp Nou svetové turné U2 360°, ktoré je v súčasnosti najziskovejšou koncertnou šnúrou v hudobnej histórii.
© 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Americká prokuratúra predvolala reportéra novín New York Times (NYT) Jamesa Risena, aby svedčil o tajných dokumentoch, ktoré mal dostať od bývalého agenta Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Jeffreyho Sterlinga obžalovaného z nezákonného úniku informácií. Žaloba podľa agentúry AP očakáva, že Risen sa pokúsi predvolanie ignorovať. Novinár doteraz odmietal spolupracovať pri vyšetrovaní prípadu. Sudkyňa v minulosti predvolanie Risena zamietla. Žalobcovia však tvrdia, že jeho svedectvo bude dôležité pre rozhodovanie poroty a že reportéri nemajú podľa federálnych zákonov špeciálne výsady odmietať svedčiť. "Pán Risen je očitým svedkom tých zločinov. Svedectvo pána Risena, rovnako ako iných občanov v jeho situácii, by malo byť povolené, aby porota mohla splniť svoj účel," uvádza sa v žiadosti prokuratúry. Žaloba tvrdí, že Sterling bol zdrojom informácií pre Risenovu knihu o operáciách CIA v Iráne. Hovorkyňa amerického ministerstva spravodlivosti Laura Sweeney uviedla, že ministerstvo vyvíja maximálne úsilie, aby nemuselo predvolať novinára a aby informácie získalo z alternatívnych zdrojov. V prípade Risena chce získať len informácie, ktoré majú priamy vplyv na rozhodnutie o vine alebo nevine obžalovaného. Afroameričan Sterling má dlhú históriu problematických vzťahov so CIA. V roku 2000 tajnú službu obžaloval z rasovej diskriminácie, neskôr nasledovalo niekoľko federálnych žalôb. Z dôvodu neudržateľnosti financovania a nedostatočného záujmu nezávislých odberateľov ukončí 16. júna svoju činnosť maďarská nezávislá tlačová agentúra Független Hírügynökség (FH). Podľa maďarského spravodajského servera Index chcela agentúra konkurovať verejnoprávnej agentúre MTI, ktorá je pod silným vládnym vplyvom a ktorej servis z rozhodnutia vládneho Maďarského občianskeho zväzu-Fidesz je už poskytovaný bezplatne. Agentúra FH vydávala denne 150-200 správ a k tomu aj zvukové správy pre rozhlasové stanice. Príjmy od médií nedosiahli ani 15 percent výrobných nákladov, vyplýva z vyhlásenia agentúry. FH iniciovala v uplynulých dňoch rokovania o spolupráci s viacerými médiami v záujme zachovania nezávislého spravodajstva, tento proces sa však skončil neúspešne. Mediálne podniky sa totiž rozhodli, že nechcú pokryť náklady poskytovania spoločného a samostatného nezávislého spravodajstva a ani vypracovať model založený na vzájomnej spolupráci. FH založilo v roku 2004 viacero súkromných osôb. Agentúra, ktorá nikdy nevyprodukovala zisk, poskytovala svoje služby menším médiám. Vo februári 2011 ju prevzali nový majiteľ, spoločnosť Braun & Partners, ktorý v priebehu troch mesiacov urobil zmeny v agentúre, stabilizoval jej fungovanie a aj s nižším počtom pracovníkov sa mu podarilo spestriť ponuku spravodajstva. FH viackrát kritizovala, že MTI spustila bezplatný servis, čo vzhľadom na poskytovanie štátnej podpory nie je v súlade s pravidlami Európskej únie.
Copyright © TASR 2011