18. 2. 2007

Berlinale

57. ročník Medzinárodného filmového festivalu
Berlinale

Na 57. ročníku medzinárodného filmového festivalu v Berlíne vyhlasovali dnes hlavné ceny. Sedemčlennú medzinárodnú porotu viedol scenárista a režisér Paul Schrader, členmi boli aj herci Willem Dafoe, Mario Adorf a Hiam Abbas, Gael García Bernal, Nansun Shi , Malene Stensgaard .

Zlatý medveď za najlepší film : Le Wang, producent filmu Tu ya de hun shi Tuya's Marriage , režisér Wang Quan'an

Strieborný medveď -The Jury Grand Prix 2007 :El otro The Other , režisér Ariel Rotter

Strieborný medveď - Najlepší režisér : Joseph Cedar za film Beaufort

Strieborný medveď - Najlepšia herečka :Nina Hoss vo filme Yella od Christiana Petzolda

Strieborný medveď - Najlepší herec : Julio Chavez vo filme El otro od Ariela Rottera

Strieborný medveď - Za vynikajúci umelecký prínos : celému obsadeniu filmu The Good Shepherd od Roberta De Nira

Strieborný medveď - Najlepšia hudba :David Mackenzie -Hallam Foe

Alfred Bauer Prize 2007 : Sai bo gu ji man gwen chan a I’m A Cyborg, But That’s Ok od Park Chan-wook

Na 57. ročníku medzinárodného filmového festivalu v Berlíne vyhlasovali ešte včera aj držiteľov cien členovia nezávislých porôt, ktoré nie sú prepojené s organizátormi tohto podujatia.

Organizácia Amnesty International vyznamenala švédsky film När Mörkret Faller (Keď sa stmieva) režiséra Andersa Nilssona, ktorý sa premietal v sekcii Panoráma. Jeho témou je násilie v rodine. Ekumenická porota rozdala tri ceny. Prvá putovala tvorcom čínskeho filmu Tchu-ja te-chun-š' (Tchu-jino manželstvo), odohrávajúcom sa v mongolskej stepi, kde žena so svojím postihnutým manželom a dvoma deťmi bojuje o existenciu. Druhú dostal čínsky režisér Čang Jang za snímku Návrat domov o baníkovi, ktorý sa rozhodol dopraviť telo svojho zosnulého kolegu do jeho rodného mesta. Tretiu cenu dostali Jan Gassmann a Christian Ziörjen za film Chrigu o mužovi, pomaly umierajúcom na rakovinu. Z ceny Cechu nemeckých divadiel filmového umenia sa tešili autori britskej produkcie Hallam Foe od Davida Mackenzieho. Nemecký dokumentárny film Prinzessinnenbad získal cenu Dialogue en perspective. Cenou Manfreda Salzgebera ovenčili kanadský film The Tracey Fragments režiséra Brucea McDonalda. Cena čitateľov denníka Berliner Morgenpost sa ušla snímke Irina Palm. Cena Medzinárodnej federácie filmových kritikov (FIPRESCI) sa ušla filmom Obsluhoval jsem anglického krále (r. Jiří Menzel), Takva (r. Özer Kiziltan) a Jagdhunde (r. Ann-Kristin Reyelsová).Federácia FIPRESCI zasadá aj na iných filmových festivaloch a patrí k úplne najstarším porotám - vznikla koncom 30-tych rokov minulého storočia. Samostatnú retrospektívu mal a Čestného Zlatého medveďa získal aj americký filmár Arthur Penn (Bonnie a Clyde, Malý veľký muž). V osobe Táne Pauhofovej mala Slovenská republika prvýkrát zastúpenie aj v projekte Shooting Stars, ktorý predstavil nádejné európske filmové hviezdy.