Reakcia predsedov
Predsedovia rád Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo) sú proti politickým nomináciám členov rád. Vyplýva to z vyjadrení predsedu Rady STV Bohumíra Bobockého a predsedu Rozhlasovej rady Vladimíra Taliana. Premiér Robert Fico sa po rokovaní dnešnej koaličnej rady netajil, že cez členov rád chcú mať v STV a SRo vplyv. "Máme samozrejme záujem, aby tam boli zvolení ľudia, ktorí budú reprezentovať naše názory," povedal premiér v spoločnosti predsedov ĽS-HZDS a SNS. Uviedol to v súvislosti s voľbou tretiny členov oboch rád, ktorá parlament čaká v marci.
Šéf Rady STV Bobocký oceňuje premiérovu úprimnosť. Podľa Bobockého si však pri kreovaní rád netreba robiť ilúzie. "Doteraz bola každá rada kreovaná na základe politických dohôd a miesta v nej si politické strany prerozdeľovali podľa volebných výsledkov." Zásadnú zmenu podľa neho môže priniesť iba zmena zákona, ku ktorej zatiaľ nenašla odvahu žiadna vláda. "Nakoniec, voľba je tajná a preto posledné slovo majú aj tak poslanci, ktorí by mali hlasovať podľa svojho vedomia a svedomia. Osobne dúfam a v duchu sa modlím, aby zvolili odborníkov, ktorí dokážu v prvom rade odborne a kompetentne posúdiť, čo je verejným záujmom a čo nie," dodal Bobocký.
Predseda Rozhlasovej rady Vladimír Talian považuje dohody o politických nomináciách do rád za "medvediu službu pre verejnoprávne médiá". Talian pripomína, že členovia Rady STV a Rozhlasovej rady majú v mene koncesionárov dohliadať na program a na hospodárenie STV a SRo. "Je zrejmé, že nie všetci koncesionári sú sympatizantmi strán vládnej koalície a preto zúžiť výber členov rád len na takých kandidátov, ktorí budú reprezentovať názory vládnych strán, je cesta späť. Zvlášť, ak člen rady podľa zákona nesmie ´vystupovať v mene a ani v prospech politickej strany či hnutia´," zdôraznil šéf Rozhlasovej rady. Talian upozornil, že do Rozhlasovej rady boli v minulosti zvolení nominanti koalície aj opozície - KSS, HZDS, SDKÚ či SMK. Dnešným vyhlásením premiér podľa neho sťažil budúcim členom rád ich pozíciu, lebo každý ich čin alebo iniciatíva môže byť považovaná za politickú. "A takto sa k BBC, ktorú mnohí, aj z prostredia vládnych strán považujú za vzor, asi nepriblížime," dodal Talian.
Premiérové slová sú jasným nepochopením úlohy médií verejnej služby zriadených zákonom a vzťahu štátu k nim, uviedol bývalý predseda Rady STV, v súčasnosti jej člen a analytik Inštitútu pre verejné otázky Miroslav Kollár. "Kontrolné orgány sú volené v Národnej rade SR, preto pokladám za bezprecedentný zásah do ich nezávislosti, ak sa o členoch ich kontrolných organov rozhoduje v straníckych centrálach," zdôraznil a doplnil, že "vyjadrenie premiéra zodpovedá vnímaniu demokracie súčasnou vládnou koalíciou. Téza ´víťaz berie všetko´ svedčí však skôr o presadzovaní tyranie väčšiny, ako o vyznávaní demokratických princípov európskeho strihu". Posledný rok v STV bol podľa Kollára "jasným dôkazom toho, že nekompetentne a politicky motivovane obsadzovanie riadiacich a kontrolných organov médií verejnej služby vedie k ich demontáži a marginalizovaniu, nie k ich rozkvetu. Ak je toto cieľom premiérových vyjadrení, potom im rozumiem." Ako dodal, ak by premiér "chcel urobiť z STV a SRo ´chudobných príbuzných´, nie je jednoduchšia cesta, ako do nich dosadzovať nekompetentných politických nominantov".
Predseda vlády Robert Fico sa s predsedami ĽS-HZDS a SNS dnes dohodol aj na podmienkach, za akých budú strany nominovať svojich kandidátov. Na otázku, aké sú to podmienky, premiér novinárom povedal: "Sú veci, o ktorých podľa môjho názoru nie je potrebné informovať ani verejnosť, ani vás." Napokon uviedol, že prvé mená padli už dnes. Počet kandidátov si strany rozdelia podľa sily, ktorú im dal volebný výsledok.
Poslanci parlamentu musia v marci budúceho roka doplniť po päť členov do Rady STV a do Rozhlasovej rady. Výbor NR SR pre kultúru a médiá prijíma návrhy na kandidátov na členov do oboch rád do konca decembra. Trom členom Rozhlasovej rady - Michalovi Dzurjaninovi, Petrovi Michalicovi a Kvete Škvarkovej sa funkčné obdobie skončí 29. februára. Zvolený do rady bol do 3. marca 2008 Peter Jezný. Jezný do rady nastúpil tento rok koncom júna namiesto Petra Vargu, ktorý sa členstva vzdal 25. apríla. Päticu členov Rozhlasovej rady uzatvára Jozef Gazdag, ktorému sa funkčné obdobie skončí 28. apríla. Funkčné obdobie v Rade STV uplynie 31. marca naraz piatim členom. Ide o Jána Grešša, Karin Habšudovú, Luciu Jurgovú, Józsefa Kissa a Miroslava Kollára, ktorí si štvorročné funkčné obdobie vyžrebovali na prvom zasadnutí rady 30. marca 2004.
Rada STV minulý týždeň Hrehu odvolala, presne rok po nástupe do funkcie. Tento pondelok sa dohodla, že záujemcovia sa majú prihlásiť do 25. februára. Nového riaditeľa STV tak bude voliť nová Rada STV, doplnená o tretinu koalíciou navrhnutých členov.
© 2007, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.