Po Hrehovi Zemková ?
Poslanci Národnej rady (NR) SR z koaličných strán sú presvedčení, že Slovenský rozhlas (SRo) ako jeden z kľúčových poskytovateľov verejnej služby má občanom Slovenskej republiky umožniť prístup k širokému spektru programov, ktoré neponúkajú komerčné rádiá. Uvádza sa to vo výzve, ktorú dnes z iniciatívy poslanca NR SR za Smer-SD Dušana Jarjabka poslali poslanci parlamentu Rozhlasovej rade a generálnej riaditeľke verejnoprávneho rozhlasu Miloslave Zemkovej. Poslanci vo výzve pripomínajú, že práve verejnoprávne poslanie SRo je dôvodom prečo občania koncesionárskymi poplatkami hradia jeho náklady. Podpísaní poslanci NR SR vyzývajú vedenie SRo, ktoré robí pre nedostatok zdrojov viaceré úsporné opatrenia, aby "energiu investovalo do hľadania spôsobov ako pracovať lepšie a kvalitnejšie a nie do formulovania prázdnych výhovoriek". Apelujú na Rozhlasovú radu, aby kontrolovala, aby vedenie rozhlasu nerobilo nezvratné deštrukčné kroky, najmä vo vzťahu k Symfonickému orchestru SRo (SOSR) a k národnostnému vysielaniu.
Poslanci pripomínajú, že rozhlasové vedenie pri prepúšťaní, ktoré sa dotklo aj tvorivých zamestnancov či hráčov SOSR argumentuje zlou finančnou situáciou. "Zaujímavé pritom je, že na riadiacich štruktúrach sa to výraznejšie neprejavilo," tvrdí sa okrem iného vo výzve. "NR SR vyvíja úsilie zabezpečiť cez nový zákon o koncesionárskych poplatkoch lepšiu finančnú situáciu pre obe verejnoprávne médiá a ministerstvo kultúry zabezpečilo pre SRo popri príspevku na národnostné vysielanie na stredných vlnách i mimoriadnu dotáciu na umorenie ´starých dlhov´. Vedenie SRo však na tieto kroky nereaguje úsilím skvalitniť poskytované služby a plniť dôsledne úlohy definované v zákone," konštatujú podpísaní poslanci. SRo podľa nich, naopak, najnovšie núti umeleckých zamestnancov SOSR prejsť na znížený zamestnanecký úväzok. Signatári výzvy tvrdia, že to vyvoláva podozrenie, že súčasné vedenie SRo ani po dvoch rokoch nepochopilo, že symfonický orchester je rešpektované umelecké teleso a nie náhodné zoskupenie rutinných interpretov.
Poslanci dali svoju výzvu na vedomie predsedovi vlády Robertovi Ficovi, ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi, ministrovi zahraničných vecí Jánovi Kubišovi a Úradu európskeho komisára pre kultúru.
Agentúru SITA o výzve informoval jej iniciátor Dušan Jarjabek. Podpísali ju prevažne poslanci za stranu Smer-SD a tiež niektorí členovia poslaneckých klubov SNS a ĽS-HZDS.