26. 9. 2022

Obľúbený animovaný seriál RTVS Chochmesovci vychádza v knižnej podobe

 Obľúbený animovaný seriál RTVS Chochmesovci

 

Chochmesovci

vychádza v knižnej podobeRodinka Chochmesovcov sa objavila na televíznych obrazovkách v roku 2018 a úspech prvej série, ktorá mala 25 častí, podnietil vznik ďalších pokračovaní. Dodnes ich vzniklo 55 a seriál sa dotkol všetkých tém etikety a bontónu, pričom sa venoval aj niektorým etickým témam. Chochmesovci sú tradičná súčasná trojgeneračná rodina, žijúca v meste, zložená z mierne excentrických členov: mama je ambiciózna workoholička, otec intelektuál a nešikovný opravár, dcéra je hipsterka, syn počítačový maniak a dopĺňajú ich hippie babička a konzervatívny dedko.

Kniha zo seriálu prevzala najzaujímavejšie a najčastejšie témy etikety a bontónu. Venuje sa zoznamovaniu, stolovaniu, tykaniu a vykaniu, konverzácii, návšteve, ale zaujímavou formou vysvetľuje aj súčasné témy ako správanie sa na internete a telefonovanie, či etické témy ako vzťah k domácim zvieratám a správanie sa k starým či zdravotne znevýhodneným ľuďom.

Knižná novinka z dielne RTVS obsahuje 14 príbehov a 4 testy vedomostí. V spojení s množstvom vtipných obrázkov dokáže osloviť nielen deti, ale aj dospelých čitateľov. Tí si môžu svoje vedomosti o etikete osviežiť a naučiť pomocou nej aj svoje deti či vnukov a vnučky základom bontónu a slušnosti. Podľa televízneho seriálu ju napísala Tereza Simanová, jedna zo scenáristiek Chochmesovcov, v súčasnosti dramaturgička Rádia Devín. Výtvarne knihu spracovalo Ové Pictures, mladé kreatívne štúdio, ktoré dalo podobu aj animovanému seriálu. Produkčne knihu zastrešilo štúdio K2 Production, ktoré vyrábalo aj animovaný seriál. Knižná novinka je dostupné v eshope RTVS.

„Knižka Chochmesovci je krásnou novinkou z nášho vydavateľstva a určite sa jej potešia deti i dospelí. Nájdu v nej základné informácie o správaní, pravidlách etikety a situáciách, s ktorými sa stretávame v bežnom živote. Teším sa, že v našom vydavateľstve vzchádzajú takéto hodnotné tituly a verím, že si kniha nájde množstvo čitateľov.“ povedala riaditeľka spoločnosti Media RTVS Miriam Kittler.

Animovaný seriál Chochmesovci opätovne odvysiela RTVS na Dvojke od 9. októbra každú nedeľu ráno, pričom jednotlivé vysielané časti budú chronologicky kopírovať kapitoly novej knihy. Seriál je dostupný aj v archíve na webe RTVS.