24. 4. 2007

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Ryan Fitzgerald je nezamestnaný, žije so svojím otcom a má dostatok voľného času. Tak sa jedného krásneho dňa rozhodol robiť príslovečnú "bútľavú vŕbu" každému, kto by mu chcel čokoľvek povedať. Po tom, čo v piatok umiestnil na populárnu internetovú stránku YouTube video s číslom svojho mobilného telefónu, Ryan dostal viac než 5 000 telefónnych hovorov a textových správ. Fitzgerald povedal, že je tu pre všetkých, ktorý sa potrebujú vyrozprávať. Pôvodne plánoval zavolať späť čo najväčšiemu počtu ľudí, avšak po vypršaní voľných víkendových minút mu začal v pondelok nadránom jeho mobilný operátor účtovať za prevolané minúty štandardnú sadzbu. "Ešte som nevymyslel riešenie tohto problému. Nemôžem predsa povedať tým ľuďom "pardon, nemám už voľné minúty" a zložiť," povedal Fitzgerald. Dodal, že ľuďom sa s ním dobre rozpráva, pretože je komunikatívny. Fitzgeralda inšpirovala videokampaň za nezištné objatie sa s neznámymi ľuďmi - Free Hugs - ktorá sa stala na YouTube mimoriadne populárnou. "Niektoré matky si už dnes nenájdu čas ani na to, aby si prisadli k svojim deťom a rozprávali sa s nimi. Ale jeden cudzí človek na YouTube si ten čas nájde. A po zhruba šiestich sekundách už nie ste cudzí, ale najnovší známy," vysvetlil Fitzgerald podstatu svojej idey.

Hu v strede

Čínska vláda požaduje od regulačných orgánov, aby bol internet civilizovanejší a menej dekadentný. Na stretnutí vrchných predstaviteľov komunistickej strany, ktorému predsedal prezident Hu Jintao, padli na adresu úradov požiadavky, aby "vybudovali internetovú kultúru s čínskymi charakteristickými znakmi" a "zamedzili rozširovanie dekadentného a nepokrokového ideologického a kultúrneho online materiálu". Čo presne Hu definoval pod pojmom zakázaného materiálu nie je známe. Snaha zlepšiť morálnu výchovu čínskeho ľudu je nosnou agendou Huovej vlády. V januári čínska vláda prikázala televíznym staniciam, aby bolo ich prime-time vysielanie "eticky inšpiratívne". Internetové regulačné orgány dostali za úlohu presadzovať "zdravú online kultúru", so zámerom upevnenia stability režimu. Čínska vláda schvaľuje používanie internetu na vzdelávacie a obchodné účely, snaží sa však zamedziť prístup verejnosti k online materiálu, ktorý považuje za rozvratný či pornografický. Na čínskych serveroch sa však napriek reštriktívnej cenzúre stále objavuje nahota, vulgárnosť, ilegálne hazardné hry, pirátska hudba, knihy a filmy. Zaľudnená Čína má 137 miliónov internetových užívateľov, pričom ich počet sa neustále zvyšuje. Odborníci predpokladajú, že do dvoch rokov Čína predbehne Spojené štáty americké a stane sa krajinou s najväčším počtom obyvateľov .

Kalifornský guvernér, bývalý kulturista a herec Arnold Schwarzenegger sa predvčerom objavil vo vysielaní hudobnej televíznej stanice MTV v relácií Pimp My Ride. Politik tak chce využiť priestor na prezentovanie svojej najnovšej kampane za zlepšenie životného prostredia. Hostiteľmi show sú rapper Xzibit a Mad Mike. Do každej časti tejto relácie vyberie dramaturg spomedzi prihlásených záujemcov hosťa, ktorý si chce nechať opraviť a zmodernizovať staré auto, no nemá na to peniaze. Automobil miesto neho opraví kreatívny tím technikov. V časti, kde bude hosťom práve Schwarzenegger sa bude modernizovať starý Chevy Impala z roku 1965, ktorému nainštalujú motor s výkonom 800 koňov poháňaný ekologickým palivom. Automobil by mal dosiahnuť zrýchlenie z nuly na 96 kilometrov za hodinu v priebehu troch sekúnd.

Herci Forest Whitaker, Hugh Grant a Keira Knightley súhlasili s účasťou v špeciálnom charitatívnom vydaní obľúbenej talentovej šou American Idol. Pridajú sa tak ku Danielovi Radcliffovi, Helene Bonham Carter a "zúfalej manželke" Terry Hatcher. Úlohou American Idol Gives Back je vyzbierať peniaze pre deti v Afrike a ľudí postihnutých hurikánom Katrina z roku 2005. Niektoré z hviezd by mali pritom vystúpiť po boku popových speváčok ako Gwen Stefani či Pink, kým iní budú využívať svoju popularitu na povzbudenie divákov, aby venovali čo najviac peňazí. "Je úžasné mať taký dlhý zoznam hviezd z prvej ligy. Dostaneme tak šancu ukázať mladému publiku globálne problémy," uviedol zdroj pre internetovú stránku Contactmusic. Šou budú vysielať naživo koncom tohto týždňa.

Reportér BBC Alan Johnston, ktorého uniesli pred viac ako mesiacom, je v dobrom zdravotnom stave, povedal palestínsky vicepremiér Azzám al-Ahmed v utorok. Na stretnutí s britským generálnym konzulom Richardom Makepeaceom Azzám povedal: "Informácie, ktoré máme, naznačujú, že Alan Jonston je v dobrom zdravotnom stave. Pokračujeme v úsilí o dosiahnutie jeho prepustenia." Johnstona prepadli neznámi útočníci na ceste domov z práce v meste Gaza 12. marca a je najdlhšie zadržiavaným rukojemníkom v oblasti. 15. apríla vyhlásila neznáma proislamská skupina v stanovisku, že Jonstona zabila, no palestínske orgány tvrdili, že neexistujú nijaké dôkazy o tom, že ho skupina Kataíb al-Džihád al-Tawhíd skutočne zabila. 19. apríla palestínsky prezident Mahmúd Abbás vo Švédsku vyhlásil, že palestínska tajná služba má informácie, že Jonston "stále žije".

Bojovníci o kľúč od Elyzejského paláca, kandidát francúzskej vládnej pravice Nicolas Sarkozy a socialistka Ségolene Royalová sa 2. mája v televíznej diskusii stretnú zoči voči ešte pred konaním druhého, finálneho kola volieb. V utorok o tom informoval vedúci Sarkozyho volebného tímu Claude Gueant. Diskusia sa začne o 21:00 SELČ na televíznych kanáloch TF1 a France 2. Diskusia sa uskutoční len štyri dni pred rozhodujúcim kolom volieb.

Súd rozhodol v prospech hudobných vydavateľstiev proti čínskej verzii stránky Yahoo. Tú zažalovali za porušovanie autorských práv, pretože jej vyhľadávací engine obsahoval odkazy na stránky s ilegálne kopírovanými hudobnými skladbami. Pekingský súd rozhodol, že Yahoo China musí zaplatiť odškodné v prepočte zhruba 667 000 slovenských korún. Yahoo China sa plánuje voči rozhodnutiu odvolať a zdôrazňuje, že rešpektovanie autorských práv je jej ústredným krédom. "Odvoláme sa, pretože veríme, že služby Yahoo! China nielenže podporujú ale ďaleko prevyšujú obvyklý štandard v prístupe k ochrane autorských práv. Zároveň si nemyslíme, že poskytovateľ internetových vyhľadávacích služieb by mal trestne stíhaný za materiál, uverejnený na jednotlivých stránkach, pretože tie reprezentujú tretiu stranu," uviedli vo vyhlásení predstavitelia Yahoo! China. Internetová stránka Yahoo Inc. zahrnula do svojich hudobných služieb aj texty 400 000 skladieb. Dúfa tak, že užívateľom internetu ponúkne spoľahlivejšiu alternatívu voči stránkam, ktoré uverejňujú texty piesní bez povolenia majiteľov autorských práv. Služba je poskytovaná bez poplatkov a obsahuje najväčšiu internetovú legálne licencovanú databázu hudobných textov. "Vypĺňa prázdny priestor na internetovom segmente hudobného trhu," uviedol Ian Rogers, generálny manažér Yahoo music. Texty piesní sú dostupné na rozličných internetových stránkach už roky, väčšina z týchto stránok však v podstate porušuje autorský zákon, pretože na ich zverejnenie nemajú povolenie od vydavateľstiev či textárov. Navyše značné množstvo takýchto stránok preberá texty od užívateľov, čím sa zvyšuje riziko chýb a nepresností. Yahoo bude poskytovať internetovým návštevníkom oficiálne verzie hudobných textov. Služba bude financovaná z reklám na stránke, pričom zisky si Yahoo rozdelí s majiteľmi autorských práv. Databáza bude zahŕňať 400 000 hudobných textov od viac než 9 000 interpretov. Yahoo uzavrelo dohodu o spolupráci s veľkými vydavateľstvami ako BMG Music Publishing, EMI Music Publishing, Sony/ATV, Universal Music a Warner/Chappell music. Yahoo tvrdí, že jej databáza hudobných textov nebude obsahovať žiadne pop-up okná ani spyware.

Americká televízia NBC v utorok obhajovala zverejnenie vyhlásení páchateľa masakry z virgínskej technickej univerzity. Obsah materiálu mohol oprávnene šokovať veľkú časť verejnosti, rozhodnutie o jeho odvysielaní však bolo príkladom "dobrej novinárskej práce", vyhlásil v utorok prezident spoločnosti NBC Steve Capus. Televízia podľa neho veľmi starostlivo zvážila, čo odvysielať a čo nie, a do éteru nakoniec pustila iba zlomok z vyhlásení páchateľa masakry. "Dobrá žurnalistika niekedy znamená zlé vzťahy s verejnosťou," povedal Capus. Rozhodnutiu o zaradení spovede Čcho Sung-hua do vysielania predchádzala sedemhodinová diskusia, na základe ktorej sa vedenie spoločnosti rozhodlo zverejniť dve minúty z 25 minútového videozáznamu, 7 zo 43 fotografií a 37 viet z 23-stranového písomného dokumentu, uviedol Capus v programe The Oprah Winfrey Show. Riaditeľa televízie podporil aj moderátor spravodajstva NBC Brian Williams. Pripustil, že opakované zábery na pôvodcu masakry bolo priveľkou záťažou aj pre jeho vlastnú rodinu. Príbeh bol však podľa neho príliš dôležitý, aby ho neodvysielali. "Bola to správa, ktorá dokumentovala vývoj kauzy," vysvetlil Williams Páchateľ minulotýždňovej masakry na technickej univerzite vo Virgínii zaslal medzi prvým a druhým útokom balík do newyorského sídla televízie NBC, v ktorom bol videozáznam s jeho patetickým vyznaním nenávisti voči bohatým a hedonizmu. Zásielka okrem toho obsahovala fotografie, na ktorých 23-ročný Čcho Sung-hui mieri do objektívu strelnou zbraňou. Masakra si vyžiadala celkovo životy 32 študentov a zamestnancov univerzity.