29. 10. 2018

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS 

Prokurátori Turecka a Saudskej Arábie v pondelok rokovali o vražde novinára Džamála Chášukdžího.
Hlavný saudskoarabský prokurátor Saúd Mudžib diskutoval s hlavným istanbulským prokurátorom Irfanom Fidanom hodinu a štvrť na súde v tureckom najväčšom meste, informovala agentúra Anadolu.
Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu po schôdzke prokurátorov vyhlásil, že vyšetrovanie vraždy saudskoarabského novinára sa musí ukončiť čo najskôr tak, aby sa odhalila celá pravda.
Saudskoarabský prokurátor Mudžib, ktorý vedie vyšetrovanie Chášukdžího vraždy, vykoná aj prehliadku saudskoarabského konzulátu v Istanbule, kde novinára pred tromi týždňami zabili.
Turecká prokuratúra pripravila žiadosť o vydanie 18 osôb, ktoré v súvislosti s vraždou Chášukdžího zadržali v Saudskej Arábii. Medzi zadržanými je podľa tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana 15 členov komanda, ktoré bolo vyslané do Istanbulu s cieľom zabiť novinára. Zvyšní traja sú zamestnanci saudskoarabského konzulátu.
Sauskoarabský minister zahraničných vecí Ádil Džubajr však uviedol, že zodpovední za zabitie saudskoarabského novinára budú stíhaní v kráľovstve, a nie v Turecku.
Turecký prezident Erdogan uviedol, že jeho krajina zverejní viac dôkazov o tejto vražde. Americký minister obrany Jim Mattis vyhlásil, že Chášukdžího vražda podkopáva regionálnu stabilitu, a vyzval Saudskú Arábiu, aby uskutočnila podrobné a úplné vyšetrovanie.
Saudská Arábia je vystavená narastajúcemu tlaku zo strany medzinárodného spoločenstva, ktoré od nej žiada jasné vyjadrenia ohľadom Chášukdžího smrti. Kritik saudskoarabského korunného princa a prispievateľ denníka The Washington Post zmizol 2. októbra, keď vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule.
Kráľovstvo pôvodne tvrdilo, že novinár konzulát opustil. Saudskoarabská prokuratúra však minulý týždeň priznala, že bol zámerne zavraždený. 


Na pošte v americkom meste Atlanta zadržali v pondelok podozrivý balík adresovaný spravodajskej televízii CNN. Oznámil to šéf CNN Jeff Zucker s tým, že sídlu televízie v Atlante bezprostredne nebezpečenstvo nehrozí.
Atlantská polícia potvrdila, že na podozrivý balík zachytený na miestnej pošte v pondelok ráno zareagovala, píše agentúra AP.
Zucker povedal, že poštu zaslanú CNN kontrolujú mimo priestorov televízie od minulého týždňa, odkedy sa po celej krajine začali objavovať podozrivé balíky s výbušnými zariadeniami. Jeden z týchto balíkov bol totiž zaslaný aj na adresu štúdia CNN v New Yorku.
Podozrivý z posielania balíkov s výbušným zariadením je 56-ročný Američan Cesar Sayoc. Čelí obvineniam z piatich federálnych zločinov vrátane "zasielania výbušnín poštou", za čo mu hrozí 58 rokov väzenia. Predbežné vypočutie vyšetrovaného je na floridskom súde stanovené na pondelok popoludní.
Polícia Sayoca zatkla v piatok na Floride. K jeho zadržaniu a identifikácii prispela skutočnosť, že najmenej z jednej zo žltých obálok, v ktorých podomácky vyrobené bomby zabalené v bublinkovej fólii posielal, bolo možné odobrať vzorku DNA.


Copyright © TASR 2018




Anglická herečka a scenáristka Emma Thompson sa predstaví v limitovanej sérii Years&Years, ktorú pripravujú televízie HBO a BBC. Päťdesiatdeväťročná rodáčka z Londýna stvárni v šesťdielnom projekte britskú političku a celebritu Vivienne Rook, ktorej postoje rozdeľujú verejnosť. Jej vzostup k moci však vedie k nejasnej budúcnosti krajiny.

Za vznikom projektu o rodine snažiacej sa vysporiadať s neistotami života vo Veľkej Británii v neďalekej budúcnosti stojí Russell T. Davies, ktorý má na konte napríklad seriál Doctor Who (2005). O produkciu série sa postará spoločnosť Red Production Company. Okrem Thompson si v nej zahrajú aj Rory Kinnear, ktorý stvárni finančného poradcu Stephena Lyonsa, T'Nia Miller v úlohe Stephenovej manželky, Russell Tovey ako jeho brat Daniel, Jessica Hynes ako ich radikálna sestra Edith, Ruth Madeley v role tehotnej sestry Rosie a Anne Reid ako matka Lyonsovcov. Na televízne obrazovky by sa mal seriál dostať v roku 2019.

Emma Thompson získala v roku 1993 Oscara v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe za snímku Rodinné sídlo (1992). Druhú cenu americkej Akadémie filmových umení a vied jej vyniesol scenár filmovej adaptácie románu Jane Austen Rozum a cit (1995), kde si zahrala aj jednu z hlavných úloh, pričom na Oscara ju nominovali aj za herecký výkon. Okrem toho má na konte nominácie na toto prestížne ocenenie aj za snímky V mene otca (1993) a Súmrak dňa (1993). Účinkovala tiež vo filmoch ako Veľa kriku pre nič (1993), Carrington (1995), Zimný hosť (1997), Láska nebeská (2003), Harry Potter a väzeň z Azkabanu (2004), Kúzelná opatrovateľka (2005), Horšie to už nebude (2006), Harry Potter a Fénixov rád (2007), Šanca na lásku (2008), Kúzelná opatrovateľka a veľký tresk (2010), Muži v čiernom 3 (2012), Zachráňte pána Banksa (2013), Dobrodružstvo s mojím ex (2013), Dokonalý šéf (2015), Dieťa Bridget Jonesovej (2016), Kráska a zviera (2017) alebo Johnny English znovu zasahuje (2018).


©2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.