12. 4. 2014

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSAukčný dom Bonhams vydražil v New Yorku za 257.000 dolárov (vyše 185.000 eur) výtlačok americkej Deklarácie nezávislosti, ktorý priniesli niekdajšie bostonské noviny dva týždne po jej schválení. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Dražba 300 historických dokumentov zo súkromnej zbierky newyorského archivára Erica Carena celkovo vyniesla 1,3 milióna dolárov (viac ako 936.000 eur).
Takmer 200 dražiteľov z viacerých krajín sa uchádzalo o cenné dokumenty - vrátane novín, fotografií, kníh a rukopisov, ktoré pochádzali z obdobia od 16. storočia až po 60. roky minulého storočia.
Odhadovaná cena výtlačku deklarácie, ktorú krátko po jej schválení v júli 1776 uverejnili noviny The New-England Chronicle, bola 70.000 dolárov (približne 50.400 eur). Výtlačok získal neznámy dražiteľ.
Dvaja reportéri, ktorí odhalili rozsiahle špionážne aktivity americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA), sa dnes objavili v USA po prvý raz od prepuknutia tohto škandálu.
      Glenn Greenwald a Laura Poitrasová z denníka The Guardian dnes pricestovali do New Yorku, aby prevzali novinársku Cenu Georgea Polka.
      Greenwald po pristátí na Kennedyho letisku vyhlásil, že si neboli "stopercentne istí," či môžu vstúpiť na americké územie bez toho, aby ich zatkli za informovanie o sledovaní zo strany NSA. Dodal, že ich zadržanie by bolo "neuveriteľne hlúpe a sebazničujúce" a svet by ho vnímal ako "neuveriteľne autoritárske".
      Obaja reportéri získali Cenu Georgea Polka spolu s novinármi Ewenom MacAskillom z Guardianu a Bartonom Gellmanom, ktorý viedol spravodajstvo o dokumentoch NSA v denníku The Washington Post.

Copyright © TASR 2013