12. 2. 2018

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Nezvyčajná televízna reality šou, prvá svojho druhu v Afrike, má povzbudiť mladých ľudí, aby poľnohospodárstvo vnímali ako schodnú možnosť kariéry. Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra AP.
V reality šou "Don't Lose the Plot", ktorú podporujú Spojené štáty, mladých dospelých z Kene a susednej Tanzánie učia farmárstvu a dajú im pozemky na obrábanie a pestovanie, pričom za najvýnosnejší pozemok dostane súťažiaci výhru vo výške 10.000 dolárov. Cieľom je ukázať čoraz početnejším mladým Afričanom, že poľnohospodárstvo môže byť zábavné a ziskové.
Televízni producenti uviedli, že zámerom programu je uviesť na pravú mieru nepravdy o prekážkach pri zakladaní malých podnikov a rozptýliť predsudky voči kariére v oblasti poľnohospodárstva, keďže mnoho mladých ľudí v Afrike uteká z vidieka do miest. Prilákať ľudí k poľnohospodárstvu nie je ani v Afrike ľahká úloha, pretože mladých ľudí aj na tomto kontinente často od farmárstva odrádza povesť, že je spojené s vyčerpávajúcou prácou a s chudobnými, počasím trápenými farmármi.

Nemecký súd rozhodol, že sociálna sieť Facebook porušuje nemecké zákony o ochrane osobných údajov, keďže zbiera o užívateľoch priveľa súkromných dát. Trvá napríklad na tom, aby mu užívatelia poskytli skutočné meno.
Berlínsky štátny súd na podnet federácie nemeckých spotrebiteľských organizácií rozhodol, že klauzulou o "skutočnom mene" Facebook porušuje predpisy krajiny, podľa ktorých musia poskytovatelia on-line služieb umožniť užívateľom, aby zostali v anonymite.
Okrem toho súd tiež rozhodol, že niektoré klauzuly o podmienkach služby spoločnosti Facebook majú príliš "široký rámec" a niektoré nastavenie by nemuseli byť aktivované. Týka sa to napríklad aplikácie pre smartfóny, ktoré odhaľuje polohu užívateľa, keď chatuje, ak ju nevypne. Alebo vyhľadávačov, ktoré sú nastavené tak, aby obsahovali odkaz na internetovú históriu používateľa.
Berlínsky súd zistil, že päť z predvolených nastavení, na ktoré upozornil žalobca, teda federácia spotrebiteľských organizácií, boli právne nezáväzné, ale neexistovala žiadna záruka, že užívatelia o tom vedeli.
Facebook argumentuje, že mnohé z podmienok sa už zmenili od podania žaloby v roku 2015.


Copyright © TASR 2018

Podľa českej Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie (RRTV) Česká televízia odvysielaním ruského seriálu Zabudnutí vodcovia, ktorý zľahčuje stalinistické čistky, porušila zákon.
Osemdielny ruský dokumentárny seriál Zabudnutí vodcovia z roku 2016, ktorý ČT odvysielala koncom roka 2017, predstavil niekoľko menej známych postáv režimu sovietskeho diktátora Josifa Stalina. ČT porušila podľa RRTV zákon predovšetkým uvedením dvoch dielov týkajúcich sa Lavrentija Beriju, jedného z vykonávateľov Stalinových čistiek a popráv kritikov režimu. Program vyzdvihoval Berijove manažérske úspechy a jeho charakter a bagatelizoval jeho podiel na zatýkaní, deportáciách a popravách, uviedla rada.
"Berijov podiel na represiách je tiež prezentovaný ako niečo, čomu sa nemohol vo svojej funkcii vyhnúť, a tak robil s premáhaním. Tým de facto dochádza k ospravedlňovaniu Berijových činov, ktoré možno z historického hľadiska považovať za kruté správanie, na základe ktorého bola zamietnutá aj jeho rehabilitácia," oznámila RRTV v tlačovej správe.
Rada vyzvala ČT k náprave a v otvorenej výzve žiadajú televíziu o nápravu aj viac ako dve stovky osobností.
Na radu pre vysielanie sa kvôli seriálu obrátil aj rusista Jan Machonin. Zverejnil tiež na webe Babylon Revue otvorenú výzvu ČT k náprave. K výzve sa už pripojilo do dnešného dňa približne 240 ľudí, vrátane historikov, pedagógov, umelcov, bývalých politických väzňov alebo politikov. "Vo všetkých dieloch seriálu sa zámerne zľahčujú, vynechávajú či priamo popierajú fakty o politicky motivovaných perzekúciách vykonávaných v rokoch 1917 - 1991 sovietskym režimom a jeho predstaviteľmi," uvádza výzva.
Ľudia vo výzve žiadajú, aby televízia zverejnila okolnosti, za ktorých bol seriál zakúpený od ruských distribútorov. Chcú tiež, aby ČT nechala obsah seriálu posúdiť historikmi a výsledky potom zverejnila.

Copyright © ČTK 2018