22. 7. 2017

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Poradcom prezidenta USA Donalda Trumpa pre komunikáciu by sa mohol stať newyorský finančník Anthony Scaramucci. Agentúru AP o tom informovali zdroje oboznámené so situáciou.
      Scaramucci vo svojich televíznych vyjadreniach vystupuje ako Trumpov obhajca a po prezidentských voľbách ho bolo vídať v Trumpovom tíme, ktorý sa v newyorskom mrakodrape Trump Tower pripravoval na prevzatie moci po demokratickom prezidentovi Barackovi Obamovi.
      Ak sa potvrdia úvahy o Scaramucciho vymenovaní, nahradí vo funkcii poradcu pre komunikáciu Mikea Dubkea, ktorý v máji oznámil svoju rezignáciu. Odvtedy túto funkciu spolu s rolou hovorcu Bieleho domu zastáva Sean Spicer.
      O Scaramuccim sa dávnejšie uvažovalo aj v súvislosti s postom šéfa úradu Bieleho domu, ktorý koordinuje vzťahy s podnikateľskou komunitou a inými záujmovými skupinami. Tento plán sa však nerealizoval vzhľadom na otázky, ktoré vyvolal Scaramucci predajom svojho investičného fondu.
      Riaditeľ pre komunikačnú stratégiu Bieleho domu zodpovedá prípravu a realizáciu dennej agendy prezidenta, a to aj prostredníctvom mediálnych kampaní. Okrem toho koordinuje aj prípravu dôležitých prejavov prezidenta, najmä správ pre Kongres.Odchádzajúci hovorca Bieleho domu Sean Spicer včera uviedol, že sa rozhodol zo svojho postu odstúpiť, aby nastávajúcemu riaditeľovi pre komunikačnú stratégiu Anthonymu Scaramuccimu umožnil v tejto funkcii začať od nuly. Podľa Spicera by totiž z tzv. čistého štítu mohol mať momentálne úžitok práve americký prezident Donald Trump.
      Spicer to telefonicky povedal agentúre AP, ktorá ho oslovila po tom, ako sa dnes v amerických médiách začali šíriť správy o jeho predpokladanej rezignácii. Jej dôvodom mali byť podľa nemenovaných zdrojov oboznámených so situáciou práve Spicerove námietky voči osobe newyorského finančníka Scaramucciho.
      Spicer podľa vlastných slov cítil, že pre Scaramucciho by bolo najlepšie, ak by si mohol vybudovať svoj vlastný systém a vyšliapať si vlastnú cestu vpred. V krátkom telefonickom rozhovore pre AP sa na adresu Scaramucciho vyjadril veľmi pozitívne, pričom uviedol, že jeho prijatie do funkcie "bude skvelé", keďže "je to tvrdý chlap".
      Spicer ešte predtým na svojom účte na sociálnej sieti Twitter napísal, že pracovať pre Trumpa a "túto skvelú krajinu" bola preňho česť a privilégium, pričom dodal, že na svojej pozícii zostane až do konca augusta. Biely dom následne oznámil, že vo funkcii ho potom nahradí jeho zástupkyňa Sarah Huckabee Sandersová.
      Spicerovi už poďakoval aj prezident Trump. Ten uviedol, že je vďačný za prácu, ktorú Spicer odviedol v mene jeho administratívy, ale aj amerického ľudu. Spicera pochválil aj samotný Scaramucci, ktorý ho pred novinármi v Bielom dome nazval "pravým americkým patriotom" a vyjadril nádej, že Spicerovi sa bude aj naďalej dariť a "zarobí obrovské množstvo peňazí".
      Riaditeľ pre komunikačnú stratégiu Bieleho domu zodpovedá za prípravu a realizáciu dennej agendy prezidenta, a to aj prostredníctvom mediálnych kampaní. Okrem toho koordinuje tiež prípravu dôležitých prejavov prezidenta, najmä správ pre Kongres.

Copyright © TASR 2017