Tri výzvy aj pre médiá
Výtvarníci, galeristi, teoretici a kritici výtvarného umenia vyzývajú politické elity Slovenska a Maďarska, kompetentné orgány i orgány činné v trestnom konaní, aby pristupovali k prejavom xenofóbie, národnej a národnostnej intolerancie so všetkou vážnosťou. Ako sa uvádza v materiáli, zvlášť sa obracajú na predsedu vlády Roberta Fica a žiadajú ho, aby svojimi vyhláseniami nebagatelizoval fyzické útoky na občanov SR a aby svojím alibistickým postojom nelegitimoval násilie a prejavy intolerancie. Vo výzve sa obracajú aj na maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya, aby nezneužíval tieto udalosti vo svoj prospech v maďarskej vnútornej politike. "Odsudzujeme násilie spáchané v Nitre a v Sládkovičove, rovnako aj prejavy xenofóbie na futbalových štadiónoch na Slovensku aj v Maďarsku," zdôrazňujú výtvarníci, galeristi, teoretici a kritici výtvarného umenia vo vyhlásení. Zároveň žiadajú slovenské a maďarské médiá, najmä elektronické, aby zachovali vecnosť pri informovaní o týchto udalostiach.
Pod výzvou sú podpísaní: Juraj Bartusz - výtvarník, profesor Fakulty umení, Košice, Vladimír Beskid - teoretik umenia, riaditeľ GJK v Trnave, Erik Binder - výtvarník, Bratislava, Jana Bodnárová - teoretička umenia, spisovateľka, Prešov, Juraj Čarný - teoretik umenia, riaditeľ Galerie Space, šéfredaktor slovenskej edície Flash Art, Bratislava, Daniel Fischer - výtvarník, profesor VŠVU, Bratislava, Jana Geržová - teoretička umenia, šéfredaktorka výtvarného časopisu Profil, predsedníčka Slovenskej sekcie AICA, Dobrohošť, Richard Gregor - teoretik umenia, odborný asistent Akadémie umenia v Banskej Bystrici, Gábor Hushegyi - estetik, výtvarný kritik, Bratislava, József Juhász R. - multimediálny umelec, organizátor festivalov Studio erté, Nové Zámky, Csaba Kiss - galerista, At Home Gallery, Šamorín, Suzanne Kiss - galeristka, At Home Gallery, Šamorín, Klára Kubičková - teoretička umenia, Banská Bystrica, Ilona Németh - výtvarníčka, vedúca Ateliéru in na VŠVU Bratislava, Dunajská Streda, Marián Ravasz - architekt, Dunajská Streda, Katarína Rusnáková - teoretička umenia, Žilina, Lucia Stachová - teoretička umenia, šéfredaktorka časopisu Dart, Bratislava, Ádám Szentpétery - výtvarník, docent Fakulty umení v Košiciach, Rožňava, Lucia Tkáčová - výtvarníčka, odborná asistentka VŠVU, Bratislava, Emöke Vargová - výtvarníčka, odborná asistentka VŠVU, Bratislava.
Matica slovenská (MS) so znepokojením pozoruje zvyšujúce sa etnické napätie medzi Slovákmi a Maďarmi. Uvádza sa to vo vyhlásení predsedníctva, v ktorom vyzývajú na zmierlivý postup, vzájomné pochopenie a úctu a váženie si hodnôt oboch národov. Matica slovenská odsudzuje extrémizmus na oboch stranách a jeho politické zneužívanie stranami. Slováci a Maďari sú odkázaní žiť vedľa seba v pokoji a rôzne výzvy na nepriateľstvo sú podľa Matice slovenskej nezmyselné. Matica slovenská vyzýva politikov a médiá na oboch stranách, aby k vzniknutej situácii pristupovali a vyjadrovali sa zodpovedne, aby nepreceňovali, ale ani nepodceňovali vyčíňanie nezodpovedných asociálov. Zároveň vo vyhlásení zdôrazňujú, že sú proti akýmkoľvek protispoločenským javom, ale i proti zasahovaniu do vnútorných vecí SR.
Signatári tradičných stretnutí Slovákov z južného Slovenska v Šuranoch ostro protestujú proti provokáciám voči Slovákom v Maďarsku i na Slovensku. Súčasnú mediálnu i politickú sústredenosť na interetnické vzťahy vnímajú ako organizovaný scenár na spochybňovanie Slovenska v očiach medzinárodného spoločenstva. "Provokácie v minulých rokoch ponechala vláda i Národná rada SR bez povšimnutia napriek tomu, že signatári i Matica slovenská na ne vytrvalo upozorňovali," dodal Bajaník. Vyzývajú Vládu SR a Národnú radu SR, aby nepodľahli organizovanej hystérii a správali sa ako orgány suverénnej Slovenskej republiky v rámci Európskej únie a nie úklonom voči maďarským politickým výzvam, ktoré majú za cieľ spochybňovať politickú a občiansku stabilitu SR pred medzinárodným spoločenstvom.