SLOVAK RADIO NEWS
Rozhlasová rada dnes schválila nový organizačný poriadok Slovenského rozhlasu (SRo). Nová generálna riaditeľka SRo Miloslava Zemková ho predložila na dnešné rokovanie rady spolu s novým programovým riaditeľom Ľubošom Machajom. Podľa prezentácie, ktorú dnes Zemková predstavila rade, by nový organizačný poriadok, ktorého súčasťou je aj organizačná štruktúra, mal zrušiť duplicity a znížiť počet stredných článkov riadenia zo 107 na 64. Zníži sa aj počet útvarov - z 86 na 64 a pripravuje sa transformácia Rádia Slovakia International (RSI). V priebehu dvoch rokov by sa malo prepustiť 180 pracovníkov a v priebehu ďalších troch rokov by sa malo šetriť najmä modernizáciou techniky. Zemková chce šetriť na mzdách, ale zároveň trvá na tom, aby boli tí, od ktorých sa očakáva viac, platení lepšie. Opatrenia by mali priniesť do finančných tokov v SRo prehľadnosť a po dvoch rokoch zabezpečiť jeho vyrovnaný rozpočet. Zemková už o zmenách rokovala s rozhlasovými odbormi, ktoré podľa jej vyjadrenia s organizačnou štruktúrou súhlasia. Súčasnú organizačnú štruktúru verejnoprávneho rozhlasu označila za limitujúcu a administratívnu a prirovnala ju k dinosaurovi. Jej nový model, ktorý rada po niekoľkohodinovom rokovaní schválila, je podľa nej pružný a inteligentný ako delfín. Organizačný poriadok by sa mal začať v praxi uplatňovať od 1. augusta.
Podľa ďalších informácií, ktoré dnes Zemková prezentovala, by sa do 1. júla malo transformovať RSI, do 1. augusta by sa mali upraviť vnútorné predpisy SRo a tiež do 1. augusta sa má transformovať ekonomický systém v SRo. Hlavný projekt - projekt novej programovej štruktúry - by mal byť vypracovaný do konca tohto roka a začať platiť od začiatku roka 2007. Do jeho tvorby chce vedenie SRo zapojiť všetkých programových pracovníkov. Najmä v súvislosti s odchodom z krátkych vĺn plánovaným k 30. júnu Zemková prisľúbila, že zmeny sa budú diať tak, aby nenarušili vysielanie rozhlasu.
Práve odchod z krátkych vĺn, ktorý naštartovalo ešte predchádzajúce vedenie SRo, a s tým súvisiace zmeny v RSI, vyvolali najväčšiu diskusiu. Zapojili sa do nej aj poslanec za stranu Smer-SD Dušan Jarjabek a poslankyňa ĽS-HZDS Ľudmila Mušková, ktorí prišli na dnešné verejné rokovanie aj s Dušanom Čaplovičom (Smer-SD). Vystúpil aj šéfredaktor RSI Ladislav Kubiš. Všetci boli za zastavenie transformácie RSI, ktorého náplňou je vysielanie o SR do zahraničia. Pripravovaná zmena je založená na vypnutí krátkych vĺn a prechode RSI pod internetový okruh SRo - Rádio Inet. RSI by, už ako súčasť Inet-u, malo vysielať len cez satelit a prostredníctvom internetu. Zmeniť by sa mal aj počet jeho interných redaktorov a viac by sa mali využívať služby externistov. Súčasný šéfredaktor RSI L. Kubiš upozornil, že ak v súčasnosti zabezpečujú každú jazykovú sekciu štyria redaktori, po zmene budú dvaja. To podľa Kubiša na zabezpečenie rovnakého objemu vysielania nestačí. Názory poslancov NR SR podporili aj niektorí členovia rady a navrhli, aby sa s transformáciou RSI počkalo až do zostavenia novej vlády, ktorá rozhodne o tom, či a ako bude financovať vysielanie do zahraničia. Zdôraznili fakt, že vláda 10. mája zaviazala ministerstvo kultúry, aby spolu s ministerstvom zahraničných vecí pripravilo do konca augusta koncepčné riešenie financovania SRo, vrátane RSI. Ich návrh neprešiel.
Vysielanie SRo do zahraničia si objednáva zo zákona štát, ktorý ho dlhodobo nedostatočne financuje. Na tento rok poslanci NR SR neschválili v štátnom rozpočte šiestemu okruhu SRo - RSI dotáciu. Vláda dodatočne na konci roka schválila 10-miliónovú dotáciu na zahraničné vysielanie, čo však jeho náklady nepokrýva.
Zahraničné vysielanie na krátkych vlnách začal SRo v januári 1993. Najprv rozhlas vysielal pre zahraničných Slovákov, neskôr začal vysielať o Slovensku aj v cudzích jazykoch. Vysielanie si objednával a platil štát. RSI vysiela v šiestich jazykoch - v slovenčine, angličtine, nemčine, francúzštine, ruštine a v španielčine.