7. 5. 2011

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Na doživotné väzenie moskovský súd odsúdil 31-ročného ruského nacionalistu Nikitu Tichonova za vraždu prominentného ľudskoprávneho advokáta a nezávislej novinárky. Odsúdený zastrelil v januári 2009 v centre hlavného mesta Stanislava Markelova a Anastasiju Baburovovú. Útočníkovu priateľku Jevgeniju Chasisovú súd poslal za mreže za spolupáchateľstvo na 18 rokov. Podľa vyšetrovateľov bol Tichonov zamaskovaným strelcom a Chasisová sledovala obe obete po tom, ako odišli z tlačovej konferencie a kráčali smerom k stanici metra. Obaja odsúdení obvinenia odmietli a počas vynesenia rozsudku sa usmievali a šepkali si. Ich obhajca oznámil, že sa proti verdiktu odvolajú. Dvojnásobná vražda vyvolala pobúrenie v kruhoch ruských ľudskoprávnych aktivistov, ako aj v západných krajinách. V uplynulých rokoch došlo v Rusku k sérii podobných útokov, z ktorých sa podarilo objasniť len niekoľko. Markelov bol známym právnikom, ktorého aktivity vyvolávali hnev nacionalistov. Medziiným obhajoval Čečencov, ktorí boli obeťami zneužívania ľudských práv. Baburovová písala pre nezávislý denník Novaja Gazeta a podľa vyšetrovania zomrela ako svedkyňa Markelovej vraždy.
Copyright © TASR 2011
Čínske televízie nesmú vysielať v najbližších troch mesiacoch populárne romantické filmy či kriminálne seriály a majú sa koncentrovať skôr na vlastenecké programy. Tak znie najnovšie nariadenie čínskeho Štátneho úradu pre rozhlas, film a televíziu, o ktorom informuje piatkové vydanie čínskeho denníka Global Times. Niektoré televízie už podľa denníka stiahli z vysielania viaceré seriály či zábavné programy. Úrad pre rozhlas, film a televíziu rozoslal do televízií aj zoznam 40 filmov, ktoré označuje za "vynikajúce dramatické diela" a odporúča ich vysielanie. Nariadenie súvisí s 90. výročím založenia Komunistickej strany Číny, ktoré pripadá na 1. júla. V tento deň úrad televíziám odporúča odvysielať drámu Orient, ktorá sa odohráva v prvých dňoch po založení Čínskej ľudovodemokratickej republiky

© 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.