3. 5. 2013

OBSE NEWS

OBSE NEWS


 

Vysoké odškodné, ktoré od médií na Slovensku žiadajú súdy, znepokojuje predstaviteľku Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre slobodu médií Dunju Mijatovičovú. "Verejní činitelia musia zniesť vyššiu mieru kritiky od médií," napísala v liste ministrovi zahraničných vecí SR Miroslavovi Lajčákovi. Spomenula prípad žaloby proti Novému Času a jeho vydavateľovi, od ktorých žiadajú úradujúci generálny prokurátor a štyria sudcovia Najvyššieho súdu SR sumu 940-tisíc eur za zverejnenie záberov zobrazujúcich žalujúcich v nepriaznivom svetle. V ďalšom prípade, ktorý Mijatovičová uviedla, sudca Michal Truban žaluje denník Sme a žiada 150-tisíc eur za článok zo septembra 2012, ktorý údajne narušuje jeho súkromie a česť. Mijatovičová vyzvala na stanovenie hornej hranice na odškodnenie v občianskych prípadoch. "Hrozby médiám odškodneniami, ktoré môžu spôsobiť ich krach, môžu viesť k samocenzúre novinárov a vydavateľov, a tým ohroziť mediálny pluralizmus na Slovensku," napísala v liste, o ktorom vo štvrtok 2. mája informovala OBSE na svojej webstránke - http://www.osce.org/fom/101240.
Šéf slovenskej diplomacie sa k listu verejne vyjadrí až po tom, ako o odpovedi bude informovať predstaviteľku OBSE. "V zmysle zaužívaných diplomatických zvyklostí pán minister Lajčák najskôr odpovie na tento list vysokej komisárke OBSE a po zaslaní odpovede poskytne stanovisko médiám," uviedol pre agentúru SITA hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Boris Gandel. Dodal, že by bolo neštandardné, keby sa vysoká komisárka OBSE dozvedela o obsahu ministrovej odpovede skôr, ako ju dostane oficiálne diplomatickými kanálmi.
Celý svet si dnes pripomína Svetový deň slobody tlače. Novinárka Zuzana Petková pri tejto príležitosti pre SITA povedala, že za najväčšiu prekážku slobody tlače považuje slovenské súdnictvo. "Likvidačné žaloby politikov a sudcov a rozhodovacia prax pôsobí zastrašujúco pre vydavateľov aj samotné redakcie," konštatovala Petková, ktorá už má niekoľko skúseností so žalobami na súde. Za pravdu jej dáva predseda správnej rady Medzinárodného tlačového inštitútu na Slovensku (International Press Institute - IPI Slovakia) Pavol Múdry a tvrdí, že "aj keď ústavný súd už viackrát rozhodol v prospech médií v sporoch najmä s politikmi, a aj zdôvodnenia týchto rozsudkov boli kvalitné, v prospech práva verejnosti na informácie, nižšie súdy si stále rozhodujú, ako sa im, či žalujúcim hodí". Pripomína, že v Trestnom zákone je paragraf o ohováraní so sadzbami v rozmedzí od jedného až do osem rokov väzenia. Zároveň "odškodné v občianskych sporoch sudcovia - politici - médiá býva často neprimerane vysoké až likvidačné". Privítal by preto zmenu Trestného zákona, ktorá by určila súdom rámce na výšku odškodného v občianskych sporoch. Na Slovensku je v oblasti médií dobrá legislatíva, no jej aplikovanie v praxi nie je ideálne, myslí si Tamara Valková, poverená vedením Slovenského syndikátu novinárov (SSN). "Potrebné zákony a pravidlá máme. Nemáme však cit pre ich používanie. Najmä politici a s nimi súvisiace články moci. Či už ide o výkonnú, zákonodarnú či súdnu," povedala SITA Valková.

V roku 1991 vyhlásila Organizácia Spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru UNESCO 3. máj za Svetový deň slobody tlače. Valné zhromaždenie OSN o ďalšie dva roky schválilo tento dátum ako deň, keď sa majú pripomínať základné princípy slobody tlače. Svetový deň slobody tlače je príležitosťou na informovanie verejnosti o porušovaní práv na slobodu prejavu ako aj pripomienkou uväznenia alebo smrti mnohých novinárov, ktorí prinášajú ľudom každodenné informácie o dianí vo svete.

 

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.