18. 5. 2018

Na znak súhlasu s odovzdaním telefónu podpísala novinárka Holcová zápisnicu

Na znak súhlasu s odovzdaním telefónu 
 podpísala novinárka Holcová zápisnicu


Úrad špeciálnej prokuratúry zdôrazňuje, že cieľom získania časti komunikácie medzi českou novinárkou Pavlou Holcovou a zavraždeným Jánom Kuciakom bolo výhradne získanie objektívnych dôkazov, ktoré môžu napomôcť pri vyšetrovaní trestného činu a nie porušenie práv novinárky. Uvádza sa to vo vyhlásení Úradu špeciálnej prokuratúry k medializovaným informáciám o zadržanom telefóne novinárky. "V rámci vykonávaných úkonov v prípravnom konaní nevyhnutných pre trestné konanie v trestnej veci úkladnej vraždy bol svedkyni doručený príkaz na "umožnenie vyhotovenia a ponechania si kópie počítačových údajov, ktoré obsahuje mobilný telefón, v ktorom je zasunutá SIM karta, pamäťová karta“ svedkyne, a to „tých súborov a údajov, ktoré by mali zachytávať obsah, rozsah a formu komunikácie P. H. s nebohým J. K. a aj iných informácií o pripravovanom článku o talianskej mafii na Slovensku, ktoré by mohli byť motívom páchateľa skutku," uviedol ÚŠP. Svedkyňa príkaz podľa prokuratúry prevzala, oboznámila sa s ním, s takýmto úkonom súhlasila a prisľúbila spoluprácu. "Po začatí vykonávania príprav na vyhotovenie požadovanej kópie počítačových súborov a údajov, ktoré by mali zachytávať obsah, rozsah a formu komunikácie P. H. s nebohým J. K. a aj iných informácií o pripravovanom článku o talianskej mafii na Slovensku, ktoré by mohli byť motívom páchateľa skutku nevyhnutných pre trestné konanie a zistení, že mobilný telefón nemá aktivovaný režim – vývojárske zariadenie, ktorý by umožnilo priame pripojenie telefónu a skopírovanie údajov, bola vyzvaná, aby sprístupnila túto funkciu. Toto svedkyňa odmietla a výslovne vyhlásila, že radšej dobrovoľne vydáva mobilný telefón pre potreby trestného konania," konštatuje prokuratúra s tým, že na znak svojho súhlasu podpísala novinárka zápisnicu.

Po dobrovoľnom vydaní bol mobilný telefón podľa ÚŠP primeraným spôsobom zabezpečený, aby nedošlo k akejkoľvek manipulácii s ním alebo s jeho obsahom. "Do dnešného dňa orgány činné v trestnom konaní s mobilným telefónom žiadnym spôsobom ďalej nenakladali a teda najmä nedošlo k pokusu o prelomenie jeho ochrany," uviedla špeciálna prokuratúra s tým, že svedkyni bude vydaný bezodkladne, ako to umožní procesná situácia. "Zabezpečenie vyhotovenia a ponechania si kópie počítačových údajov, ktoré obsahuje mobilný telefón pre potreby trestného konania je nevyhnutné a logické. Ako sme už opakovane uviedli, motívom úkladnej vraždy je s najväčšou pravdepodobnosťou práca zavraždeného novinára a je teda zrejmé, že vyšetrovanie musí hľadať odpovede a dôkazy medzi jeho kolegami - novinármi, ktorí s ním spolupracovali a zaujímať sa o to, na čom pracovali, na akých zisteniach, ktoré mohli spôsobiť tragédiu dvoch ľudí. Preveriť túto verziu nie je možné inde ako v jeho práci, u jeho kolegov – novinárov. Svedkyňa sama hneď na začiatku verejne deklarovala ich takmer dvojročnú spoluprácu na pripravovanom článku o talianskej mafii na Slovensku a frekventovaný každodenný pracovný kontakt," uvádza ÚŠP.

©2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané