Press Emblem Campaign
V roku 2007 násilne zomrelo rekordných 110 novinárov v 27 krajinách na celom svete, informovala v pondelok skupina na ochranu médií Press Emblem Campaign (PEC). "Tento rok sme oproti údajom z roku 2006 zaznamenali 14-percentný nárast" úmrtí novinárov, povedal generálny tajomník PEC Blaise Lempen. "Je to neakceptovateľné. Tieto násilné činy ostro odsudzujeme," dodal. Podľa štúdie PEC nastala približne tretina úmrtí v krízových oblastiach ako Somálsko, Srí Lanka, Afganistan, Pakistan, Filipíny či Demokratická republika Kongo. Jednoznačne najnebezpečnejším štátom pre novinárov je však Irak.
Od začiatku Američanmi vedenej invázie v marci 2003 zahynulo v Iraku najmenej 250 spolupracovníkov médií, pričom až 50 v tomto roku. "Situácia v Iraku znázorňuje bezprecedentnú situáciu kolektívneho zabíjania a trestania členov mediálnej brandže," uvádza sa v správe PEC. Ako ďalej informuje, druhou najnebezpečnejšou krajinou pre výkon novinárskej profesie je Somálsko s ôsmimi zabitiami v tomto roku. Obeťami občianskej vojny na Srí Lanke sa stalo sedem reportérov, čo je tretí najvyšší počet.
PEC založila v júni v roku 2004 skupinou novinárov z rôznych krajín. Sídlo má v Ženeve a jej hlavnými cieľmi je právna ochrana a bezpečnosť mediálnych spolupracovníkov v konfliktných zónach. Skupinu v jej boji za medzinárodnú dohodu na špecifickú ochranu novinárov v krízových oblastiach podporuje 35 organizácií zo 100 krajín celého sveta.
© 2007, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.