18. 10. 2017

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS     


Pápež František mal dlhý čas strach z novinárov. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa k tomu priznal v predslove k novej knižnej publikácii rozhovorov s ním, ktorú pripravujú v blízkej budúcnosti na vydanie v Taliansku.
      Podľa vlastných slov mal pápež pochádzajúci z Argentíny obavy zo "zlomyseľnej interpretácie" svojich slov. Krátko po zvolení za pápeža odmietol napríklad otázku šéfredaktora periodika rádu jezuitov Civilta Catolica Antonia Spadara, ktorý je teraz vydavateľom pripravovanej knihy.
      Za rozhodujúcu považuje pápež dôveru k svojmu partnerovi pri rozhovore. Chcel "ľuďom hľadieť do očí a odpovedať čestne na ich otázky", formuloval František podľa dnešného vydania talianskeho denníka La Repubblica a dodal, že sa na rozhovory obvykle nepripravuje: "Pre mňa sú rozhovory dialógom, nie prednáškou." Vždy sa však pred interview modlí k Svätému duchovi.
      Osobne sa pápežovi Františkovi páčia rozhovory s menšími časopismi a ľudovými novinami, pri týchto príležitostiach ide vo väčšej miere o otázky a starosti bežných ľudí, adekvátne by chcel v nich preto odpovedať spontánne, zrozumiteľne a jednoducho.
      Rozhovory vníma hlava katolíckej cirkvi ako formu komunikácie vyplývajúcu z úradu a časť prístupu cirkvi k súčasníkom. Želá si cirkev, ktorá dokáže viesť dialóg, zdôraznil pápež František.
      Predmetnú knihu rozhovorov s názvom Adesso fate le vostre domande (Prosím, položte teraz Vašu otázku), ktorú pripravuje renomovaný vydavateľský dom Rizzoli, predstavia širokej verejnosti v sobotu.



Európska komisia (EK) je zhrozená zo smrti maltskej novinárky a blogerky Daphne Caruanovej Galiziovej, ktorá zahynula v pondelok po výbuchu bomby nastraženej v jej aute. Exekutíva EÚ útok na novinárku dôrazne odsudzuje a žiada potrestanie vinníkov, uviedol dnes hovorca EK Margaritis Schinas.
      "Sme zhrození, že známa a rešpektovaná novinárka prišla o život pri tom, čo sa zdá byť cieleným útokom," uviedol Schinas počas stretnutia s novinármi v Bruseli.
      Zdôraznil, že európska exekutíva a jej predseda Jean-Claude Juncker ostro odsudzujú útok na novinárku a známu kritičku vlády, lebo je namierený proti slobode tlače. "Právo novinára vyšetrovať, klásť nepríjemné otázky a podávať o tom správy je stredobodom našich hodnôt a musí byť vždy zaručené," spresnil Schinas. Komisia podľa jeho slov verí, že spravodlivosť bude vykonaná.
      Terčom kritík Caruanovej Galiziovej bol najmä maltský premiér Joseph Muscat. Novinárka odhalila, že spoločnosť Egrant Inc., ktorej meno je uvedené v tzv. panamských dokumentoch (Panama Papers), je vo vlastníctve premiérovej manželky Michelle Muscatovej, ktorá mala dostať peniaze od dcéry azerbajdžanského prezidenta prostredníctvom právnickej spoločnosti Mossack Fonseca. Spoločnosť Mossack Fonseca je "ústrednou postavou" škandálu s daňovými únikmi a tajnými kontami politikov známeho ako Panama Papers.


Copyright TASR ©2017