Svetový deň slobody tlače
Na médiá 21. storočia: nové hranice a nové prekážky sa zameriava Svetový deň slobody tlače pripadajúci na 3. mája.
Iránsky novinár Ahmad Zeidabadi, ktorý v súčasnosti väznený, sa stal laureátom Svetovej ceny za slobodu tlače UNESCO/Guillerma Cana za rok 2011.
Organizácia Spojených národov (OSN) oslávi v dňoch 1.-3. mája vo Washingtone Svetový deň slobody tlače medzinárodnou konferenciou súvisiacou s témou tohtoročného svetového dňa. Organizuje ju OSN pre vzdelávanie vedu a kultúru (UNESCO) i asi 20 hráčov občianskej spoločnosti. Osobitné slávnostné podujatie sa uskutoční 4. mája v sídle OSN v New Yorku, na ktorom sa pripomenie 20. výročie Deklarácie z Windhoeku. V namíbijskom meste Windhoek v roku 1991 prijatá deklarácia kladie dôraz na nezávislosť a slobodu tlače pre rozvoj, na zachovanie demokracie aj na ekonomický rozvoj. Stala sa základom, na ktorom Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo Svetový deň slobody tlače. V samotnom Windhoeku je naplánovaná regionálna konferencia na tému budúcnosti médií v Afrike. Uviesť do života sa má aj publikácia s názvom: "So is this media freedom? 20 years after the Windhoek Declaration on press freedom". V nej sa v princípe analyzuje minulých 20 rokov slobody médií v Afrike.
Žurnalista Ahmad Zeidabadi, bývalý šéfredaktor novín Azad a spolupracovník periodika Hamšahari v Teheráne, spolupracujúci aj s britskou Rozhlasovou a televíznou spoločnosťou (BBC) a spravodajskej internetovej stránky Rooz, je profesorom politických vied. V súčasnosti si odpykáva šesťročný trest väzenia, ktorý mu súd udelil v roku 2009. Generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokova po schválení návrhu medzinárodnej poroty, udeľujúcej Svetovú cenu slobody tlače UNESCO/Guillerma Cana, vyzvala iránske úrady na prepustenie novinára.
UNESCO na svojej internetovej stránke podčiarkuje, že Svetový deň slobody tlače poskytuje každý rok príležitosť opätovne potvrdiť význam slobody prejavu a slobody tlače - základných ľudských práv zapísaných do článku 19 Všeobecnej deklarácie ľudských práv OSN.
Novinár má byť v stave vykonávať svoje povolanie bez obáv. Má mať možnosť slobodne sa pohybovať, aby si zistil fakty a zozbieral rôzne názory, šíril správy a vyžiadal si informácie od držiteľov moci. Avšak ten istý novinár má tiež preukazovať vysoké etické a profesionálne vlastnosti a svoje správanie zosúladiť so všeobecnými etickými princípmi. Je veľmi dôležité, aby profesijné mediálne organizácie a združenia podporovali presnosť, profesionalitu a etiku v žurnalistike.
Svetovú cenu slobody tlače UNESCO založili v roku 1997 členovia Exekutívneho výboru UNESCO. Udeľuje sa každý rok osobe, inštitúcii alebo organizácii, ktorá významnou mierou prispela k obrane alebo podpore slobody tlače kdekoľvek na svete, najmä ak sa osoba či subjekt dostali za svoju prácu do ohrozenia.
Svetová cena slobody tlače UNESCO nesie aj názov Cena Guillerma Cana. Guillermo Cano Isaza bol riaditeľom denníka El Espectador. Tohto kolumbijského novinára zavraždili 17. decembra 1986 pred budovou denníka v Bogote. Stal sa obeťou drogovej mafie, pretože odvážne kritizoval pašeráctvo narkotík a poukazoval na jeho škodlivé vplyvy na kolumbijskú spoločnosť.
Cano sa odvahou a angažovanosťou v prospech nezávislej žurnalistiky, pomocou ktorej bojoval v prospech Kolumbie, stal príkladom pre celý svet.
Valné zhromaždenie OSN 20. decembra 1993 v rezolúcii 48/432 vyhlásilo 3. máj za Svetový deň slobody tlače. Generálna konferencia UNESCO na 26. zhromaždení v roku 1991 schválila Deklaráciu z Windhoeku, aj rezolúciu o Podpore slobody tlače vo svete.
Copyright © TASR 2011