13. 9. 2019

Zomrel Charlie Cole

Zomrel Charlie Cole

Vo veku 64 rokov zomrel americký fotograf Charlie Cole. Bol jedným z fotografov, ktorí zachytili známeho "tankového muža" počas protestov na pekinskom Námestí nebeského pokoja v roku 1989. Fotografia muža, ktorý sa postavil do cesty tankom na námestí, na ktorom po zákroku čínskej armády zahynuli predtým stovky, možno tisíce ľudí, sa stala určujúcou pre prodemokratické protesty. Za túto fotografiu získal Cole v roku 1990 cenu World Press Photo. Zomrel minulý týždeň na Bali v Indonézii, kde žil. Informuje o tom britská BBC.

Cole bol jedným zo štyroch fotografov, ktorý 5. júna 1989 scénu zachytil. Fotografiu urobil pre časopis Newsweek teleobjektívom z balkóna hotela a muža umiestnil do ľavého dolného rohu fotografie. Neskôr opísal, že čakal, že muža zabijú, a bolo jeho zodpovednosťou zachytiť, čo sa práve deje. Avšak neznámeho protestujúceho napokon z miesta odtiahli dvaja iní muži a nie je známe, čo sa mu nakoniec stalo. Cole vedel, že ho neskôr bude prehľadávať čínska bezpečnosť, takže nevyvolaný film ukryl v kúpeľni. Krátko nato čínski predstavitelia izbu skutočne prehľadali, film však nenašli. Ním a ďalšími troma fotografmi zachytená scéna sa stala ikonickým symbolom pokojného odporu po celom svete.

Pred tridsiatimi rokmi bolo Námestie nebeského pokoja dejiskom veľkých protestov, ktoré v Číne vyzývali na reformy a demokraciu. Demonštranti táborili na námestí niekoľko týždňov, avšak v noci 3. júna začala do nich armáda strieľať. Čína priznala smrť 200 civilistov a bezpečnostného personálu, verejne však o žiadnych obetiach nehovorila. Podľa svedkov a zahraničných novinárov mohlo prísť na námestí o život až tritisíc ľudí.©2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.