5. 12. 2019

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vyzvala v stredu zodpovedné orgány na Malte, aby zabezpečili "spravodlivé a nezávislé" vyšetrovanie prípadu vraždy investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej z októbra 2017.
"Očakávam, že dôjde k spravodlivému a nezávislému vyšetrovaniu bez akékoľvek politického zasahovania, " vyhlásila šéfka exekutívy EÚ počas stretnutia s novinármi v Bruseli. Označila pritom za nevyhnutné, aby boli všetci zodpovední za tento čin čo najskôr postavení pred súd.
Maltský premiér Joseph Muscat v nedeľu oznámil, že po 12. januári odstúpi zo svojej funkcie, a to pre narastajúcu kritiku, ktorej čelí v spojitosti s vyšetrovaním vraždy novinárky.
V súvislosti s vyšetrovaním vraždy zatkli 26. novembra šéfa Muscatovej kancelárie Keitha Schembriho a premiér ešte v ten deň oznámil jeho rezignáciu. Z funkcie zároveň odišli ďalší dvaja ministri maltskej vlády. Schembriho neskôr prepustili bez vznesenia obvinení.
Príbuzní zabitej novinárky obviňujú Muscata z toho, že dlhodobo kryl Schembriho a ďalšie vplyvné osoby spájané s korupciou.
Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) v stredu informovala, že spoločne s rodinou Caruanovej Galiziovej podali žalobu na parížskej prokuratúre, ktorá sa týka podozrení zo spoluúčasti na vražde, ako aj "aktívnej a pasívnej korupcie". V žalobe sa spomína maltský podnikateľ Yorgen Fenech, Keith Schembri a maltský exminister cestovného ruchu Konrad Mizzi.
Novinárku Caruanovú-Galiziovú, ktorá bola investigatívnou novinárkou a ostrou kritičkou maltskej vlády a miestnych korupčných praktík, zabila v októbri 2017 bomba nastražená v aute. Jej smrť otriasla krajinou a vyvolala na Malte vlnu protestov.

Copyright © TASR 2019

Americký minister financií Steven Mnuchin vyzval všetky krajiny, aby pozastavili plány na zavedenie takzvanej digitálnej dane, a umožnili tak, že Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) bude môcť dosiahnuť medzinárodnú dohodu o riešení tejto záležitosti. Zavedenie digitálnej dane teraz plánuje aj Česká republika.Mnuchin v liste zaslanom OECD podčiarkol obavy Spojených štátov z digitálnej dane vyberané z tržieb, nie zo ziskov. O liste informovala agentúra Reuters, ktorá k nemu získala prístup.
Americká vláda tento týždeň oznámila, že by mohla uvaliť až stopercentný dodatočné clá na francúzskej tovar v objeme 2,4 miliardy dolárov (zhruba 55 miliárd Sk) ako odvetu za nedávne zavedenie digitálnej dane vo Francúzsku. Washington túto daň považuje za diskrimináciu voči firmám so sídlom v Spojených štátoch.
Francúzska digitálna daň má trojpercentný sadzbu a týka sa firiem, ktoré majú vo Francúzsku príjmy nad 25 miliónov eur (zhruba 638 miliónov Sk) a celosvetovo nad 750 miliónov eur (vyše 19 miliárd Sk). Platí spätne od začiatku tohto roka.
Česká vláda minulý mesiac schválila zavedenie sedempercentný digitálne dane pre veľké internetové firmy. Do štátneho rozpočtu by daň podľa odhadov ministerstva financií mohla priniesť päť miliárd korún ročne. Zákon by mohol začať platiť v budúcom roku, ak prejde parlamentom a podpíše ju prezident.

Copyright © ČTK 2019

Polícia z amerického Chicaga v utorok obvinila spoločnosť Facebook, že umožňuje predaj drog a zbraní prostredníctvom súkromných správ. Informovali o tom s tým, že dvojročné vyšetrovanie viedlo k zatknutiu viac ako 50 osôb.
Sociálna sieť v roku 2016 zakázala súkromný predaj a výmenu zbraní, no policajti zistili, že díleri používajú na obchodovanie súkromné skupiny a správy, pričom tam ponúkajú tovar za oveľa vyššie ceny ako na ulici.
Zástupca polície Anthony Riccio povedal, že Facebook súhlasil so zablokovaním skupín, ktoré odhalilo ich vyšetrovanie, no podľa neho by sociálna sieť takisto mala členom skupín zabrániť v používaní účtov. Riccio vyhlásil, že "Facebook poskytuje útočisko zločincom, ktorí vedia, ako zneužívať súkromie, ktoré im táto sociálna sieť ponúka".
Vyšetrovateľ tiež dodal, že ich znepokojuje, že Facebook vymazáva falošné profily, ktoré polícia používa počas vyšetrovania na odhalenie zločincov.
Facebook tvrdí, že má vlastné systémy na odhalenie podozrivého obsahu aj v súkromných skupinách. "Nezákonný predaj zbraní a drog nemá na našej platforme miesto. Odstraňujeme obsah a účty, ktoré sú proti našim predpisom a dokážeme zachytiť 97 percent obsahu týkajúceho sa predaja drog a 93 percent obsahu súvisiaceho s predajom zbraní ešte predtým, ako nás na tieto aktivity upozornia," vyjadrila sa hovorkyňa firmy Sarah Pollack s tým, že na sprístupnenie záznamov používateľov Facebooku potrebuje firma od polície federálny alebo štátny príkaz. Všetci používatelia tejto sociálnej siete takisto musia používať "meno, pod ktorým vystupujú v bežnom živote", v opačnom prípade má firma právo falošné účty penalizovať.
Niektorí tvrdia, že Facebook by mal dbať na to, aby polícia dodržiavala rovnaké pravidlá, ako ostatní používatelia. Memphiskú políciu v roku 2018 obvinili, že používa falošné účty na sledovanie aktivít protestujúcich skupín.
Predstaviteľ polície v Chicagu Charlie Beck vyhlásil, že "práva nejakej osoby musia obmedziť v prípade, ak je ohrozená bezpečnosť iného človeka". "O tom sú predsa zákony," dodal.

Policajti, ktorí vyšetrujú vraždu investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej z roku 2017, by sa mohli pozhovárať aj s maltským premiérom Josephom Muscatom. Vetu, ktorú pozorovatelia miestnych pomerov opatrne skloňujú už niekoľko mesiacov, v stredu úplne otvorene vyslovila na záver dvojdňovej návštevy na Malte šéfka pozorovateľskej misie Európskeho parlamentu (EP) Sophia in ‘t Veld. "To rozhodnutie je na policajtoch, ale nemyslím si, že by bol zlý nápad, keby sa s ním pozhovárali," vyhlásila in ‘t Veld v súvislosti s Muscatom.
Práve samotný premiér by podľa niektorých kritikov mohol mať spojitosť s vraždou Caruanovej Galiziovej, prípadom, ktorý svetové médiá často prirovnávajú k vražde slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Táto novinárka vyšetrovala korupciu na najvyšších miestach a podľa niektorých pozorovateľov je veľmi pravdepodobné, že buď Muscat, alebo ľudia z jeho blízkeho okolia, mohli mať veľký záujem na jej umlčaní.
Podľa oficiálnej verzie si vraždu novinárky objednal miestny hotelový magnát Yorgen Fenech, ten vinu popiera.
V súvislosti s vraždou však už minulý týždeň zatkli a vypočúvali aj bývalého hlavného premiérovho poradcu Keitha Schembriho. Ten tiež poprel akúkoľvek vinu a po dvoch dňoch ho zase prepustili.
"Čo toto hovorí o premiérovi? Buď bol neuveriteľne naivný, keď umožnil, aby sa toto všetko odohrávalo priamo pod jeho nosom. Alebo bol súčasťou problému," zhrnula dojmy z dvojdňového poslaneckého prieskumu na Malte in ‘t Veld.

©2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.