Veľmi zlé správy
Slovenská televízia dnes prehrala súdny spor so Štúdiom Beta. Krajský súd v Bratislave totiž rozhodol, že zmluvy so štúdiom boli platné. Spor sa vracia na Okresný súd Bratislava IV, kde sa rozhodne, na aké odškodné má štúdio nárok. To od STV žiada 790,5 milióna korún.
Krajský súd dnes potvrdil rozsudok Okresného súdu IV. z mája 2005, že STV mala plniť zmluvu na raňajkové vysielanie z roka 1997 a zmluvu na výrobu bližšie neurčeného programu z roka 1998. STV sa bránila tým, že Krajský úrad v Bratislave uložil televízii kvôli týmto zmluvám pokuty za nedodržanie zákona o verejnom obstarávaní, a tak boli neplatné. Senát si spisy z Krajského úradu vyžiadal. Dnes ich posúdil a podľa neho sa neukázalo, že boli rozhodnutia o pokutách právoplatné.
Právny zástupca Štúdia Beta Ľubomír Schweighofer stále ponúka mimosúdne vyrovnanie. "My stále hovoríme, že sme ochotní dohodnúť sa s televíziou. Ak nie, ideme ďalej a budeme dokazovať výšku škody," povedal po vynesení rozsudku. "Pokiaľ ale budú súdy konať, môj klient už pravdepodobne nebude chcieť dohodu uzavrieť," naznačil. Mimosúdne vyrovnanie, v ktorom by sa obe strany mohli dohodnúť na nižšej sume ako je 790,5 milióna, doteraz STV odmietala. "Budeme sa situáciou vážne zaoberať," uviedol člen manažmentu STV Branislav Zahradník. Dodal, že žiadne bližšie komentáre v tomto momente nemôžu poskytnúť. V prípade prehry celej sumy by STV štúdiu musela zaplatiť viac ako polovicu sumy, ktorú dostáva ročne od koncesionárov (1,5 miliardy).
Prvú zmluvu o tom, že bude Štúdio Beta pre STV v období od januára 1999 do decembra 2005 vyrábať reláciu Dobré ráno Slovensko, podpísal niekdajší riaditeľ STV Igor Kubiš 22. decembra 1997. Jeho nástupca Milan Materák ju však koncom roka 1998 vypovedal. Štúdio Beta vyčíslilo ušlý zisk z reklamy, ktorý by mu v prípade plnenia zmluvy prináležal, na 140 miliónov korún a podalo žalobu. Druhú zmluvu podpísal Kubiš so Štúdiom Beta 30. októbra 1998, teda krátko pred svojim odchodom. Na jej základe malo štúdio od roku 1999 do roku 2002 vyrábať pre STV bližšie neurčený program. Zmluvu tiež Materákovo vedenie vypovedalo, sám povedal, že sa pritom opieral o analýzu advokátskej kancelárie. V prípade druhej zmluvy si štúdio vyčíslilo škodu až na 650 miliónov korún.
Najzávažnejší súdny spor verejnoprávnej televízie sa začal na okresnom súde 22. septembra 2004. Počas súdneho procesu podal zástupca Štúdia Beta dva návrhy predbežného opatrenia, ktorým by zakázal STV akokoľvek nakladať s nehnuteľným majetkom. Súd ich však zamietol. Prvý rozsudok padol v máji 2005, podľa neho boli zmluvy platné, lebo ich uzatvárali podľa autorského zákona. Nešlo o tovar, na ktorý by museli použiť zákon o verejnom obstarávaní. Na súde ešte neboli ako svedkovia vypočutí ani Igor Kubiš, ani bývalý majiteľ Štúdia Beta Milan Sedláček, ktorí zmluvy uzatvárali. Rovnako si súd ešte nevypočul stanovisko bývalého riaditeľa STV Milana Materáka, ktorý zmluvy vypovedal. Sedláček svoje štúdio predal akciovej spoločnosti CI Holding, ktorá dnes vymáha jeho pohľadávku.