Dojemné.
A na nich chce čakať Bobocký.
Vládne strany sa dnes dohodli na obsadení miest v radách verejnoprávnej televízie a rozhlasu. Nových členov bude voliť parlament v marci. Premiér Robert Fico po rokovaní koaličnej rady netajil, že cez členov rád chcú mať v STV a SRo vplyv. "Máme samozrejme záujem, aby tam boli zvolení ľudia, ktorí budú reprezentovať naše názory," povedal premiér v spoločnosti predsedov ĽS-HZDS a SNS Vladimíra Mečiara a Jána Slotu. Dnes sa s nimi zhodol aj na podmienkach, za akých budú strany nominovať svojich kandidátov. Na otázku, aké sú to podmienky, premiér novinárom povedal: "Sú veci, o ktorých podľa môjho názoru nie je potrebné informovať ani verejnosť, ani vás." Napokon uviedol, že prvé mená padli už dnes. Počet kandidátov si strany rozdelia podľa sily, ktorú im dal volebný výsledok. Premiér si myslí, že sa koalícia dohodne tak, že po prvý raz sa podarí zvoliť členov rád hneď v prvom parlamentom hlasovaní.
Stále platné zákony o STV a o SRo hovoria: "Člen rady nesmie vykonávať funkciu v politickej strane alebo politickom hnutí, vystupovať v ich mene alebo pôsobiť v ich prospech. Pri výkone funkcie člena rady je člen rady povinný konať nestranne a zdržať sa konania, ktorým by sa uprednostnil osobný záujem pred verejným záujmom." Rada STV je podľa zákona "orgánom, ktorým sa uplatňuje právo verejnosti na kontrolu činnosti Slovenskej televízie". Samotnú úlohu STV zákon definuje: "Slovenská televízia je verejnoprávna, národná, nezávislá, informačná, kultúrna a vzdelávacia inštitúcia, ktorá poskytuje službu verejnosti v oblasti televízneho vysielania". Nestrannú službu verejnosti poskytovaním kultúrnych, vedomostných a iných programov a nestranného spravodajstva a publicistiky hovoria aj nasledovné články zákona. To isté hovorí aj zákon o SRo.
Obe rady sú riadiacimi orgánmi verejnoprávnych médií. Volia a odvolávajú ich generálnych riaditeľov. Rady majú po 15 členov. Volí ich parlament z kandidátov, navrhnutých výborom pre kultúru a médiá. Výboru návrhy členov predkladajú poslanci alebo právnické osoby, "pôsobiace v oblasti rozhlasovej tvorby, hromadných informačných prostriedkov, kultúry, vedy, vzdelávania, rozvoja a ochrany duchovných hodnôt, ľudských práv a životného prostredia, ochrany zdravia, reprezentujúce alebo zastupujúce záujmy národnostných menšín alebo etnických skupín, iných menšín alebo registrované cirkvi a náboženské spoločnosti".
O dohode strán vládnej koalície na kontrole verejnoprávnych médií hovoril podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni v januárovom rozhovore pre portál www.sme.sk. Po zvolení Radima Hrehu na čelo STV a menovaní Jána Šmihulu za šéfa spravodajstva Urbáni povedal, že HZDS nebolo so Šmihulom spokojné. "Dohodli sme sa, že časť politického spektra bude kontrolovať isté oblasti. Preto sme chceli mať spravodajstvo. Že za toho človeka budeme garantovať, že bude profesionálne na výške a bude robiť to spravodajstvo také, aké vo verejnoprávnej televízii má byť." ĽS-HZDS sa nepáčilo, že Šmihula má blízko "k ľavici". "Je potrebné, aby ľudia v STV neboli striktne politicky vyhranení, pretože sa potom stráca objektivita. Preto sme sa dohodli, že o tých ľuďoch budeme diskutovať. Protestovali sme, pretože sme sa jasne dohodli, že keď bude zvolený nový riaditeľ STV, znovu si sadneme a povieme si mená. Posúdime ich a niekoho vyberieme. Ja teraz ani nemám človeka, ktorého by som dal do spravodajstva, ale mohla niekoho navrhnúť napríklad SNS. Tak to treba chápať a nie, že sme tam chceli dať človeka z HZDS."
Rada STV minulý týždeň Hrehu odvolala, presne rok po nástupe do funkcie. Tento pondelok sa dohodla, že záujemcovia sa majú prihlásiť do 25. februára. Nového riaditeľa STV tak bude voliť nová Rada STV, doplnená o tretinu koalíciou navrhnutých členov.